Rubriky:

1. liga

Uhrin vrtkavou dámu neodmítl. Táta je sparťan, ale Slavii mi nerozmlouval, ujišťuje

19. června 2015 10:10 - Praha

Její nápadníci aby se obrnili trpělivostí a také kusem sebevražedné kuráže. Vyvolená je totiž pěkně náročná a nestálá dáma. Řeč je o fotbalové Slavii. Dušan Uhrin mladší je jedenáctým trenérem od března 2010, kdy Cipro střídal Jarolíma! Letní přípravu zahájil s optimismem, musí však vzít na vědomí, že lavička v Edenu je mimořádně rizikovým pracovištěm...

 

Vlastimil Vacek, Právo

Třináctý trenér za posledních deset let. Jedenáctý během pětiletky. Nový kouč strká v Edenu hlavu do pěkné oprátky.

„Vůbec jsem nad tím takto neuvažoval. Práce ve Slavii se dočká málokdo. A že se tu trenéři až moc rychle střídají? To je otázka pro někoho jiného," usměje se Dušan Uhrin. „Působil jsem v klubech, kde se trenéři točili často - a já tam vydržel déle. Naopak jsem byl také v klubu, kde byl trenér dlouho stejný. A já tam pak působil jen krátce," dodává pobaveně.

Jeho otec Dušan Uhrin starší nicméně poznamenal, že zatímco angažmá v Plzni tehdy synovi ihned doporučil, v případě Slavie už je mnohem zdrženlivější.

„Kdepak, Slavia je velký fenomén a táta mi nic nerozmlouval. Ale protože je sparťan, vyjadřuje se diplomaticky," ujišťuje Uhrin mladší.

Podívejme se, jak si trenéři Slavie v posledních deseti letech vedli. Za jménem je uvedeno období a zápasová bilance.

Josef Csaplár (leden 2004 - duben 2005), 35 (16 - 10 -9)

Mužstvo dovedl ke čtvrtému místu v lize. Ve druhé sezóně byl před koncem odvolán kvůli špatným výsledkům, když byli sešívaní znovu čtvrtí.

Karel Jarolím (duben 2005 - březen 2010), 151 (81 - 42 - 28)

Postaral se o zlaté období novodobé éry Slavie. Historický postup do Ligy mistrů, dva mistrovské tituly... Jenže klub si začal žít nad poměry, památné vyřazení s Šeriffem Tiraspol mu zasadilo těžkou ránu a Jarolím nakonec po téměř pěti letech rezignoval po porážce v Ostravě, kde nesplnil ultimátum vedení klubu a nezískal alespoň bod.

František Cipro (březen 2010 - květen 2010), 8 (3 - 1 - 4)

Slávistický srdcař se vrátil na místo činu, na lavičku se přesunul z místa šéfa skautingu. Jenže ani on už červenobílé do Evropy neposunul. V lize skončili až sedmí a po 19 letech se neprobojovali do pohárů.

Karel Jarolím (červen 2010 - září 2010), 10 (2 - 4 - 4)

Ani si moc neorazil, a za pár týdnů byl zpátky. Jenže Slavia už byla na sestupné křivce. Šestizápasová série bez výhry vyvrcholila prohrou 0:3 na Slovácku. Tým, který ještě v předminulé sezóně slavil mistrovský titul, v tu chvíli dělil jen bod od sestupových příček. Jarolím tedy podruhé v krátkém čase rezignoval, jako důvod uvedl neúnosný mediální tlak.

Michal Petrouš (září 2010 - říjen 2011), 29 (9 - 12 - 8)

Mužstvo převzal Jarolímův dosavadní asistent. Slavia v tu chvíli řešila zásadní otázky existence celého klubu, takže deváté místo v lize nikoho nepřekvapilo. Petrouš byl v průběhu další sezóny odvolán po slávisticku. Na tiskové konferenci hodnotil vítězný zápas s Olomoucí, kterým si upevnila 13. místo po devíti kolech, s do sálu již vcházel jeho nástupce...

František Straka (říjen 2011 - březen 2012), 10 (3 - 4 - 3)

Sparťanský srdcař Franz na lavičce Slavie!? To bylo nestravitelné sousto jak pro slávisty, tak sparťany... Straka se z teplického angažmá dobře znal se současným majitelem Slavie Alešem Řebíčkem. Bizarní angažmá bral jako profík, nedocenil však všechny nástrahy. Sázkové kanceláře vypsaly kursy, zda se dočká jarního derby se Spartou. A nedočkal... Ručník do ringu hodil také sám, rezignaci zdůvodnil tím, že nechtěl nadále vystavovat tým nepřízni fanoušků namířené proti němu.

Martin Poustka (březen 2012 - květen 2012), 10 (3 - 2 - 5)

Nabídku Slavie odmítl další sparťan Vítězslav Lavička, jemuž po sezóně končilo angažmá v Sydney. Straku tedy nahradil jeho dosavadní asistent. Poustka se v 36 letech stal čtvrtým nejmladším slávistickým trenérem v historii a druhým nejmladším koučem v poválečné éře klubu po Vlastimilu Petrželovi. Pod Poustkovým vedením dosáhla Slavia na 12. místo v lize.

Petr Rada (červen 2012 - duben 2013), 25 (7 - 9 - 9)

Ani bývalý kouč české reprezentace nedotáhl ročník až do konce. Po vzájemné dohodě s Řebíčkem skončil pět kol před koncem, když byl tým osmý se ztrátou 11 bodů na třetí místo zajišťující start v pohárové Evropě. „Slavia je klub s velkou tradicí, tlak na výsledky a umístění je zde obrovský. Očekávání fanoušků se nenaplnila, byli nespokojeni, což mělo negativní dopad i na hráče v kabině. Pro uklidnění celé situace bude lepší, když skončím," řekl Rada na rozloučenou.

Michal Petrouš (květen 2013 - září 2013), 13 (6 - 1 - 6)

Dosavadní kouč juniorky se tedy podruhé ujal áčka. Začal sérií čtyř výher, Slavia skončila v lize sedmá. To ji ukolébalo, bez větších posil vstoupila do další sezóny, kterou začala bídně. Petrouš si připsal i historický domácí debakl 0:7 s Teplicemi a po dalším výbuchu 0:4 s Mladou Boleslaví oznámil rezignaci.

Miroslav Koubek (září 2013 - březen 2014), 10 (3 - 3 - 4)

Spasitelem se měl stát zkušený trenér reprezentačního týmu do 19 let, který převzal v červenci. Jenže když v zimě devatenáctku opustil, aby se plně věnoval jen práci v klubu, Slavia ho po vítězném utkání s Duklou, když byla po 18 kolech desátá čtyři body nad sestupovou linií, vyhodila... „Způsob hry nebyl takový, jak jsme si představovali. Za trenéra Koubka jsme odehráli deset zápasů, získali dvanáct bodů a vstřelili devět branek. Na tom chceme zapracovat, změnit to. To byl hlavní důvod změny, i když se zdála narychlo a šokující," uvedl sportovní ředitel Karol Kisel.

Alex Pastoor (březen 2014 - červen 2014), 12 (3 - 2 - 7)

Holanďan! Jméno Koubkova nástupce bylo velkým překvapením. „Chceme přinést do Slavie novou vizi. Nový směr, novou cestu, nový způsob myšlení. Chceme přijít s ofenzivnějším stylem. Proto jsme zvolili tohle řešení. Pro někoho jsme možná překvapivě sáhli ke změně, ale cítíme to jako nejlepší řešení," avizoval Kisel. Jenže Slavia byla ohrožena sestupem až do posledního kola, v němž prohrála v Ostravě a zachránila se jen díky dalším výsledkům. Pastoor se po sezóně vrátil domů.

Miroslav Beránek (červenec 2014 - květen 2015), 30 (9 - 7 -14)

Renomovaný kouč se zkušenostmi s reprezentačními výběry, navíc slávista. Když sešívaní po skvělém startu a výhře nad Plzní vedli tabulku, zdálo se, že Beránek je konečně tím pravým spasitelem. Nebyl. Ještě do konce podzimu musel vyhlásit mobilizaci, v průběhu jara znovu hrozil sestup. Trenér sice dokončil celou sezónu, což je v Edenu unikát, po konečném 11. místě však byl odvolán. „Ostuda pro nás všechny, jak jsme sezónu odehráli. Měli jsme během ní i dobré pasáže, ale vyznělo to velice špatně - a to jsme ještě měli skoro nejlepšího střelce soutěže Milana Škodu," přiznává kapitán Martin Latka, že Slavia z bludného kruhu znovu nevystoupila.

Dušan Uhrin mladší (od června 2015)

Mužstva se ujal na startu letní přípravy.

dos, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..