Znojmo - Plzeň 0:1Plzeň se po vítězství v Brně nad Znojmem vrátila do čela tabulky

56. Darida 0 : 1

Fotbalisté Viktorie Plzeň porazili ve 4. kole první ligy v Brně nováčka ze Znojma 1:0 a s plným bodovým ziskem se vrátili na první místo v tabulce, kde jsou díky lepšímu skóre před Spartou. O výhře Západočechů rozhodla v 56. minutě branka reprezentačního záložníka Vladimíra Daridy. I když Znojmo po většinu utkání úspěšně vzdorovalo zkušenějšímu protivníkovi, v ofenzívě propadlo. Ve čtyřech kolech zaznamenal ligový nováček pouze jediný gól a na další čeká už 294 minut.

Radek Buchta (vlevo) ze Znojma v tvrdém souboji s Michalem Ďurišem z Plzně.

Znojmo celý úvodní poločas úspěšně odolávalo tlaku Plzně, která se musela obejít bez zraněného ofenzivního záložníka Koláře. Naděje Jihomoravanů dlouho držel gólman Hrubý: v šesté minutě stačil vyrazit střelecký pokus Rajtorala a podruhé se znojemský gólman blýskl skvělým zákrokem ve 34. minutě, kdy chytil Horvátovu přesně mířenou ránu z trestného kopu. Viktoria z převahy hrozila po faulech znojemských hráčů akcemi ze standardních situací, v koncovce jí však chyběla přesnost.

Outsideři ze Znojma se mistra nezalekli, jeho snahu však brzdily nepřesnosti v útočné fázi. K zakončení se nedostal ani bývalý reprezentant Heinz, který měl být největší hrozbou pro plzeňského gólmana Kozáčika.

Ve druhém poločase Plzeň ještě zvýšila svůj tlak a ukázala sílu nejlépe útočícího týmu ligy, který ve třech kolech zaznamenal 13 branek a šesti brankami se blýskl i ve středeční odvetě 3. předkola LM proti estonskému Kalju.

Rozhodl rychlý plzeňský brejk

Ofenzívu Plzně tradičně dirigoval kapitán Horváth, na zteč se vydávali i všechno obránci. Větší aktivita vynesla Viktorii také vedoucí branku. Po akci z levé strany zůstal po srážce se soupeřem ležet před trestným územím lídr znojemské defenzívy Jonov. Po rychlém brejku a přečíslení protivníka se dostal míč až k volnému Daridovi, který zblízka trefil míč do volné části branky.

Trenér Znojma Kalvoda po inkasované brance se pokusil střídáním zvýšit útočnou aktivitu svého týmu. Ligovou premiéru si ve znojemském týmu připsal také srbský útočník Reljič. Domácí se při marných pokusech dostali k jediné šanci, kdy sedm minut před koncem Nepožitek mířil nepřesně. Plzeň tak bez větších potíží udržela stoprocentní bilanci v nové sezóně.

1. SC Znojmo - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)
Branka: 56. Darida. Rozhodčí: Jech - Pelikán, Hájek. ŽK: Heinz, Jonov, Nepožitek - Rajtoral. Diváci: 4680.
Znojmo: Hrubý - Hříbek, Jonov, Hnaníček, Mudra - Buchta, Lacko (67. Zeba) - Helísek (81. Vašíček), Nepožitek, Cihlář - Heinz (61. Reljič). Trenér: Kalvoda.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Procházka, Limberský - Horváth, Hořava - Rajtoral (70. Petržela), Darida (90. Hanousek), Ďuriš (79. Tecl) - Wágner. Trenér: Vrba.