Situace se jeví rozhodnutá, uznal Lavička, na jehož Spartu dolehlo zklamání a frustrace

Brno

Malovali si, jak si během krátké přestávky odpočinou a v posledních třech kolech Gambrinus ligy ještě zaútočí na vedoucí Plzeň. Jenže středeční porážka v Brně (3:2) rozmetala šance fotbalistů Sparty na padrť. Zachraňující se Zbrojovka přehrávala letenské hvězdy po většinu zápasu jako žáčky. „Šance na titul už je hodně malá,“ ví moc dobře sparťanský trenér Vítězslav Lavička.

Trenér Sparty Praha Vítězslav Lavička během utkání Gambrinus ligy mezi Zbrojovka Brno a AC Sparta Praha.

Plzeň má dvě kola před koncem náskok pěti bodů. O titulu je jasno...

Jsme zklamaní. Situace se jeví rozhodnutá. Stále však je ještě malá teoretická šance. Pokud bude trvat, tak ji budeme živit.

Musíte však počítat s tím, že v neděli už bude definitivně jasno.

Ani před Brnem jsme neměli situaci ve svých rukou. Hodně nás povzbudilo nejen zaváhání Plzně se Slavií, ale také naše vysoká výhra nad Mladou Boleslaví. Moc dobře jsme věděli, že potřebujeme z Brna tři body. Úkol jsme nesplnili. Ale jak říkám, dokud bude existovat naděje, byť sebemenší, tak budeme bojovat.

Brankář Vaclík mluví o porážce v Brně jako o kolapsu. Souhlasíte?

V mých očích přišel kolaps před koncem prvního poločasu, kdy jsme domácí pustili do dvoubrankového vedení. A když jsme pak po přestávce inkasovali třetí gól a šli do deseti, byla to velká komplikace.

Jak je možné, že Sparta musí v utkání tak často dotahovat ztrátu? Stejné to bylo s Jabloncem či Jihlavou.

Ano, tyto zápasy měly podobný průběh jako v Brně. Zase jsme se dostávali do hry pozvolna, zatímco snaha a zarputilost domácích byly enormní. Chci alespoň vyzdvihnout, že jsme to ani v deseti nevzdali a ukázali charakter. Bodové ztráty v posledních zápasech jsou otázkou hlubší analýzy.

U obou úvodních gólů byl stoper Jarošík, který by měl přitom Spartu spíš držet...

Obrana měla problémy s pohyblivými hráči soupeře, hlavně s Mezlíkem. Tolik inkasovaných gólů samozřejmě není dobrou vizitkou defenzivy jako takové. Udělali jsme hrubé chyby, na kterých měl Jirka Jarošík podíl stejně jako další hráči. Ve druhém poločase ovšem ukázal charakter a snažil se pomoci týmu zápas zvrátit.

Jak hodnotíte vyloučení Davida Lafaty, který oplácel Frejlachovi?

Vyplynulo to z frustrace. Vyloučení předcházel zákrok za hranicí pravidel ze strany domácího hráče. Takto ale nesmí žádný náš hráč reagovat. David tento moment nezvládl a oslabil tým. Přitom jsme věděli, že pokud chceme v Brně uspět, musíme udržet disciplínu.

Kweuke vyfasoval stop na dvanáct zápasů, trest dostane i Lafata. Útočníci vám rychle ubývají.

Bohužel. Když jsme na začátku jara měli čtyři, vypadalo to jako poměrně velký luxus. Teď jsme dva ztratili a ke všemu je nemocný i Balaj. Naše možnosti v útoku se tak rapidně ztenčily.