Ostrava - Liberec 3:0Ostrava zaskočila bezkrevný Liberec

43. Petrus 1 : 0
45. Holzer 2 : 0
89. Engelmann 3 : 0

Fotbalisté Ostravy se v 9. kole první ligy postarali o překvapení, když na domácím hřišti porazili favorizovaný Liberec 3:0. O výhře rozhodl svým prvním ligovým gólem v kariéře David Petrus, ještě do pauzy si hosté srazili do vlastní sítě standardní situaci Daniela Holzera a skóre v závěru pečetil Vojtěch Engelmann.

Slovan utrpěl druhou porážku v sezoně a může přijít o třetí místo. Naopak ostravská obrana, která je nejhorší v lize, poprvé udržela čisté konto. Baník má třetí výhru v ročníku a udělal první krok ke splnění ultimáta: uhrát v dalších dvou kolech čtyři body a v poháru vyřadit Ústí.

Nový trenérský tandem Svědík - Korytář udělal hned čtyři změny v základní sestavě, ale absence dvou nejzkušenějších záložníků Kukece s Lukešem tentokrát cítit nebyla. Liberec pojal úvod profesorsky a duchem byl možná ještě ve čtvrtečním utkání Evropské ligy ve Freiburgu. Největší třesk na dlouhé minuty přinesla tvrdá hlavičková srážka Keliče s Baránkem, po níž museli oba hráči na šití do šaten.

Územní převaha Slovanu začala plodit první možnosti až po dvaceti minutách. Při domácích stáli všichni svatí, když Keličovu hlavičku za překonaným Pavlenkou hlavou zvedl do břevna Frydrych. Kolem 30. minuty prožívala Ostrava největší nesnáze, ale Pavlenka vytěsnil nebezpečný Šuraův pokus hlavou a Rybalkův trestný kop se mezi tyče nevešel.

Domácí navíc favorita v závěru půle nečekaně vyvedli z bezstarostnosti. Kovář si v podstatě do 43. minuty pořádně nesáhl na míč, pak ale Fantiš přetáhl centr na zadní tyč a Petrus chytrým lobem z nelehké pozice vstřelil svůj první ligový gól. Navrch si hosté už v nastaveném čase dali i vlastní gól, když Holzerův přímý kop s tečí libereckých hráčů ve vápně doputoval až za zkoprnělého Kováře.

Slovan se ani po obrátce nemohl nadechnout, hráčům scházel větší pohyb. Zasunutý Baník už vyčkával pouze na brejky a v 63. minutě musel po jednom z nich Fantišovu ránu zlikvidovat Kovář. Ránu z milosti mohl Severočechům zasadit v 71. minutě Droppa, ale po hostující hrubce ve vyložené příležitosti trefil jen boční síť.

Liberecký rozklad dokonal až minutu před koncem Engelmann. Pár vteřin po příchodu na hřiště vpadl do otevřené obrany, obešel i gólmana a do prázdné branky zpečetil první ostravskou výhru nad Libercem od dubna 2010.

9. kolo první fotbalové ligy:
Baník Ostrava - Slovan Liberec 3:0 (2:0)
Branky: 43. Petrus, 45+1. Holzer, 89. Engelmann. Rozhodčí: Orel - Filípek, Jiřík. ŽK: Kelič, Kušnír, Fleišman (všichni Liberec). Diváci: 3672.
Ostrava: Pavlenka - Zawada, Frydrych, Baránek, Sukup - Fantiš, Droppa, Šichor (72. Kraut), Hable, Holzer (88. Engelmann) - Petrus (80. Rolinc). Trenér: Svědík.
Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič (46. Karišik), Fleišman - Rybalka, Pavelka - Delarge (83. Hadaščok), Šural, Kalitvincev (62. Frýdek) - Rabušic. Trenér: Šilhavý.