1. liga

Sparta veze tři body ze zasněžené Opavy

28. února 2005 18:40 - PRAHA/OPAVA

Fotbalisté pražské Sparty porazili v pondělní dohrávce 17. kola první ligy Opavu 1:0. Na promrzlém a zasněženém stadiónu Slezanů zařídil jediný gól zápasu Lukáš Zelenka a Pražané tak zvýšili svůj náskok v čele tabulky už na jedenáct bodů.

Sparta v sedmnácti utkáních nasbírala 42 bodů, druhá Slavia má na kontě 31, stejně jako třetí Teplice.

Trenér Hřebík se musel obejít bez zraněného brankáře Blažka, jehož nahradil ligový debutant Grigar. Sparta vyběhla na zasněžené hřiště posledního celku tabulky v netradičních černobílých dresech, s nimiž se zapojila do protirasistické kampaně Stand Up - Speak Up.

Podzimní mistr začal ukusovat první minuty jarní části soutěže aktivněji a už v šesté minutě šel do vedení, když opavský gólman Novák nezachytil míč při souboji s Matušovičem a Meduna stačil přesně odcentrovat na nabíhajícího Zelenku. Domácí se dostali do slibnější šance po dvanácti minutách hry, Baránkovu hlavičku ale kryl Grigar.

Na těžkém terénu nebyl k vidění příliš pohledný fotbal, hru provázela řada nepřesností na obou stranách. Domácí nicméně převzali aktivitu, jejich snaha o vyrovnání ale efekt nenesla.

"Hráči podali statečný výkon, jenže na tak těžkém terénu se prosazuje špatně. Zaspali jsme první desetiminutovku, umožnili jsme Spartě kopat několik rohových kopů. Pasivita se nevyplatila a nakonec jsme inkasovali. Snažili jsme se vrátit do utkání, ale nepodařilo se," hodnotil utkání trenér Opavy Vlastimil Palička.

Snaha o změnu skóre vyzněla naprázdno i v případě Sparty. Pražané měli sice vyloženou gólovou šanci v polovině druhého poločasu, jenže Zelenkova střela našla cíl na tyči a branku Poborského z následné dorážky sudí kvůli ofsajdu neuznal. V závěru zápasu se mohl zapsat do listiny střelců Johana, jenže netrefil.

Trenér Hřebík si tak na lavičce Sparty odbyl vítěznou premiéru a ačkoliv hřiště neumožňovalo velkou fotbalovou parádu, byl spokojen. "Do 20. minuty bylo hřiště lepší a hráči se docela pohybovali. Pak už to bylo těžší, hráli jsme ale dobře v obranné fázi. Musím hráče pochválit, na tak těžkém terénu se nic lepšího hrát nedalo," uvedl letenský kouč.

Opava - Sparta 0:1 (0:1)
Branka: 6. Zelenka. Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Chytil. ŽK: Krajčovič - Sivok, Poborský. Diváci: 2545.
Opava: Novák - Krajčovič, Kotůlek, Bureš - Laciga, Sviták, Šalamoun (81. Dohnálek), Dujka - Kiša, Baránek - Zeher (65. Bačík). Trenér: Palička.
Sparta: Grigar - Johana, Homola, Kováč, Petráš - Poborský, Sivok, Zelenka, Matušovič - Jun (90. Rezek), Meduna. Trenér: Hřebík.