Jihlava senzačně remizovala se Slavií

Hned úvodní zápas nového ročníku nejvyšší fotbalové soutěže přinesl senzaci. Ligový nováček z Jihlavy v pátek uhrál remízu 1:1 na hřišti pražské Slavie. Hosté z Vysočiny šli do vedení díky šťastné trefě Vladyky, alespoň bod pro tým úřadujícího vicemistra zachránil až v 68. minutě Karel Piták.

Slavia představila čtyři nové posily a slušně zaplněnému strahovskému stánku i zvědům bruselského Anderlechtu se chtěla pochlubit drtivým nástupem, který měl Jihlavě pokazit historickou premiéru v nejvyšší soutěži. Sešívaní v prvních minutách zaskočeného nováčka dostali pod tlak a poprvé zahrozili už ve čtvrté minutě, ale loňský nejlepší kanonýr týmu Vlček pálil ukvapeně mimo.

Za další dvě minuty málem osudově zaváhali jihlavští stopeři, domácí záložník Piták ovšem v čisté šanci namířil svůj nepovedený oblouček vedle. Hosté přežili úvodní krušné minuty a postupně ztratili počáteční ostych. Pětičlenná záloha začala daleko od branky zachytávat výpady slávistů, kteří naposledy vážněji zahrozili ve 25. minutě, kdy Vlčkovu ostrou střelu z úhlu vyrazil gólman Vorel.

Jihlava pražský tým vytrestala ještě před přestávkou. Bývalý slávista Vladyka poslal z trestného kopu před domácí branku nadýchaný oblouček, míč proletěl skrumáží těl a skončil k překvapení všech za zády zkoprnělého gólmana Kozáčika. Jihlavskému kapitánovi tak připadl primát prvního střelce sezóny.

Akrobatický zásah Pitáka přinesl vyrovnání

Pražané vycítili nebezpečí a po návratu z kabin přikovali Jihlavany před jejich branku. Diváci v 53. minutě málem jásali, ovšem Fořt z pohotové otočky napálil břevno. A za šest minut po Jarolímově rohu poslal míč do stejného místa i Zábojník, posila z Mostu.

Slávistický lodivod Jarolím tempo vystupňoval dvojím střídáním, jehož obětí byl i aktivní slovenský záložník Švento a šanci dostala posila z Kayserisporu Pešír. A v 68. minutě už přetížená jihlavská obrana kapitulovala. Po divokém závaru se k dorážce dostal Piták a v akrobatické pozici vyrovnal.

Za tři minuty ale měli štěstí i slávisté, když po rychlém kontru vykopával střelu střídajícího Pacholíka z brankové čáry Latka. Slávistům jako by chyběly síly na závěrečný nápor, naopak Jihlavu mohl proslavit střídající Štohanzl, ale jeho průnik skvěle zastavil Kozáčik.

Přesto hosté nečekaný bod nakonec slavili, naopak slávistům před středečním duelem třetího předkola Ligy mistrů na půdě Anderlechtu Brusel přibyly vážné starosti.

Slavia Praha - Vysočina Jihlava 1:1 (0:1)
Branky: 68. Piták - 35. Vladyka. Rozhodčí: Královec - Zlámal, Lhoták. ŽK: Pešír, Piták - Vorel, Liška, Pacholík. Diváci: 6672.
Slavia: Kozáčik - Zábojník, Latka, Zbončák - Kováč, L. Jarolím, Gedeon, Švento (56. Hrdlička) - Piták - Vlček (79. Černoch), Fořt (56. Pešír). Trenér: K. Jarolím.
Jihlava: Vorel - Heide, Kadlec, Šourek, Liška - Veselý (65. Štohanzl), Vladyka, Zúbek, Lovětínský, Malínek (65. Pacholík) - Perniš (83. Kaplan). Trenér: Večeřa.