Rubriky:

1. liga

Království za Kozla, během jeho angažmá v Dukle vyměnila Slavia 11 trenérů!

20. listopadu 2014 18:08 - Praha

Spočítali jim to i s úroky. Uhodli byste, který klub ve fotbalové Synot lize vystřídal během posledních pěti let nejvíc trenérů? Příbram, Baník, či snad České Budějovice...? Kdepak, Slavia. V Edenu se vystřídalo hned 11 koučů! A paradoxem je, že během pětiletky seděl na lavičce Dukly naopak jen jeden jediný trenér - exslávista Luboš Kozel...

 

Vlastimil Vacek, Právo

Oficiální web soutěže připomíná, že Kozel právě tento týden slaví 5. výročí na lavičce Dukly. Slavia za stejný časový úsek protočila jedenáct trenérů, takže v průměru každý z nich vydržel jen necelého půl roku.

Průměrná životnost koučů v Synot lize je v poslední době přibližně jeden rok. Na vytrvalce Kozla ale nikdo nemá. Za posledních pět let se v soutěži vystřídalo 84 trenérů. V průměru tedy zhruba 17 ročně. To znamená, že většina klubů umožňuje svým koučům pracovat minimálně rok, někdy i déle.

Kozel, jenž na Julisce podepsal smlouvu 20. listopadu 2009, vedl pražský tým nejprve ve Fotbalové národní lize. V létě 2011 se Dukle podařilo postoupit mezi elitu. Třiačtyřicetiletý kouč tak vede svůj celek v nejvyšší soutěži teprve čtvrtou sezónu, ačkoli celkově už načíná šestý rok ve funkci.

Vrba, Škorpil a Jarolím měli výdrž

Zatím tedy nepokořil rekordmany v počtu prvoligových zápasů v řadě v jednom klubu. Primát drží současný reprezentační lodivod Pavel Vrba, jenž v letech 2008-2013 působil ve Viktorii Plzeň. V této éře získal dva mistrovské tituly. Velkou výdrž měl rovněž Ladislav Škorpil v Liberci (1999-2003) a Karel Jarolím. Ten zažil ve Slavii podobně úspěšné období v letech 2005-2010.

Rada a Koubek nejvíce cestují

Raritou je Petr Rada, který v minulých pěti letech stihl projít čtyři štace: vedle Slavie totiž byl i v Liberci, Teplicích a Jihlavě. Nyní už je opět bez práce. Velkým cestovatelem je rovněž další bývalý slávistický kormidelník Miroslav Koubek. Ten si před angažmá v Edenu vyzkoušel Ostravu a Mladou Boleslav a v aktuálním ročníku převzal Plzeň.

Jak web poukazuje, nejúspěšnější kluby dávají svým trenérům více prostoru a času na práci. Vedle Dukly panují stabilizované poměry v Plzni a ve Spartě, které v uplynulé pětiletce sáhly ke změně shodně jen dvakrát a také díky tomu si rozdělily dohromady čtyři tituly. Relativní klid vládne i na Slovácku.

Proti tomu v Ostravě a Příbrami nemá vedení klubu s trenéry příliš velkou trpělivost. V těchto klubech dochází k výměně v průměru jednou za osm měsíců a zpravidla se tam bojuje o záchranu.

dos, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..