Rubriky:

1. liga

Fotbalová Olomouc požádala radnici o finanční pomoc

31. ledna 2014 13:31 - Olomouc

Vedení prvoligového fotbalového klubu Sigma Olomouc, kterému v účetním roce 2012/13 výrazně klesly výnosy a zároveň vykázal značnou ztrátu, požádalo radnici o finanční injekci. Na provoz chce Sigma od města až deset miliónů korun a dalších několik miliónů korun by radnice měla vložit do jeho základního kapitálu. Řekl to primátor Olomouce Martin Novotný (ODS).

 

Vlastimil Vacek, Právo

Návrh na zvýšení základního kapitálu vedení klubu radním zaslalo na sklonku loňského roku. "Je to v podstatě pokračování modelu, jaký byl doposud, tedy investice v rozsahu šesti až sedmi milionů korun ročně do zvýšení našeho podílu v této akciové společnosti," uvedl Novotný. Klub zároveň přišel s návrhem, aby radnice olomoucký fotbal dotovala. "Chtějí po nás, abychom jim přispívali v těžké situaci, v jaké momentálně jsou, ještě nějakou částkou na provoz. Idea debaty je dostat se někde k deseti miliónům korun," podotkl primátor.

Vedení radnice bude s vedením Sigmy o návrzích jednat. Primátor si ale postěžoval, že komunikace s šéfy klubu je v poslední době velmi špatná. "Tisíckrát je musíme upozorňovat, že by nás měli informovat o důležitých rozhodnutích, když po nás chtějí peníze. Já za sebe říkám, že v okamžiku, kdy se vzdám funkce primátora, tak se vzdám i funkce předsedy dozorčí rady této akciové společnosti. Ať se s těmi pány zkusí hádat někdo jiný. Já už na to nemám nervy," dodal Novotný, který kvůli poslaneckému mandátu na přelomu února a března složí funkci primátora.

Náměstek primátora Martin Major (ODS) podotkl, že platnost smlouvy o každoročních investicích radnice do základního kapitálu SK Sigma vypršela loni. O další spolupráci s fotbalovým klubem budou příští týden jednat šéfové klubů v městském zastupitelstvu. "Chceme jednat napříč politickými stranami, aby fotbal měl jistotu, že to nebude pouze v letošním roce za vlády této koalice, ale že smlouva bude platit další tři či čtyři roky," řekl Major.

Radnice může pomoci s rekonstrukcí stadiónu

Radnice by podle Majora mohla Sigmě finančně pomoci s rekonstrukcí fotbalového stadiónu v městské části Řepčín, na kterou chce klub kvůli pořádání mistrovství Evropy hráčů do 21 let získat dotaci od ministerstva školství.

Zatímco v účetním roce 2011/12 Sigma utržila 92,8 miliónu korun, tak loni do června se její výnosy propadly o bezmála 35 miliónů na 58 miliónů korun. Ztráta hospodaření klubu se zvýšila z 6,9 na 39,9 miliónu korun. Vedení Sigmy výrazný pokles výnosů zdůvodnilo nižšími příjmy z prodeje hráčů, které byly meziročně o 36 miliónů korun slabší a obnášely pouze 8,3 miliónu korun. Klubu také nevyšel záměr posílit příjmy díky účasti v evropských pohárech.

Výrazný pokles výnosů se projevil v minulé sezóně i na chodu klubu. Situaci se podařilo vyřešit až díky půjčkám od akcionářů v celkové výši 14 miliónů korun. Radnice, která v klubu drží třetinu akcií, se na půjčkách nepodílela. Na začátku roku 2013 ale město vložilo čtyři milióny korun do základního kapitálu Sigmy.

ČTK

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..