Rubriky:

1. liga

Svědci v kauze 1. FC Synot o korupci nic nevědí

3. října 2005 09:43 - KROMĚŘÍŽ

Čtvrté stání v úplatkářské aféře fotbalového klubu 1. FC Synot před okresním soudem v Kroměříži v pondělí žádné nové informace k osvětlení případu nepřineslo. Soudce Karel Rašín vyslechl šest svědků, zejména rozhodčích, kteří vypověděli, že o korupci nic nevědí.

 

PRÁVO/Jiří Růžička

Jako svědek se měl před soud dostavit také předseda disciplinární komise ČMFS Alexander Károlyi, soudci se však z pracovních důvodů omluvil. Hlavní líčení bude pokračovat v úterý.

Podle Rašína Károlyi v omluvě uvedl, že jeho svědectví nemá takovou váhu a že chce využít práva nevypovídat. "Tohoto práva může svědek využít jen ze zákonných důvodů, o žádných takových u pana Károlyiho nevím," uvedl Rašín a dodal, že jen soudu přísluší právo rozhodovat, jak je který svědek důležitý a zda jeho svědectví má váhu. "Dnešní omluvu akceptuji, na jeho předvolání ale budu trvat," řekl soudce.

Pelta se prý osobně s korupcí nesetkal

Ředitel Sparty Praha Miroslav Pelta prohlásil, že osobně se s korupcí ve fotbale nesetkal. "Nikdy jsem nikomu nic nepředal, nikdo mně nic neslíbil, nikdo po mně nic nechtěl," řekl Pelta. I on byl policií vyšetřován pro podezření z uplácení, ale řízení bylo zastaveno.

Pelta dnes popisoval průběh utkání mezi Spartou a 1. FC Synot z loňského března, které bylo předmětem vyšetřování. Pomezní rozhodčí Stanislav Hruška je obžalován, že od tehdejšího ředitele uherskohradišťského klubu Jaroslava Hastíka přijal úplatek, aby ovlivnil zápas ve prospěch Synotu.

Před soudem dnes stanul jako svědek také hlavní rozhodčí tohoto utkání Luboš Helebrant. Řekl, že si nevšiml, že by Hruška jakýmkoliv způsobem ovlivnil průběh zápasu.

Bývalý fotbalový delegát Pavel Spišák vypovídal o utkání Blšany - Synot, které se hrálo na podzim roku 2003. Rozhodčí Václav Zejda podle jeho slov při utkání žádné chyby neudělal, zápas byl bezproblémový, s úplatky do kontaktu nepřišel.

Vypovídat budou i policisté

Sudí Petr Čecháček, vedoucí zlínského fotbalového mužstva Arnošt Hošek a bývalý funkcionář uherskohradišťského klubu Ladislav Minář zase vypovídali o okolnostech utkání FC Tescoma Zlín a FC Synot, které se odehrálo v březnu loňského roku. Zápas podle nich proběhl bez problémů, komplikovalo jej jen počasí.

Na úterý je jako svědkyně předvolána například rozhodčí Dagmar Damková, plánovány jsou utajované výslechy osmi nebo devíti policistů, kteří sledovali a odposlouchávali desítku obžalovaných.

Další líčení se podle Rašína uskuteční zřejmě v listopadu, případ by chtěl soudce ukončit do konce letošního roku.

Na lavici obžalovaných jsou tři bývalí představitelé klubu Ivo Valenta, Jaroslav Hastík a Igor Štefanko a sedm rozhodčích Stanislav Hruška, Jaromír Hlaváč, Václav Zejda, Bohuslav Krátký, Josef Dvořáček, Eduard Cichý a Petr Řehoř. Hrozí jim tresty v rozpětí od jednoho do dvou roků.

ČTK

Zrušit


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..