Zlín rozhodl derby s Brnem dvěma rychlými góly

ZLÍN

Dvě branky v rozmezí deseti minut rozhodly v sobotním jihomoravském derby o vítězství fotbalistů Zlína nad posledním týmem prvoligové tabulky Brnem 2:0. Vedoucí branku vstřelil v 52. minutě hlavou Kroča a druhý gól přidal Činčala.

Zlín začal aktivněji a středová řada zásobovala oba útočníky Baču s Činčalou častými přihrávkami. Už v druhé minutě unikl Bača po pravé straně a nebezpečnou situaci vyřešil brněnský obránce Schuster skluzem pod nohy soupeřova hráče. Vytrvalý tlak Zlína se ale většinou rozbíjel o pozorně zformovanou obranu Brňanů a centrované míče snadno lapal brankář Brezovan. Šanci ke skórování měl v 22. minutě po Piklově rohovém kopu Lukaštík, jeho slabá střela hlavou ale mířila přímo do náruče brněnského gólmana.

Brňané se na rozdíl od pondělního utkání proti Slavii, kdy poprvé v letošní sezoně vyhráli, ve Zlíně hlavně bránili. Chyb domácích fotbalistů ale využívali k rychlým protiútokům, které nejčastěji zakončoval střelecky aktivní Holek. Neměl ale natolik přesnou mušku, aby ohrozil brankáře Baránka.

Z tlaku si Zlín vypracoval v prvním poločase ještě jednu vážnější příležitost, Kroča se ale v 32. minutě při pokusu o střelu v pádu netrefil správně do míče. Brno zahrozilo až v 37. minutě, kdy po trestném kopu Černého mířila Holkova hlavička těsně vedle tyče.

Po změně stran Brňané otevřeli hru, ale změna taktiky jim nepomohla; v rozmezí deseti minut naopak inkasovali dvě branky. V 52. minutě rozehrál Pikl místo střely trestný kop na Vrtělku, jenž hlavou vrátil míč do rozhozené obrany soupeře na volného Kroču. Ten hlavou snadno skóroval.

Brňané se pokusili na inkasovanou branku odpovědět vyrovnáním, jenže v 58. minutě po Zelenkově centru z levé strany netrefil Partyš dobře míč. Vzápětí před pronikajícím Zelenkou stačil ukopnout míč v poslední chvíli Vidlička.

Při největším náporu Brna unikl po pravé straně domácí Činčala. Zlínský útočník si obhodil nejistého obránce Hada a své sólo zakončil druhým gólem, když chytře přehodil vybíhajícího brankáře Brezovana. I když Brňané nerezignovali a snažili se o zvrat, jejich úsilí ztroskotávalo na nepřesné koncovce. V 64. minutě netrefil Partyš odkrytý roh branky. Nejblíže ke skórování byl brněnský Zelenka, který soupeři vracel po přerušení hry míč tak, že z 30 metrů trefil břevno.

Brněnský trenér Mazura ještě zkusil v závěrečné čtvrthodině zařadit do hry zkušené opory Siegla a Švancaru, ale ani tento tah už výkon jeho svěřenců neoživil. Těsně před koncem zápasu po kopnutí do Schustera uviděl červenou kartu zlínský Pikl.

Tescoma Zlín - 1. FC Brno 2:0 (0:0)
Branky: 52. Kroča, 62. Činčala. Rozhodčí: Paták - Filípek, Kumstát. ŽK: Kraus, Baránek - Baláž, Zelenka. ČK: 90+3. Pikl (Zlín). Diváci: 2262.
Sestavy:
Zlín: Baránek - Vidlička, Kroča, Švach, Červenka - Kraus (80. Lasota), Vrtělka, Pikl, Lukaštík (90. Škripec) - Bača, Činčala (78. Janíček). Trenér: Blaha.
Brno: Brezovan - Baláž (73. Švancara), Schuster, Trousil, Had - Partyš, Chlup, Holek, J. Černý - P. Mezlík (70. P. Siegl), Zelenka (82. Vrána). Trenér: Mazura.