Brno - Sparta 3:2Sparta pohřbila titul neuvěřitelným výbuchem, Zbrojovka si zajistila záchranu

39. Mezlík 1 : 0
45. Kroupa 2 : 0
47. Pašek 3 : 0
71. Hušbauer 3 : 1
89. Kadlec 3 : 2

Brno

Dvě kola před koncem fotbalové Gambrinus ligy je mistrovská tajenka téměř rozluštěna. Sparta totálně selhala v Brně a ztrácí na vedoucí Plzeň znovu pět bodů. Naopak Zbrojovka může po výhře 3:2 slavit záchranu v nejvyšší soutěži. Debakl druhého týmu tabulky podtrhl jeho kanonýr Lafata, který se nechal brzy po přestávce vyloučit. Sparta si tak dopila kalich hořkosti jen o deseti hráčích.

Brněnský záložník Pavel Zavadil (vlevo) bojuje o míč s útočníkem pražské Sparty Václavem Kadlecem.

Hodinu po Plzni se do mistrovské hry vložila také Sparta. V Brně nasadila očekávanou sestavu, Zbrojovka nechala mazáka Švancaru znovu jen na lavičce. Hosté začali hodně obezřetně, museli přečkat pár nájezdů Brna a v 11. minutě se dostali do první šance. Lafatovu střelu Doležal bez problémů kryl. Letenský kanonýr se sice o chvíli později trefil, gól z ofsajdu však neplatil.

Pro sparťany to byl aspoň signál, aby se častěji tlačili do útoku. Krejčí nachystal slibnou šanci pro Kadlece, který mířil vedle, Hušbauer zase branku přestřelil. Ve 27. minutě se Spartě podařila pohledná akce, Krejčí našel centrem volného Lafatu, ale jeho hlavička trefila jen obránce. Přímý kop Krejčího pak zamířil do náručí gólmana. Domácí odpověděli nadějnou hlavičkou Paška. To ho navnadilo a ve 37. minutě trefil břevno.

Chvíli poté, co plzeňský Kolář otevřel skóre v Olomouci, změnil se stav také v Brně. Agilní Mezlík dostal ve vápně prostor na dorážku vlastní střely a na druhý pokus se krásně trefil do horního růžku Vaclíkovy branky. Sparta od začátku hrála v obraně na velké riziko a pykala za to.  Těsně před přestávkou jí bylo ještě hůř. Jarošík nechal ve vápně hlavičkovat dlouhána Kroupu a syn slavného otce zvýšil na 2:0!

Sparta na začátku druhé půle inkasovala potřetí

Spartě teklo do bot, takže do druhé půle nastoupil další útočník Bednář a hosté hráli jen na tři obránce. Jenže pohroma favorita pokračovala. Již dvě minuty po přestávce trefil Frejlach tyč a odražený míč zblízka poslal do sítě Pašek. Sparťanskou kalvárii dovršil v 53. minutě Lafata. Loktem se ohnal na půlce hřiště po Frejlachovi a byl vyloučen. Šlo o vůbec první Lafatovo vyloučení v prvoligové kariéře.

Čtvrtý gól mohl přidat Mezlík, jeden z hrdinů zápasu. Vaclík mu však šanci zmařil a Hušbauer pak z rychlého brejku zmírnil debakl prvním gólem Sparty.

Deset minut před koncem se počet hráčů na obou stranách vyrovnal. Brno lajdácky zkazilo přímý kop před vápnem soupeře, Frejlach zatáhl za záchrannou brzdu a po druhé žluté kartě byl také vyloučen. Pro Spartu však už bylo pozdě...

V 89. minutě přece jen zápas zdramatizovala. Po přihrávce Přikryla snížil na rozdíl jednoho gólu Kadlec a Jarošík chvíli poté trefil tyč. Švejdíkův gól v nastavení rozhodčí pro ofsajd neuznali.

28. kolo první fotbalové ligy:
Zbrojovka Brno - Sparta Praha 3:2 (2:0)
Branky: 39. P. Mezlík, 45. Kroupa, 47. Pašek - 71. Hušbauer, 89. Kadlec. Rozhodčí: Jech - T. Kovařík, Tacina. ŽK: Frejlach, Kroupa - Bednář. ČK: 81. Frejlach - 52. Lafata. Diváci: 8082.
Brno: Doležal - Hyčka, Sus, Pernica, Husár - Pašek (78. Buchta), Frejlach, Zavadil (76. M. Škoda), Lutonský - P. Mezlík, Kroupa (84. Malík). Trenér: Grmela.
Sparta: Vaclík - Vidlička (64. Přikryl), Švejdík, Jarošík, Hybš (46. Bednář) - Vácha, Hušbauer - Kadlec, Matějovský, Krejčí - Lafata. Trenér: Lavička.