Rubriky:

1. liga

Griga o Spartě: Je třeba vyšetřit pacienta a nasadit léčbu

10. října 2005 16:13

Fotbalisty Sparty Praha povede jako nový trenér Stanislav Griga. Bývalý kanonýr klubu v pondělí přiletěl do Prahy z dovolené v Indii a na letenském stadionu slavnostně podepsal smlouvu do konce ročníku 2006/07. Čtyřiačtyřicetiletý Griga, který naposledy jako trenér vedl Liberec, nahradil ve Spartě neúšpěšného Jaroslava Hřebíka. Na tiskové konferenci poskytl médiím rozhovor.

 

ARCHIV

Jak dlouho jste se rozmýšlel přijmout nabídku Sparty?
Času na rozmyšlenou mnoho nebylo. První kontakt mezi mnou a klubem nastal v úterý a ve čtvrtek už jsme byli takřka dohodnuti. Už když jsem odjížděl do Indie (Griga tam byl na meditačním pobytu, pozn. redakce), tak proběhly nějaké náznaky o tom, že by nabídka ze Sparty mohla přijít. Takže jsem byl na tu situaci trochu připravený.

Byla ta jednání mezi Spartou a vámi hodně intenzivní?
Proběhlo hodně telefonátů. V Indii jsem vše řešil přes jednu telefonní centrálu, kde si díky mým hovorům s vedením Sparty vydělali dobře na půl roku dopředu (úsměv)

Už jste měl možnost se seznámit s týmem?
V úterý bych měl být poprvé na tréninku. Ráno mne management představí hráčům a pak bych s nimi chtěl mluvit jednotlivě.

S jakými plány přicházíte do Sparty?
V tuto chvíli jsou nejdůležitější dvě věci. Za prvé je třeba zastavit výsledkové neúspěchy a zadruhé navodit v týmu vítěznou atmosféru. To by nyní měla být otázka těch prvních dnů, možná týdnů. Mým hlavním krédem je, aby Sparta hrála atraktivní fotbal a lidé se zde fotbalem bavili.

Změní se nějak vaším příchodem situace kolem Karla Poborského?
Nejsem o celé situaci dopodrobna informován. Vím samozřejmě, že je Poborský v Českých Budějovicích, že tu byly některé problémy. Nevím ale, jaká je nálada v kabině mezi hráči. Každopádně s vedením je dohoda taková, že Poborský je do zimy vyřešen. Momentálně je třeba řešit jiné problémy, které Sparta má.

Proběhnou nějaké změny v realizačním týmu Sparty?
Jsme zhruba uprostřed sezóny a myslím, že už můj příchod je pro tým dost velká změna. Všechny lidi z realizačního týmu dobře znám a zhruba tak během tří měsíců jsem schopen poznat, zda je jejich práce pro Spartu přínosem. Momentálně ale realizační tým určitě zůstane tak, jak je.

Je možné, že by do Sparty přišel i váš někdejší asistent Vítězslav Lavička, s kterým jste úspěšně spolupracoval v Liberci?
Vítězslav Lavička je momentálně v Liberci, čili je to náš nepřítel (úsměv). Takže dokud je u konkurence, není možné s ním počítat. Jeho odchod by byl každopádně pro Liberec oslabením.

V minulosti jste o sobě tvrdil, že jste trenérem na 18 měsíců. Platí to stále?
Tvrdím, že osmnáct měsíců je pro trenéra v místních podmínkách taková optimální doba. Pokud vydržím na Spartě celých 21 měsíců, bude to pro mne známka toho, že svou práci dělám dobře.

Co je třeba změnit na herním projevu Sparty?
Viděl jsem jen málo zápasů Sparty, ale je třeba aby mužstvo našlo svoji tvář. Pro mne je nyní důležité mužstvo poznat a zjistit, jaký je zde problém. Vyšetřit pacienta, stanovit diagnózu a nasadit účinnou léčbu. Není normální, aby Sparta čtyři zápasy za sebou prohrála.

Plánujete přivést do týmu ještě nějaké posily?
Na začátku sezóny byl předpoklad, že s Poborským a zdravým Sivokem bude mužstvo velmi silné. Tito hráči teď samozřejmě chybí. Ale věřím, že management se nebude v zimní přestávce bránit případnému příchodu nějakého hráče, pokud to bude třeba.

Váš předchůdce Jaroslav Hřebík měl velké problémy s fanoušky Sparty. Nemáte obavy z podobného přijetí? Nebo myslíte, že díky své pověsti bývalého hráče to budete mít jednodušší?
Upřímně si myslím, že bych mohl mít lepší pozici než Jarda Hřebík. Tu situaci kolem jeho příchodu jsem mu opravdu nezáviděl. Ale fanoušci na celém světě jsou stejní. Žádný fanoušek vám neodpustí prohry, nebo to, že se na vašich zápasech bude nudit. A je přitom úplně jedno, kolik zápasů jste za Spartu jako hráč odehrál.

Sparta v lize už na své konkurenty hodně ztrácí. Půjde to dohnat?
Ztráta je samozřejmě velká, ale není nepřekonatelná. Naším problémem ale nejsou Teplice nebo Liberec, my si musíme teď vyřešit vlastní problémy a začít vyhrávat.  A uspět nejen v lize, ale i v Champions League. Stále je zde šance hrát minimálně (s důrazem) o třetí místo.

Jirka G. Novák, Sport.cz

Zrušit


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..