Rubriky:

1. liga

Vyhrát derby je vždycky prestiž, shodují se Vlček a Jun

16. dubna 2005 12:05 - PRAHA

Derby pražských 'S' patří v českých fotbalových luzích a hájích přece jen k jinému druhu zápasů. "Tenhle zápas je vždycky výjimečný a člověk musí mít obrovskou motivaci se proti rivalovi ukázat, ať hraje podruhé nebo podvacáté," nastiňuje význam utkání slávista Stanislav Vlček. "Vždycky je to tahák pro lidi i hráče," doplňuje sparťan Tomáš Jun v dvojrozhovoru pro Právo.

 

AC Sparta

Co pro vás znamená pražské derby a jak se na něj těšíte?
Vlček:
Strašně moc, protože jsem ho hrál poprvé na podzim a to jsem ještě nastoupil jen na druhý poločas. Tenhle zápas je vždycky výjimečný a člověk musí mít obrovskou motivaci se proti rivalovi ukázat, ať hraje podruhé nebo podvacáté. Bylo by jen dobré, kdybych se dočkal prvního vítězství.

Jun: Od žáků jsem odehrál proti Slavii desítky zápasů a vždycky se mi dařilo. V první lize to bude moje šesté derby. Tahle utkání ale mají atmosféru v každé kategorii, vždycky je to tahák pro lidi i hráče.

Oba svými góly táhnete vaše týmy, ale na jaře vám to tam tolik nepadá. Schovali jste si nějaký na sobotní zápas?
Vlček:
Určitě by to nebylo špatné, ale ve finále je jedno, kdo ten gól dá. Mrzí mě, že se mi na jaře střelecky nedaří. Do šancí se dostávám, ale nedávám je. Třeba se to teď zlomí.

Jun: Já měl těch gólů docela dost z podzimu a netrápil jsem se tím. Teď jsem se trefil proti Zlínu a doufám, že mě to nakopne. Za celou kariéru jsem dal Slavii určitě víc než deset gólů, dokonce i pár hattricků. Mezi třemi ligovými brankami si nejvíc cením té z jara 2003, kdy jsme vyhráli 2:0 a mohli už skoro slavit titul.

Tentokrát zřejmě výsledek derby o titulu rozhodovat nebude. Souhlasíte?
Vlček:
To už je jasné, titul má Sparta prakticky v kapse. Ale my moc chceme vyhrát, protože jediným cílem Slavie je druhé místo v lize. V případě úspěchu bychom se mohli odrazit k nějaké šňůře dobrých výsledků.

Jun: Možná z pohledu boje o titul tentokrát nerozhodne, ale vždycky je to o tom, abychom mohli chodit po Praze s hlavou vzhůru a slávisti se nám nesmáli. Je to velká prestiž porazit rivala a chceme urvat tři body.

Oba soupeři se dobře znají. Mohou se vůbec něčím překvapit?
Vlček:
Sparta hraje svým stylem a věřím, že nás ničím nepřekvapí. Jejich největší síla je v tom, že i když se jim teď herně nedaří, tak zápasy vyhrávají.

Jun: To záleží na trenérech, co vymyslí. Slavia svoje silné stránky momentálně moc neukazuje. Dokáží se dostat do šancí, ale hůř je proměňují.

Existuje v derby vůbec výhoda domácího prostředí?
Vlček:
Chci věřit tomu, že to pro nás výhoda bude. Strahov známe přece jen líp než Sparta, jsme tady zvyklí hrát. Přál bych si, aby přišlo co nejvíc fanoušků, ale na druhou stranu je to v televizi, v sobotu, v půl třetí odpoledne... Uvidíme.

Jun: Doma je vždycky doma. Na Letné je nám příjemněji. Dokážeme ale vyhrát i na Strahově, takže velká nevýhoda to pro nás není.

Máte vypsané zvláštní prémie?
Vlček:
Zatím jsme se o tom nebavili. Nám jde ale v první řadě o to, získat druhé místo. To je důležitější než všechny prémie.

Jun: O nějakém zvýšení nic nevím.

Může být pro Slavii psychické povzbuzení, že před derby změnila trenéra?
Vlček:
Pro mužstvo je to nový impuls, oživení. Každý hráč chce logicky nového kouče zaujmout. Přál bych si, aby nám to pomohlo. Mě Karel Jarolím nikdy netrénoval, ale sešli jsme se jako spoluhráči v Bohemce. Bylo mi nějakých 17, on tam přišel jako ostřílený borec a hned dal snad deset nebo jedenáct gólů. Má to pořád v noze, na hřiště by mohl klidně i teď. Při absenci Vaška Kolouška nám takový typ hráče chybí...

Jun: To se uvidí až po zápase.

V čem vidíte přednosti nejlepšího střelce z týmu soupeře?
Vlček:
Tomáš má vynikající výběr místa ve vápně, z toho těží. Umí si najít prostor, ví, kam míč přijde a většinou ho tam dostane. Daří se mu zakončení.

Jun: Standa je velice rychlý. Typický gólový hráč, který se umí dostat do šancí a dokáže je proměňovat. Moc nepříjemný pro obránce.

Jan Krůta, Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..