Rubriky:

1. liga

Fotbalová asociace chystá další fázi renovace ligových stadiónů

11. května 2015 15:52 - Praha

Fotbalová asociace ČR chystá spuštění projektu Stadióny 2020, ve kterém chce v příštích pěti letech pokračovat v rekonstrukci stadiónů první a druhé ligy tak, aby splňovaly nejnovější parametry UEFA. Cílem je mimo jiné to, aby se v druhé lize rozšířil počet klubů, které budou mít svůj stánek připraven na případný postup do nejvyšší soutěže.

 

fkusti.cz

V minulých letech se v případě Ústí nad Labem či Znojma stalo, že první ligu musely hrát na vypůjčených stadiónech. Podobný osud by letos zřejmě potkal i Varnsdorf, pokud v závěrečných čtyřech kolech uhájí současnou druhou příčku ve FNL.

"Zatímco třetí Zlín by v tuto chvíli podmínky zřejmě splnil, Varnsdorf nikoli a musel by si pronajmout hřiště od týmu, který ligové podmínky splňuje," řekl novinářům ředitel oddělení Top soutěží FAČR Tomáš Bárta. V úvahu připadá například pronájem jablonecké Střelnice či zrekonstruovaného stadiónu v Ústí nad Labem. Varnsdorf by se zároveň musel zavázat, že do roka připraví svůj stánek na ligu.

Pomoci k tomu, aby se v budoucnu nemusely podobné věci řešit, by měl projekt Stadióny 2020, který navazuje na předchozí projekt 2012. Jeho hlavním bodem bylo pro první ligu povinné zavedení vyhřívaných trávníků. Tentokrát žádný tak výrazný bod v podmínkách není.

"Jde hlavně o vylepšení stávajících podmínek na základě doporučení UEFA. Chceme stadiony připravit tak, aby nevznikaly potíže v případě postupu klubů do pohárové Evropy," řekl předseda komise pro stadiony a člen výkonného výboru FAČR Rostislav Votík. "Také chceme, aby se rozšířil okruh týmů, které mohou hrát nejvyšší soutěž. Aby bylo více týmů v FNL připraveno na případný postup," dodal.

FAČR nechce kluby zatížit najednou

Projekt by měl být rozdělen do dvou fází: první by končila v roce 2017, k dalšímu zpřísnění certifikace stadiónů by došlo v roce 2020. "Chceme to rozdělit, aby si kluby mohly náklady postupně rozložit a nebyly zatíženy jednorázovou částkou," vysvětlil Votík. "Dnes jsme o tom diskutovali na Ligovém shromáždění a stále je to ještě v připomínkovací fázi," dodal.

Ligové shromáždění na svém zasedání rovněž potvrdilo, že juniorská liga se v současném modelu bude hrát další dva roky, i když se v zákulisí spekulovalo o tom, že by mohla být zrušena. Prvoligové kluby budou mít nadále povinnost do ní přihlásit své celky.

"Výjimku dostanou jen ty kluby, jejichž rezerva bude hrát FNL, ČFL či MSFL. Pak se mohou do juniorské ligy hlásit jen dobrovolně," řekl Bárta s tím, že to by se reálně ale týkalo jen Sigmy Olomouc, Slovácka a Zlína.

ČTK

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..