Jablonec - Liberec 0:2Liberec ovládl podještědské derby a stíhá Plzeň se Spartou

32. Rybalka 0 : 1
37. Pavelka 0 : 2

Jablonec nad Nisou

Fotbalisté Liberce vyhráli v dohrávce 7. kola Gambrinus ligy na půdě rivala z Jablonce 2:0 a v tabulce stíhají vedoucí duo Plzeň - Sparta. Podještědské derby rozhodl Slovan už v prvním poločase, kdy dvakrát udeřil z rychlého brejku. Ve 32. minutě otevřel skóre Rybalka a o pět minut později přidal pojistku Pavelka. Modrobílí neinkasovali počtvrté za sebou a na vedoucí Viktorii ztrácí jeden bod.

Jablonecký záložník Karel Piták (vpravo) v hlavičkovém souboji s libereckým obráncem Jiřím Fleišmanem.

Oba kluby měly za sebou čtvrteční zápasy o postup do Evropské ligy. Zatímco Liberec uspěl, Jablonec nikoli. Kvůli náročnému programu se oba trenéři rozhodli pozměnit sestavy. V libereckém týmu začali jen na lavičce kanonýr Rabušic či Delarge, v jablonecké jedenáctce chyběli Čížek, Rossi a především brankář Špit.

Liberec se rozhodl vsadit na precizní obranu, která mu přinesla minulé výhry v lize i postup přes favorizované Udine do Evropské ligy. Jablonec si vytvořil poměrně jasnou územní převahu, ale do šancí se dostával velmi těžko.

Hosté čekali na chybu a hrozili z brejků. To se jim vyplatilo ve 32. minutě. Domácí Kubista špatně rozehrál a nabídl soupeři rychlý protiútok, který táhl Kalitvincev. Jeho střelu brankář Valeš vyrazil jen před Rybalku a ten zakončil ukrajinskou akci přesnou dorážkou. Byl to pro něj už třetí gól z posledních čtyř ligových zápasů.

Pavelka pojistil náskok

Jablonec se nepoučil a za další čtyři minuty dovolil Liberci další brejk po pravé straně. Kušnír nacentroval na Pavelku a ten propálil Valeše podruhé. Brankář Jablonce se při zákroku zranil a o poločase musel přepustit místo Špitovi. Ještě před ním Kalitvincev svou střelou lízl břevno.

Po změně stran se Jablonec zlepšil a vytvořil si místy drtivý tlak. Jenže liberecká defenziva byla pevná a vše jistil brankář Kovář. Lapil pokus Kopice i prudkou hlavičku Vaňka. Dvakrát mu také pomohl stoper Karišik, který zablokoval nejprve pokus Vošahlíka a v 66. minutě gólovou střelu střídajícího Třešňáka.

Liberec neinkasoval již 368 minut. Zároveň vyhrál sedmý z posledních osmi venkovních zápasů v Gambrinus lize.

Gambrinus liga, dohrávka 7. kola:
Baumit Jablonec - Slovan Liberec 0:2 (0:2)
Branky: 32. Rybalka, 37. Pavelka. Rozhodčí: Jílek - T. Kovařík, Blažej. ŽK: Karišik, Sackey (oba Liberec). Diváci: 3755.
Jablonec: Valeš (46. Špit) - Eliáš (76. Čížek), Beneš, Kubista, Novák - Kopic, Piták, Loučka, Vaněk, Vošahlík (57. Třešňák) - Hubník. Trenér: Skuhravý.
Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Karišik, Fleišman - Kalitvincev (64. Frýdek), Pavelka, Sackey, Rybalka, Kolár (68. Rabušic) - Šural (89. Delarge). Trenér: Šilhavý.