Rozhodčí jsou v palbě kritiky, jejich chyb začíná přibývat

Komise rozhodčích žádá o čas, aby si omlazený sbor rozhodčích na nejvyšší fotbalovou soutěž zvykl, jenže v sázce jsou důležité body a chyb sudích valem přibývá. Nyní vzplály emoce na Hané, kde delegát Noháč ohodnotil výkon arbitra Královce v duelu Olomouce se Slavií nízkou známkou 3,8. Poškozen se cítil i Most na hřišti Slovácka.

Ilustrační foto.

Právo mapuje jednotlivé situace, které vedly k podání stížnosti Slavie na výkon trojice sudích v olomouckém zápase. V podstatě ale Pražané ani podnět zasílat komisi rozhodčích nemuseli, kvůli nízké známce delegáta by se o případném potrestání arbitrů jednalo i tak.

44. minuta: Gedeon posílá přesným pasem do úniku Vlčka, který se může řítit ve dvojici s Pitákem na osamoceného olomouckého brankáře Lovásika. K nebi však letí praporek asistenta sudího Lhotáka, který mává ofsajd, a vůbec mu nevadí, že Vlček vybíhal z vlastní poloviny hřiště a v době přihrávky za ním dokonce zůstal i domácí hráč. První vážná chyba.

45.+4 minuta: Vlček s Pitákem stále gestikulují směrem k asistentu Lhotákovi a nesledují hru. Mezitím uběhne třetí minuta nastavení, sudí Královec ale má právo ještě pustit Olomouc do další akce. V čase 48:30 centruje zprava Vacek a brankář Kozáčik zvedá ruku, že míč už přešel brankovou čarou. Televizní záznam to nepotvrdí ani nevyvrátí. Míč pak v pokutovém území evidentně mění směr od ruky Rojky, dostává se k Melinhovi, který vyrovnává. "Balón mi ruku štrejchnul," uzná David Rojka a i kouč Sigmy Petr Uličný říká: "Byla to ruka." Trenér Slavie Karel Jarolím běsní: "Nevím, zda už byl míč mimo, ovšem ruka byla jasná." Sudí jsou usvědčeni z druhého omylu, měl se kopat trestný kop proti Olomouci.

45.+5 minuta: Kolem sudího Královce se shlukují slávisté a dožadují se neuznání gólu. Vehementně protestující Piták a brankář Kozáčik, který byl opakovaně posílán rozhodčím zpět k brance, vidí žluté karty. V tom případě naprosto správně.

54. minuta: Olomouc hází aut a Schulmeister se dostává k míči tak, že rukama srazí na zem Holeňáka. Pak přichází centr Pečnika a Rojka dává hlavou druhý gól. "Normálně mě zahodil rukama, to jsem ještě neviděl," zlobí se Miroslav Holeňák. Má pravdu, třetí chyba sudích.

57. minuta: Třetí olomoucký úder ze vzduchu. Po centru Onofreje dává gól hlavou Hudec a brankář Kozáčik znovu divoce mává k pomeznímu Lhotákovi, viděl totiž míč při centru za brankovou čarou. Tentokrát stížnost Slavie není možné posoudit, žádná kamera průkazným záběrem nedisponuje.

90.+2 minuta: Unikajícího Onofreje stahuje za dres Holeňák a po druhé žluté kartě je vyloučen. "Ano, tohle bylo na kartu," uzná i sám hráč. Sudí postupovali správně, navíc mohli být hosté rádi, že za další prohřešky proti disciplíně nebyli trestáni dalšími kartami.

Sečteno, podtrženo, tři vážné chyby, které poškodily Slavii, jsou průkazné také na záběrech televize. Teď je řada na komisi rozhodčích. Tolik prohřešků v jednom utkání letos ještě řešit nemusela. Sedmadvacetiletý mezinárodní arbitr Pavel Královec z Domažlic však není komisí prověřován poprvé, loni hned v 1. kole přehlédl v 88. minutě gól Jablonce v Mladé Boleslavi, čímž hostům sebral bod za remízu. Potrestán nebyl, listina rozhodčích byla příliš prořídlá...

Tresty padají

Pozastavenou delegaci měli letos zatím tři rozhodčí. Sudí Jech vyfasoval dvouzápasový distanc za duel Příbram-Brno (2:1), kdy se dopustil řady nepřesností, přesto šéf komise Josef Melichar mu nevyčítal nenařízení penalty za ruku domácího Čupra ani odpískaný pokutový kop v poslední minutě proti hostům za zákrok Hořejše.

Stejný trest postihl rozhodčího Galla po utkání Jihlava-Příbram (2:3), neboť podle Melichara měl nařídit penaltu proti hostům za držení Pennera. Ve druhé lize pak sudí Moudrý v utkání Kroměříž-Vítkovice (0:1) nevyloučil brankáře hostů za faul těsně před pokutovým územím a nedal domácím výhodu volného přímého kopu.

Matějkovi spílali slávisté i Most

Vyšetřovány, avšak bez trestu, byly také další sporné momenty. Podle komise rozhodčích byla správně nařízena sudím Patákem penalta za údajný faul Novotného na domácího Sivoka v duelu Sparta-Most (2:1), bez trestu vyvázl rozhodčí Jílek po utkání Jablonec-Olomouc (1:2), i když se domácí dožadovali penalty za ruku Kučery a delegát Valeš arbitru udělil nízkou známku. Komise se zastala i rozhodčí Damkové, i když jí byla podle delegáta snížena známka za neudělení červené karty v nastavení domácímu Černému v duelu Brno-Liberec (0:1). Podle Melichara nepochybila.

Zatím nedošlo k dořešení penalty, kterou v utkání Teplice-Slavia (1:0) nařídil sudí Matějek za souboj Kováče s Rilkem, protože videozáznam dorazil na Strahov později. Stejnému sudímu však spílali hostující hráči v sobotním utkání Slovácko-Most (2:1), hostům měl upřít penaltu a vyloučení domácího Rajnocha za hraní rukou v pokutovém území.