Rubriky:

1. liga

Liberec podle Lavičky nerezignuje, chce do Evropy

2. března 2005 10:14 - LIBEREC

Rok u kormidla fotbalového Liberce má za sebou trenér Vítězslav Lavička. Severočeši neskrývají vysoké ambice, vedle ligy chtějí uspět i v bojích o pohárovou Evropu. Plány ale nabouralo odečtení šesti bodů, disciplinární trest za ovlivňování zápasů. "Věříme, že to mužstvo nepoznamená, ale stmelí. Určitě můžeme manko smazat," říká Lavička v rozhovoru pro Právo.

 

PRÁVO

Máte za sebou první rok na lavičce Liberce. Jak jste s odvedenou prací spokojený?
Získávám nové poznatky a zkušenosti. To byl jeden z důvodů, proč jsem nabídku přijal. Společně s tím, že mohu pracovat se Standou Grigou a mužstvem, které je na naše poměry stabilizované a má dobré podmínky.

Před rokem jste měl i další nabídky. Ivan Hašek vás chtěl do japonského Kóbe za asistenta, ve hře bylo místo u reprezentační jednadvacítky. Nelitoval jste volby?
Japonsko mě hodně lákalo. Dlouho jsme to řešili s manželkou. Ale nedokázal jsem si představit rok odloučení od rodiny. Z Japonska nelze létat podle chuti domů. I jednadvacítka byla přitažlivou možností. Navíc byla šance jít do Minsku. Ale nikdy jsem nelitoval.

Se Stanislavem Grigou jste společně hráli ve Spartě. Je náhoda, že fotbalisté z legendární Ježkovy éry jsou úspěšnými trenéry?
Nechci tvrdit, že hráči, kteří byli ve své době dobří, musí být rovněž kvalitní trenéři. Tohle škatulkování mi nepřísluší.

Se Stanislavem Grigou máte stejné pravomoci. Jak princip dvou trenérů funguje?
Zcela přirozeně. Myslím, že v klubu je tato tradice zavedená. V naší spolupráci nevidím problém. Se Standou jsme si blízcí fotbalově, ale i z pohledu na život mimo hřiště.

Dochází někdy ke konfliktům? Jak řešíte případné neshody?
Občas se názory pochopitelně střetnou. Je to spíše výjimečné. Napadá mě třeba spor ohledně otázky startu v Intertoto cupu. Já byl proti. Nakonec to bylo velmi přínosné. Sázíme však na týmovou práci, rozhodnutí je výsledkem kolektivu, do něhož patří ještě asistenti Petřík a Macháček. Směrem k mužstvu vystupuje Standa jako ten, kdo má poslední slovo.

Na lavičce se zdáte hodně rozdílní. Zatímco vy zachováváte klid, Stanislav Griga působí hodně výbušně, emotivně. Je možná spolupráce tak odlišných trenérů?
Každý to prožíváme jinak. Já se snažím zachovat nadhled, aby mě příliš emocí neodvádělo od dění na hřišti. Spíše to hodně vře uvnitř. Ale v tomhle nevidím problém. Ve své podstatě jsou trenéři děleni jen na dvě skupiny. Na úspěšné a neúspěšné. V té první jsou ti, kteří mají výsledky. A nejlepší alternativa je, když mužstvo pod trenérem vyhrává, a ještě hraje atraktivně. Tomu bychom se v Liberci společně chtěli přiblížit.

V létě 2002 slavil Liberec titul. Jaké ambice má současný tým?
Máme jasně postavený prémiový řád. Když neskončíme na pozici zaručující start v pohárové Evropě, budeme zklamaní. Cítíme z mužstva sílu. Můžeme dosahovat na nejvyšší příčky, ale musíme se naučit vyhrávat zápasy, kdy nehrajeme dobře.

Nesrazí tyhle plány šestibodový trest za úplatky, jímž byl Liberec v zimě potrestán?
Je to velký zásah. Pocítili to všichni v klubu. Postih pro nás představoval velké zklamání. Ale nemyslím, že by to sráželo naše ambice.

Takže to mužstvo nepoznamenalo?
Po oznámení trestu byla v mužstvu divná atmosféra. Hodně jsme se o tom v kabině bavili. Naštěstí se nepotvrdila informace, že odejde hlavní akcionář. To byl důležitý signál pro zbytek sezóny. Proto se pořád chceme prát o pohárové příčky. Necítíme na týmu žádnou rezignaci. Věříme, že to mužstvo nepoznamená, ale stmelí. Určitě můžeme manko smazat. Rozhodně chceme být v lize nahoře. A do pohárové Evropy vede cesta i přes Pohár ČMFS.

Před nástupem do Liberce jste působil na Žižkově a spolupracoval s manažerem Horníkem, který byl potrestán za korupci. Co jste po zveřejnění kauzy cítil?
Zklamání stejně jako teď v Liberci. Ve Viktorce pracuje spousta lidí, kteří svoji práci dělají dobře. A ta aféra na ně vrhla špatné světlo. Znehodnotila jejich práci. Přišlo mi to jako křivda pro lidi, kteří se v klubu snažili dělat práci, jak nejlépe uměli.

Jak tedy na žižkovské angažmá vzpomínáte?
Viktorka pro mě byla cenná zkušenost. Byli tam někteří kluci, kteří měli daný fotbalový um od pánoboha a byli svým způsobem problémoví, ale nemyslím, že by mi přerůstali přes hlavu. Pokud by to tak bylo, nedosáhli bychom úspěchu v Poháru UEFA či třetího místa. Naopak si myslím, že základem našich výsledků byla disciplína a bojovnost.

Bylo to jen šest kol, ale na kontě máte i působení ve Spartě, kde jste vedl tým po odvolání trenéra Hřebíka. Byl jste zklamaný, že vaše mise po sezóně skončila?
Naději na titul jsme neměli, dohoda zněla uhrát druhé místo pro kvalifikaci Ligy mistrů. To jsme splnili. Jako minus beru, že jsme prohráli finále Poháru ČMFS se Slavií. Měl jsem chuť pokračovat dál, ale tušil jsem, že se vedení poohlédne po zkušenějším trenérovi. Rozhodně beru Spartu jako obrovskou zkušenost.

Radek Malina, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..