Olomouc - Plzeň 0:1Horváth sice nedal penaltu, ale Kolář nakonec Plzeň na Hané přece jen spasil

77. Kolář 0 : 1

Olomouc

Fotbalisté Plzně, lídři Gambrinus ligy, nakonec přece jen napravili domácí zaváhání z minulého kola doma se Slavií a udělali důležitý krok k zisku mistrovského titulu. Ani na Hané výkonem sice neoslnili, Horváth dokonce neproměnil penaltu, ale trefou Koláře třináct minut před koncem Olomouc v 28. ligovém dějství přece jen porazili a odvezli si tudíž tři hodně cenné body.

Aleš Škerle z Olomouce (vlevo) a Stanislav Tecl z Plzně bojují o míč.

Dva nebezpečné závary před Zlámalem olomoucká obrana v samém úvodu ustála, i když hlavně Čišovský měl už v 5. min. k vedoucímu plzeňskému gólu hodně blízko. Šindelář ale jeho střelu vykopl z čáry, takže bylo na Hanácích, aby předvedli, jak vážně ještě pomýšlí na pohárovou Evropu. Petr to zkusil nejprve s dalekonosnou střelou, s níž měl gólman Kozáčik starosti, a poté i hlavičkou mířící ovšem vedle.

Dvě vynucená střídání za půlhodinu

Domácí měli logicky navrch, neboť hýřili aktivitou, byli ochotni běhat, přesněji kombinovali a měli tudíž míč častěji pod kontrolou.

Až po dvaceti minutách začala hrát a zahrozila i Plzeň, neboť rána Ďuriše ve 20. min. jen těsně míjela tyč Zlámalovy brány. Slovenský legionář vystřídal už po čtvrthodině zraněného Hejdu, po dalších deseti minutách pak šel na hřiště místo kulhajícího Bakoše i další náhradník Tecl, což byly hned v samém úvodu zápasu pochopitelně dost citelné zásahy do sestavy Vrbova týmu.

Hosty však kupodivu probraly, takže převzali inciativu, nastěhovali se před olomouckou šestnáctku, ale když v posledních vteřinách neuspěl Ďuriš tváří v tvář Zlámalovi, stal se výsledkem jejich snažení jen narůstající počet rohů.

Marnost - Horváth nedal ani penaltu

Deset minut po přestávce zachránil Zlámal svůj tým zase. Nejprve se vyznamenal při dorážce Čišovského číhajícího na Horváthův centr u tyče, poté při střele Kovaříka. Plzeňské úsilí se tak stejně jako v předchozím kole proti Slavii proměnilo v jednu velkou marnost, která vyvrcholila v 64. minutě. Po zákroku Javůrka na Ďuriše totiž nařídil sudí penaltu, kterou ovšem Zlámal exekutoru Horváthovi vyrazil.

A když skvěle chytající domácí gólman zlikvidoval i ránu Kovaříka, propadali hosté už už pocitu, že jim výhra na Hané prostě není souzena.

Kolář svůj tým přece jen spasil

Nakonec je však přece jen vysvobodil ze střeleckého trápení Kolář, který zůstal v šestnáctce zapomenutý a zužitkoval Horváthův centr.

Ještě předtím si však museli hosté hned dvakrát zhluboka oddechnout a děkovat svému brankáři Kozáčikovi. Ten totiž nejprve zlikvidoval ránu Šindeláře mířící do šibenice, aby poté i on jen přihlížel, jak se hlavička Falty potuluje kolem tyčí jeho brány.

Nejtěžší chvíle tak Plzeň přežila a po následné trefě spasitele Koláře si tak z Hané tři důležité body přece jen odvezla.

Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 0:1
Branka: 77. Kolář. Rozhodčí: Franěk - Jiřík, Pospíšil. ŽK: Navrátil, Škerle - Kovařík, Rajtoral.  Diváci: 6 884. Poločas 0:0.
Olomouc: Zlámal - Koutný, Dreksa, Škerle, Javůrek (84. Pospíšil) - Hořava, Šindelář (84. Rolinc) - Schulmeister (62. Falta), Navrátil, Petr - Varadi. Trenér: Kotůlek.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Hejda (14. Ďuriš), Limberský - Darida (88. Fillo), Horváth - Rajtoral, Kolář, Kovařík - Bakoš (27. Tecl). Trenér: Vrba.