Schulmeister vystřelil Olomouci výhru nad Ostravou

OLOMOUC

Jako poslední vstoupily do nového ročníku nejvyšší fotbalové soutěže celky Olomouce a Ostravy. Před slušně zaplněnými ochozy Androva stadionu se radovali domácí fotbalisté, kteří po gólu Jana Schulmeistera z 59. minutě zvítězili 1:0.

Kouč Olomouce Petr Uličný musel oželet pětici hráčů, do hry už ale naskočil nachlazený Brazilec Melinho. Sigmu sužují zranění, která postavila mimo hru Špiláčka, Vyskočila, Königa i oba bratry Hubníkovy.

Ve 4. minutě zkoušel Lovásika přehodit ostravský Zeher, míč skončil těsně nad brankou. Ve 28. minutě se do šance dostali i domácí. Před Vackem v poslední okamžik odkopla míč obrana Baníku. O osm minut později se po parádním pasu Brazilce Melinha k brance Ostravy probíjel Kamil Vacek, zamířil ale těsně mimo.

Téměř ze stejné pozice se ke střele dostal ve 41. minutě sám Melinho, míč netrefil ideálně a střela skončila opět těsně vedle branky Ostravy.

Schulmeister poslal Sigmu do vedení

V dobré pozici byl po změně stran po rohovém kopu Michal Kovář, hlavička domácího kapitána ovšem skončila opět mimo. Domácí se prosadili v 59. minutě. Chybu Lesáka využil Jan Schulmeister, který nekompromisně z hranice pokutového území propálil Vaška v brance Baníku.

Devatenáctiletý olomoucký talent měl blízko ke druhé brance i v 64. minutě, tentokrát pravou nohou mířil těsně mimo. Gólmana Ostravy nepřekonal ani osamocený Rojka, Vašek ale dobrým zákrokem podržel naděje Ostravy na vyrovnání.

Vyrovnat mohl v 81. minutě střídající Libor Žůrek. Brankář Olomouce Lovásik nezachytil centr po rohovém kopu, odražený míč ale útočník Ostravy místo do odkryté branky poslal vysoko na tribunu.

Olomouc ukončila neúspěšnou sérii

Libor Žůrek byl smutným hrdinou i v 86. minutě. Z hranice pokutového území napřáhl ke střele a jeho dělovka orazítkovala břevno za zády Lovásika. Ostravský útočník vzápětí jen nešťastně zakroutil hlavou.

Sigmě se tak povedlo přerušit nepříjemnou sérii s Baníkem, poslední čtyři vzájemné duely Hanáci prohráli. Pátý pokus byl už úspěšný, Olomouc zvítězila 1:0.

Uličný se rozplýval nadšením

Olomouc zvládla úvod do ligy i bez pěti marodů. Porazila Ostravu 1:0 a kouč Petr Uličný se rozplýval nadšením. "Nesmírně si toho vítězství vážím, dali jsme do toho srdíčko," zářil Uličný.

Jeho tým navázal na světlé momenty z letního Intertoto Cupu. "Naše obranná fáze pokračovala ve stejné kvalitě. Baník je silný v útoku, ale my jsme mu nedovolili vstřelit gól. S tím musím být spokojený," řekl Uličný a objasnil, že poločasové střídání Babniče si vynutilo zranění. "Měl napuchlý kotník a každou chvíli se mu to zvětšovalo. Musel jít dolů," podotkl Uličný.

Ostrava na Hané zůstala mnoho dlužna své pověsti a po nevýrazném výkonu se musela smířit s prohrou. "Čekal jsem více. V závěru jsme sice sahali po bodu, ale nemůžu být spokojen," přiznal trenér Jozef Jarabinský.

Výtky měl prakticky ke všem řadám, nejvíce ho však zarmoutila čtyřčlenná defenziva. "Udělali jsme hodně chyb v obraně, daleko víc, než jsme zvyklí. Pramenilo to asi z nervozity z prvního zápasu. Já a určitě i obránci jsme si to představovali jinak," poznamenal Jarabinský.

Sigma Olomouc - Baník Ostrava 1:0 (0:0)
Branka: 59. J. Schulmeister. Rozhodčí: Helebrant - Kordula, Petřík. ŽK. Tomašák, Rajtoral, Slončík (všichni Ostrava). Diváci: 8404.
Olomouc: Lovásik - Randa, Kovář, Hudec, Pečnik - Vacek (86. Kopecký), Kučera, Melinho, Onofrej - Babnič (46. Rojka), J. Schulmeister (89. Bednář). Trenér: Uličný.
Ostrava: Vašek - Lesák, Besta, Klimpl, Tomašák - Metelka, Staněk, Rajtoral, Zeher (46. Slončík) - Papadopulos (72. Žůrek), Magera. Trenér: Jarabinský.