Pan Žolík zase udeřil, Bednář už na podzim dohnal Lafatu

Získali titul podzimního půlmistra a ziskem 39 bodů fotbalisté Sparty vytvořili klubový rekord za první část Gambrinus ligy. Trenér Vítězslav Lavička se může spolehnout nejen na našlapanou základní sestavu, ale také na silnou lavičku náhradníků. A útočník Roman Bednář na ní vyčnívá jako pozoruhodný žolík. V sobotním duelu s Mladou Boleslaví (4:1) zaznamenal již šestou trefu coby střídající hráč.

Roman Bednář oslavuje čtvrtý gól Sparty Praha do sítě Mladé Boleslavi.

Déle než dva měsíce se od 20. září netrefil, ale v rámci slavnostního večera k 120. výročí založení klubu zase udeřil. Roman Bednář vyšperkoval v poslední minutě duelu s Mladou Boleslaví skóre na konečných 4:1. Stačilo mu k tomu skromných 16 minut pobytu na hřišti.

„Moc jsem se na zápas těšil, protože 110 let jsem tady nezažil a 130 už asi taky ne, leda v jiné funkci," usmíval se. „Slavnostní atmosféra byla fantastická. Každý, kdo má Spartu v srdci, si to musel užít. Kluci z kotle připravili skvělé choreo. Smekám před nimi, den před zápasem jsem během tréninku viděl, kolik práce jim to dá."

Roman Bednář v ligovém podzimu 2013
13 odehraných zápasů (1 od začátku, 12 jako náhradník)
6 vstřelených gólů (všechny jako náhradník)
1 ve 3. kole Brno - Sparta 1:3 (na hřiště přišel v 83. minutě za stavu 1:1, v 87. dal gól na 1:3)
1 ve 4. kole Sparta - Bohemians 1905 2:1 (na hřiště přišel v 46. minutě za stavu 0:1, v 69. vyrovnal na 1:1)
2 v 6. kole Sparta - Příbram 4:0 (nastoupil v 76. minutě za stavu 2:0, skóre uzavřel dvěma trefami v 84. a 89. minutě)
1 v 9. kole Sparta - Slovácko 4:1 (na hřiště přišel v 83. minutě za stavu 3:1, v 87. dal gól na 4:1)
1 v 15. kole Sparta - Mladá Boleslav 4:1 (nastoupil v 74. minutě za stavu 3:1, v 90. uzavřel skóre na 4:1)
V základní sestavě nastoupil pouze v 7. kole v domácím utkání s Baníkem Ostrava (4:1), v tomto zápase neskóroval.

Otáčení skóre jim nedělá problémy

Jen jednou se Bednář během ligové sezóny protlačil do základní sestavy - a Baníku gól nedal. Jako žolík však má skvělou bilanci, se šesti trefami už dorovnal podzimní účet spoluhráče a kapitána Davida Lafaty. Zatímco trojnásobný král střelců posledních ligových ročníků nastupuje stabilně od začátku, Bednář právě jeho většinou jen střídá.

V sobotu byl však produktivní náhradník hlavně rád, že mužstvo nezkazilo nachystané oslavy. „Před zápasem jsme si v kabině říkali, že když hodně chcete, aby se něco povedlo, tak se to často zaškobrtne. Což také přišlo, prohrávali jsme... Ale klobouk dolů před všemi, že jsme zápas zase dokázali otočit," líčil Bednář.

Letenští nabrali během série bez porážky velké sebevědomí, skóre otočili již několikrát. „Někdy mám pocit, že musíme dát gól, abychom vůbec začali hrát. Nebo spíš jeden dostat, protože to nás taky nakopne. Abychom se chytili, prostě musí padnout nějaký gól - a je jedno, na jakou stranu," všiml si Bednář.