Teplickou fotbalovou tvrz dobyl Liberec

TEPLICE

Fotbalisté Teplic v domácím duelu s Libercem odmítli ve 28. kole Gambrinus ligy možnost vystřídat pražskou Slavii na druhém místě tabulky. V severočeském derby se totiž na Stínadlech radoval z výhry Liberec, který k těsnému vítězství 1:0 nasměroval v páté minutě útočník Miroslav Slepička. Jehož branka Liberec znovu teoreticky vrátila do boje o třetí místo a Pohár UEFA.

Tepličtí prohráli na domácím hřišti po 22 zápasech, naposledy poznali hořkost prohry v říjnu 2003 s pražskou Slavií. Tepličtí hráči po klopýtnutí Slavie s Blšany věděli, že si dnes mohou upevnit pozici na druhém místě tabulky. Ale hosté z Liberce jim vzali elán nečekaně už po pěti minutách: Papouškův roh z levé strany prodloužil Polák k úplně volnému Slepičkovi a liberecký útočník se po pohotovém zásahu hrudí mohl těšit ze sedmé letošní trefy.

Domácí odpověděli náporem, ale nejlepší kanonýr domácích Mašek selhal při střele z malého vápna a hlavičku dravého útočníka Rilkeho u tyče lapil liberecký gólman Čech. Hosté nehodlali svůj náskok bránit jen v defenzivních zákopech.

Hlavně díky Slepičkovi často soupeři pohrozili rychlým protiútokem a kdyby v desáté minutě nevypíchl skluzem míč stoper Klein, mohl Slepička zblízka skórovat během pěti minut podruhé. Žlutomodří se připomněli až v závěru první půle, ovšem Rilke ve 37. minutě zkazil nadějný brejk a k vyrovnání vzápětí nevedla ani bomba uzdraveného záložníka Saboua.

Teplický kouč Mareček do druhé půle místo beka Kaufmana poslal na hřiště třetího útočníka Fenina a domácí tlak zesílil. Aktivní Rilke po sedmi minutách nepropálil Čecha a vzájemný souboj měl stejného vítěze i v 54. minutě, kdy liberecký gólman bravurně chytil Rilkeho hlavičku z malého vápna.

Hosté byli nebezpeční i při ojedinělých atacích. Po hodině hry mohl být liberecký náskok už dvoubrankový: po Papouškově centru ovšem Zápotočný v jasné pozici hlavičkoval těsně vedle. Libereckou naději o deset minut později vzbudila i střela hlavou kapitána Lukáše, kterou zkrotil Poštulka.

Domácím pak zatrnulo i deset minut před koncem: libereckého Papouška v pokutovém území sestřelil gólman Poštulka a míč mířící do brány na poslední chvíli zastavil bek Krmaš. Liberečtí se marně dožadovali penalty, ale i přesto se na konci utkání mohli radovat z toho, že na hřišti soupeře popáté za sebou neprohráli. Výhra z Teplic pro ně je zvlášť sladká, naposledy zde slavili zisk tří bodů před devíti lety.

FK Teplice - Slovan Liberec 0:1 (0:1)
Branka: 5. Slepička. Rozhodčí: Královec - Kordula, Kumstát. ŽK: Rada, Krmaš, Rilke, Klein, Fenin - Čech, Polák, Šinglár, Slepička. Diváci: 5438.
Sestavy:
Teplice: Poštulka - Kaufman (46. Fenin), Rada, Klein, Krmaš - Doležal, Sabou, Szabo (73. Ryška), Verbíř - Mašek, Rilke (75. Mareš). Trenér: Mareček.
Liberec: Čech - Šinglár, Lukáš, Košťál, Janů - Hamouz, Kisel, Polák, Papoušek (90. Hochmeister) - Zápotočný (75. Hološko), Slepička (84. Došek). Trenér: Griga.