Znojmo - Sparta 0:2Sparta po výhře nad nováčkem vystřídala Plzeň v čele ligové tabulky

4. Lafata 0 : 1
15. Brabec 0 : 2

Gambrinus liga má nového lídra. Páteční remízy Plzně v Liberci využili v pondělní dohrávce 8. kola fotbalisté pražské Sparty a po výhře 2:0 nad nováčkem ze Znojma přeskočili Západočechy v čele tabulky o dva body. O výhře Letenských rozhodli v první čtvrthodině zápasu trefami Lafata a Brabec. Znojmu se v závěru první půle naskytla jedinečná příležitost ke kontaktnímu gólu, ale Nepožitek brankáře Vaclíka nepřekonal ani z penalty.

Obránce Sparty Praha Jakub Brabec (vlevo) oslavuje svůj gól v utkání proti Znojmu.

Svěřenci kouče Leoše Kalvody vytěžili ze čtyř startů v domácím azylu v Brně pouze jeden bod a ještě nevstřelili branku. V tabulce zůstávají poslední a na první výhru stále čekají.

V brance Znojma se poprvé objevil Petr Drobisz, který figuroval v údajné korupční aféře Olomouce a Bohemians Praha. Sedmatřicetiletý Drobisz se vrátil do prvoligové branky po více než dvouleté přestávce, moc důvodů k radosti ale na trávníku neměl. Poprvé si sáhl na míč ve 4. minutě, když je po přesně zahraném trestném kopu Lafaty lovil ze sítě. Akci předcházel faul obránce Odehnala právě na Lafatu.

Trenér Znojma Kalvoda musel hodně improvizovat v sestavě, v obraně mu chyběly zraněné opory Hříbek a Jonov a v útoku kvůli karetnímu trestu zkušený Heinz. Při těchto absencích byl na hře ligového nováčka patrný respekt ze soupeře.

Vaclík si čisté konto pokazit nenechal

Také druhý gól dala Sparta po standardní situaci. Po čtvrt hodině hry po rohovém kopu vyskočil nejvýše Brabec, hlavou překonal Drobisze a připsal si první ligový gól. Sparta měla takřka po celý úvodní poločas hru ve své režii, snažila se kombinovat na jeden dotek, akcím ale chyběla přesnější finální přihrávka. Znojmo spoléhalo pouze na protiútoky, které většinou končily jen náznaky šancí. Pouze jednou brankář Vaclík zachránil situaci při úniku Vašíčka vyběhnutím před trestné území a skluzem nebezpečí odvrátil.

Pět minut před přestávkou poslal Kalvoda do hry novou posilu Crnkiče a bosenský útočník oživil svým přímočarostí výkon Znojma. Jeho průnik zastavil skluzem Vácha a rozhodčí Ardeleánu nařídil přísnou penaltu. Nepožitek mířil do středu branky a trefil Vaclíka jen do nohou.

Po změně stran Znojmo mnohem častěji útočilo a srovnalo opticky se svým soupeřem krok. V 72. minutě mohl vstřelit první gól Znojma v Brně Nepožitek, jenž přehodil Vaclíka, ale netrefil branku. Kvalita hry Sparty oproti úvodnímu poločasu výrazně poklesla. Až deset minut před koncem si Sparta vypracovala gólovou příležitost, hlavička Brabce ale skončila na tyči.

Dohrávka 8. kola fotbalové Gambrinus ligy:
1. SC Znojmo - Sparta Praha 0:2 (0:2)
Branky: 4. Lafata, 15. Brabec. Rozhodčí: Ardeleánu - Gallo, Kříž. ŽK: Cihlář, Helísek - Dočkal. Diváci: 2580
Znojmo: Drobisz - Mudra, Hnaníček, Odehnal, Cihlář - Helísek, Zeba (75. Hrošovský), Nepožitek, Buchta (59. Lacko), Okleštěk - Vašíček (40. Crnkič). Trenér: Kalvoda.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Vácha, Hušbauer (85. Přikryl) - Dočkal, Vacek (66. Mareček), Krejčí (75. Bednář) - Lafata. Trenér: Lavička.