Rubriky:

1. liga

Jablonec si se Spartou vyměnil již 27 hráčů, Lafata se titulu dočkal až na Letné

14. března 2015 12:05 - Praha

Jablonec versus Sparta. To je nejen nejlákvajší zápas ligového víkendu, ale také duel starých známých. Severočeši a Pražané si v historii vyměnili mnoho fotbalistů, přičemž někteří v kádru jednoho nebo druhého ze sobotních soupeřů stále působí a zápas tak pro ně bude mít speciální příchuť.

Celkem sedmadvacet plejerů doposud působilo jak ve Spartě, tak v Jablonci. Půltucet z nich v jednom z těchto celků účinkuje i v současné době. V hlavním městě válí David Lafata, Lukáš Vácha a Marek Matějovský, v Peltově klubu pak hrají Tomášové Hübschman s Čížkem a také Michal Špit. K tomu navíc zelenobílý dres ještě na podzim oblékal Tomáš Jun.

Nejvýraznější osobou z téměř třiceti hráčů je určitě právě David Lafata. Třiatřicetiletý útočník, který poslední dobou stabilně hrává i za reprezentaci, je historicky nejlepším střelcem české nejvyšší soutěže.

V týmu trenéra Vítězslava Lavičky, kde navíc chvíli po svém přestupu z Jablonce dostal i kapitánskou pásku, odehrál prozatím 61 duelů a vstřelil 34 branek. Na severu Čech nastřádal o sto ligových startů víc a vsítil dohromady přesně dvojnásobný počet gólů jako v kádru úřadujícího mistra. Kýžený titul už populární "Lafi" konečně získal, tak teď ještě se Spartou úspěch na evropské scéně...

Zpátky na Střelnici se poprvé ani netěšil

Sobotní velký šlágr mezi bude mít každopádně zvláštní nádech hned pro několik lidí, kteří své životy spojili s oběma kluby. Spolu s Lafatou mezi ně patří třeba také Milan Fukal či Miroslav Pelta, kteří se před očekávaným Duelem rivalů podělili o své vzpomínky i pocity.

Lafata se během svého působení na severu Čech stal žijící legendou klubu. Díky Jablonci si třikrát došel pro titul nejlepšího střelce ligy a v sezóně 2011/2012 vstřelil v jeho dresu úctyhodných 25 ligových gólů, čímž stanovil nový rekord soutěže. V sobotu ale bude chtít coby kapitán Sparty složit Baumit na kolena....

„Já vzpomínám na Jablonec jen v dobrém, díky němu jsem se dostal do velkého fotbalu. I když už od mého odchodu do Sparty uplynuly dva roky, vzpomínky pořád jsou. Pamatuji si, že když jsem tam se Spartou hrál poprvé, ani jsem se na zápas moc netěšil. Stát na druhé straně hřiště pro mě bylo nepříjemné," přiznává kapitán Letenských.

S nevraživostí fanoušků se musí počítat

Podobný příběh prožil i důrazný obránce Milan Fukal, jehož Sparta získala rovněž z Jablonce. A fanouškům zelených se odchod jejich oblíbence pochopitelně moc nelíbil... „Když jsme přijeli se Spartou a vyhráli v Jablonci 3:0, určitá nevraživost fanoušků byla paradoxně i proti mně. Člověk to tak musí brát, že už mu někteří nebudou holt fandit," konstatuje po letech Fukal.

Takový Marek Matějovský na rozdíl od Lafaty na anabázi v Jablonci rád nevzpomíná. Jako velký talent se zde zkoušel prosadit mezi dospělé, pořádnou šanci ale v klubu nikdy nedostal. A tak se po pár letech vydal zpět do Mladé Boleslavi, kde naplno prokázal svůj potenciál.

„Zažil jsem v Jablonci první ligový start, ale jinak mi to angažmá nesedlo. Pan Palička (tehdejší kouč týmu) ve mně asi nic neviděl, takže na to moc nevzpomínám..." podotýká tahoun Pražanů.

A jak bude Duel rivalů speciální pro prvního muže jabloneckého celku Miroslava Peltu? „Jestli ve mně něco vzbuzuje zvláštní pocit, tak je to právě tohle utkání. Působil jsem v roli šéfa Sparty a dlouhé roky jsem vlastníkem tady v Jablonci, takže jsem vždycky trochu rozpolcený. Teď jsem ale samozřejmě v situaci, kdy bych si moc přál, aby Jablonec byl úspěšný," usmívá se.

dos, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..