Fotbalová liga zná krále, na trůn usedla Plzeň! V Hradci si dokráčela pro titul, Spartě výhra nestačila

Tajenka dramatického závěru fotbalové ligy je rozluštěna - mistrovský titul patří podruhé v historii Plzni! V závěrečném 30. kole zvítězili Západočeši na trávníku sestupujícího Hradce Králové přesvědčivě 3:0 po gólech Daridy, Procházky a Čišovského a udrželi dvoubodový náskok před pražskou Spartou, která na Letné stejným rozdílem přehrála Duklu. Plzeňští navázali na triumf z roku 2011 a zajistili si účast v druhém předkole Ligy mistrů, do jejíž hlavní soutěže se po předchozím titulu probojovali.

Plzeňští fotbalisté Marek Bakoš (vlevo) a Pavel Horváth oslavují ligový titul.

V dalších zápasech porazila Jihlava pražskou Slavii 3:1, shodným výsledkem vyhrálo Slovácko v Brně, Mladá Boleslav podlehla doma Teplicím 0:4, loňský šampión z Liberce remizoval 1:1 s Příbramí, ostravský Baník prohrál s Jabloncem 0:1 a Olomouc zvítězila nad Českými Budějovicemi 1:0.

Jasné je i všechno ostatní. Ze třetího místa půjde do Evropské ligy Liberec, z Poháru České pošty Jablonec. Do druhé ligy se poroučejí vedle Hradce Králové také České Budějovice.

Nervozitu setřásli úvodem z říše snů

Plzeň už si mohla titul zajistit v minulém kole, ale porážkou s Libercem si vše zkomplikovala. Jak jí ale nevyšel závěr souboje se Severočechy, o to lépe zvládla duel v Hradci. Už ve 46. vteřině se trefil z dálky Darida a zaznamenal třetí nejrychglejší gól sezóny, v 10. minutě přidal pojistku po rohovém kopu hlavičkou Procházka.

Hostům vyšel i úvod druhé půle. Koubek nejprve vyrazil Kolářovu hlavičku, závar však pokračoval, Daridova tečovaná střela se od břevna odrazila před volného Čišovského, který už neměl problém zblízka dostat míč do sítě. Oslavnou atmosféru kazili jen domácí fanoušci, kteří se dýmovnicemi postarali o přerušení utkání kvůli špatné viditelnosti.

Plzeň si však s komplikacemi poradila a s přehledem směřovala za titulem, který v letošní sezóně pro město piva vybojovali rovněž tamní extraligoví hokejisté.

Spartě ani výhra k titulu nepomohla

Sparta porazila Duklu zásluhou dvou gólů Václava Kadlece a trefy Lukáše Váchy vůbec poprvé od jejího předloňského návratu do nejvyšší soutěže, ale úspěch byl nakonec pro Lavičkovu družinu Pyrrhovým vítězstvím, protože na dálku souboj o titul s Plzní prohrála. Letenští tak potřetí za sebou zakončili prvoligový ročník na druhém místě a znovu se musejí spokojit se startem v předkole Evropské ligy.

Na obdivuhodnou sérii devíti výher nedokázal navázat Liberec, v epilogu a při rozlučce veteránů brankáře Zbyňka Hauzra a Tomáše Janů s kariérou remizoval s Příbramí 1:1 přesto, že hosté dohrávali bez vyloučeného Mašána. V závěru mohli o výhře Severočechů rozhodnout Rabušic či Štajner, o jehož odchodu do Sparty se spekuluje. Oběma ale zkazila radost branková konstrukce.

Baroš se s Bazaly loučil prohrou

Ostravskému Baníku se proti Jablonci dlouhodobě nedaří, už pošesté za sebou na severočský tým nenalezl recept.  Jedinou branku utkání vstřelil v 78. minutě Karel Piták a na straně domácích nedokázal míč protlačit ani kanonýr Baroš, který se v zápasu s Bazaly loučil. Konec sezóny asi přivítali s ulehčením také v Mladé Boleslavi. Tým z města automobilů utrpěl nejtěžší domácí prohru v sezóně, když s Teplicemi prohráli 0:4. Středočeši nevyhráli posedmé za sebou a ukončili sezónu na osmém místě.

Po čtyřech vítězstvích pod trenérem Petroušem se museli sklonit před soupeřem slávisté. Na hřišti Jihlavy prohráli 1:3 a domácí tak udrželi domácí neporazitelnost v jarní části. Gól Jana Navrátila stačil Olomouci k výhře nad sestupujícími Českými Budějovicemi. Po téměř jedenácti letech dokázalo Slovácko porazit brněnskou Zbrojovku, gólově se o to ve druhém poločase zasloužili Kuncl, Kovář a Došek.