Matušovič vystřelil Spartě výhru nad Libercem

S cílem přibrzdit dosud pohodlnou sparťanskou jízdu za mistrovským titulem šli do sobotního šlágru 20. kola Gambrinus ligy fotbalisté Liberce. Sparta neprohrála sedm utkání v řadě, Liberecká série ale čítala ještě o pět zápasů víc. Skončila v sobotu na Letné, Sparta po premiérové trefě Miroslava Matušoviče ve sparťanském dresu zvítězila 2:1.

Miroslav Matušovič s dresem Sparty

Před zápasem vedení Sparty popřálo k narozeninám členu Klubu ligových kanonýrů a svému bývalému hráči Václavu Maškovi. Domácí mohl za nepozornost hned v úvodní minutě potrestat Michal Pospíšil. Střela bývalého hráče Sparty těsně minula branku Blažka.

V 8. minutě po rohu Poborského tečoval střelu Juna Meduna a míč skončil kousek vedle levé tyče liberecké branky. Za hosty odpovídal jedovatou ranou Kisel. Brankář Sparty Blažek, hrající 250. ligový zápas, střelu zneškodnil.

Nebezpečně pálil vzápětí Zelenka a z následného rohu Petráš hlavičkou vystrašil gólmana Hauzra. Ten po dalším rohu musel pohotovým zákrokem hasit další hlavičku Sparty, konkrétně Sivoka.

Hra měla spád

Hrál se nadále rychlý fotbal, z čehož těžil Liberec. V 18. minutě Dort hezky přiťukl Slepičkovi, který nekompromisně propálil Blažka. Sparta odpověděla Zelenkou, který ve 26. minutě pěknou střelou z hranice šestnácti metrů vyrovnal. Stejný hráč mohl Spartu poslat do vedení o tři minuty později, Hauzr byl včas na zemi.

Ve 36. minutě chyboval obránce Homola a Slepička postupoval sám na Blažka. Domácí opora ale skvěle zasáhla a šanci zneškodnila. Pokračoval oboustranně atraktivní fotbal, ve 41. minutě se předvedl Karel Poborský. Domácí kapitán se uvolnil jesličkami protivníka a dalekonosným lobem vyzkoušel pozornost Hauzra.

Po změně stran tempo mírně opadlo, zajímavých momentů před oběma brankami ubylo. V 58. minutě se řítil do šance Pospíšil, v pokutovém území jej atakoval nejistý Homola. Rozhodčí Helebrant ale místo faulu dal libereckému útočníkovi žlutou kartu za simulování. Vzápětí další šanci spálil Slepička, reflexivně zareagoval Blažek.

Premiérová sparťanská trefa Matušoviče

Štastnou ruku měl sparťanský trenér Hřebík. Poprvé na jaře poslal do hry střídajícího hráče na více než devět minut. Šimák po deseti minutách nacentroval na Matušoviče, který si efektně ve vzduchu zpracoval míč a pod padajícím Hauzrem poslal Spartu do vedení.

Vedoucí celek soutěže si ve zbývajících minutách vedení pohlídal, v nastaveném čase si málem dal vlastní gól liberecký Lukáš. Před zbývajícími zápasy 20. kola má Sparta na čele tabulky náskok 19 bodů. Druhá Slavia má ale dva zápasy k dobru.

Poslední libereckou prohru měla na svědomí právě Sparta, který na den přesně před půl rokem vyhrála pod Ještědem 1:0. Sparta výtěžek ze vstupného věnuje na konto SOS Srí Lanka, zřízené nadací Člověk v tísni při České televizi.

Sparta Praha - Slovan Liberec 2:1 (1:1)
Branky: 26. Zelenka, 81. Matušovič - 18. Slepička. Rozhodčí: Helebrant - Ondo, Lhoták. ŽK: Poborský, Matušovič - Kisel, Pospíšil, Abrahám. Diváci: 5033.
Sparta: Blažek - Johana, Homola, Sivok, Petráš - Poborský, Zelenka, Hašek (71. Šimák), Matušovič - Meduna (77. Čech), Jun (90. Pacanda). Trenér: Hřebík.
Liberec: Hauzr - Šinglár, Lukáš, Košťál, Janů (82. Zápotočný) - Kisel, Dort (69. Abrahám), Polák, Pudil (67. Ančic) - Slepička, Pospíšil. Trenéři: Griga a Lavička.