Rubriky:

1. liga

Lavička ve Spartě končí, Letenské do konce sezóny povede Ščasný

15. dubna 2015 17:56 - Praha
(Aktualizováno: 15. dubna 2015 18:57)

Jednapadesátiletý Vítězslav Lavička už není trenérem Sparty. Ve středu odpoledne ho odvolalo vedení klubu. Zároveň byl novým koučem, zatím do konce této sezóny, jmenován sedmapadesátiletý Zdeněk Ščasný, který v únoru z vlastního rozhodnutí skončil na lavičce Teplic.

 

Vlastimil Vacek, Právo

„Vedení AC Sparta Praha není spokojeno jak s naplňováním sportovních cílů stanovených pro probíhající sezonu, tak s herním projevem mužstva v jarní části soutěže. Po neúspěchu v kvalifikaci Ligy mistrů a vyřazení v základní skupině Evropské ligy je vyřazení z Poháru FAČR třetím nenaplněným sportovním cílem. Vážně ohrožena je také obhajoba titulu, kde odstup AC Sparta na první příčku v jarní části výrazně narostl," píše se v prohlášení Sparty.

Šéf Sparty Daniel Křetínský práci Lavičky ocenil slovy: „Zejména bych chtěl ocenit, že se panu Lavičkovi podařilo změnit způsob hry Sparty a pozvednout ho na vyšší úroveň a zapracovat celou řadu mladých hráčů. Naše vystupování v domácích soutěžích v minulé sezoně nesporně patří mezi nejsvětlejší místa naší novodobé historie."

Lavička tak skončil na Letné svoji třetí tamní trenérskou misi (2002, 2008, 2012-2015) po necelých třech letech. O odvolání Lavičky se spekulovalo téměř celou probíhající sezónu. Poprvé se o této možnosti začalo hovořit po srpnovém vyřazení Sparty v předkole Ligy mistrů s Malmö. Spekulace se opakovaly po podzimních ligových porážkách doma s Ostravou, na Dukle a v Plzni. Všechny tyto situace Lavička ustál. Po vyřazení z Evropské ligy v Bernu tuto variantu, jako jedno z možných řešení situace, nevylučovalo ani vedení Sparty. V polovině prosince však byl Lavička jako kouč potvrzen.

Jaro téměř odválo naděje na obhajobu

Na jaře však pokračovala výsledková mizérie remízami v Ostravě a Jablonci, jimiž Sparta ztratila kontakt s vedoucí Plzní, na kterou ztrácí sedm kol před koncem ligy pět bodů. V úterý pak vypadla prohrou 0:2 v Jablonci už ve čtvrtfinále Poháru FAČR. Obhajoba loňských pozic dostala vážnou trhlinu a vedení Sparty ztratilo s Lavičkou definitivně trpělivost. Minulá sezóna, v níž Sparta získala titul, domácí pohár i Superpohár už se opakovat nemůže a vážně hrozí, že Sparta v této sezóně nezíská žádnou trofej.

Pikantní je skutečnost, že na podzim roku 2008 byl Lavička na Letné odvolán po prohře v derby 1:4 se Slavií. Teď ho stejný osud potkal čtyři dny poté, co Slavii 2:1 porazil.

„Chtěl bych hráčům, realizačnímu týmu, všem spolupracovníkům v klubu a samozřejmě i fanouškům poděkovat za to, co jsme ve Spartě společně prožili. Končím nyní v pozici trenéra klubu, ale sparťanem zůstávám i dál," cituje Vítězslava Lavičku prohlášení.

Zatím do konce sezóny

Lavička se potkal na Letné se svým nástupcem Zdeňkem Ščasným už začátkem osmdesátých let, kdy se podíleli na dvou mistrovských titulech. Když v roce 1998 vedl Ščasný Spartu jako trenér, dělal mu asistenta a znovu vyhráli ligu. Ščasný byl však v létě 1999 od mistrovského týmu odvolán a nahrazen Ivanem Haškem. Nelibě to nesl a jeho vztahy se Spartou nebyly nejlepší.

Postupně působil na Žižkově, dokonce dvakrát, v Řecku, Mostě, Mladé Boleslavi, Debrecínu a na podzim 2012 převzal Teplice, které zachránil v lize a vrátil zpět mezi ligové týmy s pohárovými ambicemi. V Teplicích skončil letos v únoru pro neshody s částí nového klubového vedení na vlastní žádost. Se Spartou však prý začal jednat až tento týden.

„Vedení ACS očekává, že Zdeněk Ščasný vnese do týmu nový impuls a pozvedne aktuální výkony mužstva. Jednoznačným úkolem nového trenéra je zisk mistrovského titulu v této sezóně Synot ligy," píše se v prohlášení vedení Sparty. Hráčům bude Ščasný představen na čtvrtečním dopoledním tréninku.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..