Rubriky:

1. liga

Rajtoral podruhé porazil únavový syndrom a cítí se skvěle: Šel jsem přes závit, potřetí už to neudělám

13. února 2015 06:47 - Marbella

S nadšením sděluje, že se cítí skvěle. Po únavovém syndromu ani památka. Když se však František Rajtoral v pětihvězdičkovém hotelu Melia La Quinta vrací o pár měsíců zpátky, zvážní. „Šel jsem přes závit, tělo mě vytrestalo,“ podotýká muž, který tuto nemoc zdolal podruhé.

 

Robert Neumann, Sport.cz

Bylo těžké nad syndromem zvítězit?

Bylo to velmi složité. Byl jsem ne na sto, ale na tři sta procent přesvědčený, že skončím. Přiznám se, že jsem to vzdával. Když nemůžete vyjít schody a nelepší se to... Zažil jsem podobnou situaci už v jednadvaceti, kdy jsem hrál za Baník. V hlavě se mi odehrál celý tehdejší příběh, odmítal jsem akceptovat, že se z toho znovu budu muset hrabat. Ty měsíce utrpení...

To si zdravý sportovec asi stěží umí představit?

Stoprocentně, nikdo si to neumí představit. Pokud si něco takového neprožije na vlastní kůži, nikdy neví, o čem je řeč.

Měl jste nyní shodné příznaky jako kdysi?

Hodně podobné. Najednou jsem nemohl přeběhnout šířku hřiště, organismus stávkoval, tělo vůbec neregenerovalo. Probudil jsem se ráno po tréninku a byl jsem jako praštěný.

To musí psychika zákonitě trpět.

Stále jsem věřil a doufal, že se nejedná o ten syndrom. Nechtěl jsem si ho znovu připustit. Nakonec jsem ale musel sebrat odvahu a před srpnovým duelem Evropské ligy proti Ploješti oznámit vedení, že už dál nemůžu, že jsem v tom zase.

Jak reagovalo?

Postavilo se k tomu perfektně, zpětně Plzni děkuju. Jsem teď šťastný, že jsem to nezabalil. Už jsem ani nedoufal.

Co vás přesvědčilo?

Doktoři a moji nejbližší mi dodávali víru a já zjistil, že jsem bojovník. Ale trvalo to, dlouho se nic nelepšilo. Chodil jsem ke specialistům, k psychologům, změnil jsem výživu. Nejhorší bylo, že netušíte, kdy se vrátíte. A jestli se vrátíte. To není jako s chřipkou nebo zlomenou nohou.

Co spustilo únavový syndrom tentokrát?

Šel jsem přes závit. Přecházel jsem nemoci, měl v těle viry, podceňoval regeneraci. Člověk si myslí, že všechno zvládne, nedává si bacha, ale tělo mi to vrátilo. Padl jsem na hubu a musel jsem vypnout. Člověk má na jeden den určitou energii, kterou když vyčerpá, spálí se. Já to zjistil dvakrát, potřetí už to prožít nechci.

Nemoc vás změnila, začal jste kopat penalty, přímo se k nim ženete. Je to i součást terapie?

To ne, jen jsem se rozhodl. Řekl jsem si, že penalty kopat umím, jen se nebát ji kopnout. Je to součást cesty, po které jsem se rozhodl jít. Plány do budoucna ohledně fotbalu ovšem nijaké nemám, nemá cenu plánovat. Jsem spokojený, že můžu být zase na hřišti.

Robert Neumann (Marbella), Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..