93. Azevedo 2:3
Záznam online reportáže »

5. května 2014 17:48 - Olomouc
(Aktualizováno: 5. května 2014 19:56)

Fotbalisté Ostravy zvítězili v pondělní dohrávce 27. kola Gambrinus ligy na půdě Olomouce 3:2 a udělali důležitý krok k záchraně v nejvyšší soutěži. Sigma přitom v utkání dvou kandidátů na sestup vedla o dva góly, Baník ale překlopil výsledek na svoji stranu. Rozhodující gól vstřelil v napínavém závěru Brazilec Azevedo, který zařídil hostům tři body v 93. minutě. Hanáci jsou tři kola před koncem na předposlední patnácté příčce, svěřenci trenéra Bernadyho poskočili na dvanácté místo.

Luděk Peřina, ČTK

Na atmosféře záchranářského duelu se podepsal bojkot fanoušků obou mužstev, kteří své barvy povzbuzovali pouze zpoza bran stadiónu.

„Co se stalo, je z našeho pohledu klinická smrt. Pořád ale věřím, že to zvládneme. Jsou tři kola do konce a stát se může cokoliv. Nezbývá nám než burcovat a burcovat. Jiní hráči tady nebudou a kvalita chybí. Holt to musíme zvládnout s tím, co máme. V té souvislosti ale musím říct, že tady v Olomouci urazili fotbalového boha. Zbavili se hráčů, kteří v jiných klubech hrají prim a ti nám teď chybí. Mám na mysli třeba Vašíčka, Petra či Štěpána. Když k tomu přičtu zraněné, hlavně útočníka Ordoše, napovídá to, proč jsme dole," prohlásil po utkání kormidelník Sigmy Ladislav Minář.

Hanáci přesto začali hodně zostra. Už z prvního útoku Varadi našel na malém vápně Depetrise, ten ihned vypálil, ale Pavlenka jeho ránu zneškodnil. Vzápětí střílel z dálky Schulmeister a i s jeho střelou si gólman Baníku poradil. Poté ale Sigma trochu polevila, začala jí váznout kombinace a ostravští hru vyrovnali. Ve 12. minutě se dokonce mohli dostat do vedení, když Zlámal vyboxoval centr zprava jen k Narhovi a ten nůžkami trefil tyč.

Ve 14. minutě se ale dočkala Sigma. Schulmeister napřáhl z 25 metrů, Pavlenka jeho bombu vyrazil jen před sebe a Varadi nedůsledně krytý Baránkem dostal Sigmu do vedení. Gólman Baníku navíc po srážce s Baránkem musel nedobrovolně ze hřiště. O čtyři minuty později Depetris vnikl do šestnáctky, ideálně našel Navrátila a ten nedal náhradnímu brankáři Šromovi žádnou šanci. Po pár minutách hosté přišli o dalšího hráče, když pro zranění musel ze hřiště Vengřinek. A aby toho nebylo málo, zranění ještě před koncem poločasu postihlo i Lindpereho a tak Baník střídal nedobrovolně potřetí.

„Byla to strašidelná fáze, která by zlomila i lepší tým. Kluci to ale nevzdali a šli za výsledkem," pochvaloval si kouč Baníku Tomáš Bernady.

Kaša gólem do šatny zadělal na obrat

Ještě předtím ale definitivu domácím mohl zajistit Pospíšil. Jenže jeho nádherná střela z přímého volného kopu se odrazila od břevna do pole. Do hry se pak mohl vrátit i Baník, v olomoucké bráně však čaroval Zlámal, když zázračně zlikvidoval tutovku Narha i následnou dorážku Svěrkoše. Sigma ale dál v obraně zmatkovala a toho využil ve 45. minutě Kaša, když se parádně trefil z voleje a vykřesal tak naději na zvrat.

Hanáci zůstali v nedbalkách i po přestávce. Po hlavičce Šichora je ještě zachránilo břevno, ale po další hlavičkové střele Štěpána již bylo vyrovnáno. A Baník tlačil dál a dál. Sigma naopak byla v útoku bezradná. Už v nadstaveném čase přesto mohl rozhodnout domácí Chorý, hlavou však trefil v nadějné pozici spoluhráče Šindeláře. Z následného brejku dílo zkázy dovršil Azevedo, který tak Baníku zajistil nesmírně důležitou výhru.

„Musím před našimi hráči smeknout. Přístup, výkon i způsob, jakým to otočili, byl úžasný. Jsme blíže záchraně, ale dobojováno samozřejmě není. Musíme se dál rvát," varoval zase před přílišnou euforií a uspokojením Bernady.

„Gól do šatny byl klíčový, a když přišlo vyrovnání, byl Baník nahoře. Závěr, to už bylo vabank. I za stavu 2:0 ale bylo vidět, že našim klukům chybí sebevědomí a některým i kvalita. To nás dostalo pod tlak. Zápas jsme ale i tak měli zvládnout," přiznal Minář.

Fotbalová Gambrinus liga, 27. kolo:
SK Sigma Olomouc - FC Baník Ostrava 2:3 (2:1)
Branky: 14. Varadi, 18. Navrátil - 45.+2 Kaša, 47. Štěpán, 90.+3 Azevedo. Rozhodčí: Paták - Moláček, Kotík. ŽK: Javůrek, Navrátil - Baránek, Sukup, Azevedo. Diváci: 3975.
Olomouc: Zlámal - Vidlička, Svozil, Dreksa, Javůrek - Šindelář - Varadi, Pospíšil, Schulmeister (80. Rolinc), Navrátil (63. Falta) - Depetris (69. Chorý). Trenéř: Minář.
Ostrava: Pavlenka (17. Šrom) - Frydrych, Kaša, Baránek, Vengřinek (22. Sukup) - Greguš, Lindpere (37. Šichor) - Štěpán, Svěrkoš, Azevedo - Narh. Trenér: Bernady.