Liberec uhájil neporazitelnost gólem z 93. minuty

Ve třetí minutě nastaveného času zápasu šestého kola Gambrinus ligy v Ostravě uhájil fotbalový Liberec svou letošní neporazitelnost. Vládce nejvyšší soutěže byl navzdory vytrvalému tlaku vinou vlastního gólu Janů blízko první porážky, ale tu po Klimplově ruce odvrátil přesnou ranou z penalty Zápotočný. Hosté přitom dohrávali bez vyloučeného Košťála.

Liberec prožil v Ostravě na trávníku zlý sen. Lídr tabulky soupeře sice intenzivně svíral v útočných kleštích, ale snahu Lavičkova týmu devastoval nulový efekt. Baník stíhal jen v několika úvodních minutách, kdy Čecha protáhli Papadopulos s Zeherem.

Jak ovšem přibýval čas, sílil tlak Severočechů. Hosté panovali prakticky na všech místech hrací plochy, a když se míče zmocnil některý z jeho útočníků, Bazaly trnuly v obavách. Ztělesněním hrozby byl především Hološko. V 16. minutě mu po rohu sudí gól neuznal pro ofsajd, pak slovenský fotbalista šikovně uvolnil Pospěcha a jeho střelu šajtlí se štěstím zpacifikoval Raška.

Jediný přehmat Liberce Slezané tvrdě ztrestali. V 29. minutě zaskřípala komunikace mezi gólmanem Čechem a Janů a liberecký zadák před dotírajícím Rajtoralem korunoval smůlu v řadách týmu vlastním gólem.

I pak se liberecké úsilí bortilo o brankáře Rašku. Domácí gólman se ve 32. minutě vyznamenal proti gólové hlavičce Pospěcha, a tak jediným vyjádřením poločasové nadvlády Slovanu bylo vedení 9:1 na rohy.

Totální ofenzíva

Baník po pauze dokázal alespoň otupit útočné hroty soupeře. Pospěch s Hološkem už nedostávali tolik míčů, obraz hry však dále kreslili hosté. Jen střídající expres Žůrek chvílemi přerušil liberecký diktát a po dlouhých minutách zahnal protivníka do nouze. Málem přichystal druhý gól Baníku, jenže Rajtoral Žůrkův centr ideálně netrefil a dobíhající Papadopulos se neprobil k dorážce.

Liberec v závěru vzýval vysněný zvrat totální ofenzívou. Útočilo až sedm hráčů a odkrytá obrana dostávala zabrat. Metelkův výpad zastavil na hranici pokutového území nedovoleně Košťál a domácí tak mohli bránit hubený náskok v početní převaze. Žůrek ale vypálil jen do boční tyče, a to se domácím vymstilo v třetí minutě nastaveného času. Ostravští ztratili míč na půlící čáře, bleskový protiútok hostů se odrazil o Klimplovu ruku a Zápotočný zachránil pro své barvy alespoň bod.

Nakonec nechybělo málo, aby o něj ještě přišli. Liberec v euforii ztratil koncentraci a domácí ještě gólově zahrozili, ale Rajtoralovi před opuštěnou brankou nevyšlo zakončení.

Baník Ostrava - Slovan Liberec 1:1 (1:0)
Branka: 29. vlastní Janů - 90.+3 Zápotočný z penalty. Rozhodčí: Jiřík - Petřík, Kordula. ŽK: Bystroň, Čížek - Zápotočný, Abrahám. ČK: 84. Košťál (Liberec). Diváci: 6203.
Sestavy:
Ostrava: Raška - Hoffmann, Klimpl, Besta, Čížek (72. Čoupek) - Rajtoral, Bystroň, Magera (65. Žůrek), Metelka - Zeher (57. Staněk), Papadopulos. Trenér: Hapal.
Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Janů - Papoušek (80. Hamouz), Abrahám, Tuma (72. Blažek), Pudil - Pospěch, Hološko. Trenér: Lavička.