Rubriky:

1. liga

Baník nezaplatí. Nebudeme zachraňovat Žižkov, říká Šafarčík

16. září 2015 14:32 - Ostrava

Ostravský Baník nehodlá tahat Viktorii Žižkov z jejích problémů a 8,5 miliónů korun, které si pražský tým nárokuje za přestupy fotbalistů Josefa Hušbauera a Zdeňka Koukala, klub podle vyjádření majitele Baníku Ostrava Petra Šafarčíka platit nebude.

 

Vlastimil Vacek, Právo

„Nikomu, ani Viktorii Žižkov, nepřejeme nic špatného, ale kategoricky odmítáme platit její záchranu na základě vykonstruovaných pohledávek. Přes napjatou situaci z hlediska současného postavení v tabulce se nenecháme tlačit do kouta," řekl Šafarčík.

Kauza Žižkov se táhne už od roku 2010, kdy Baník získal ze Žižkova Josefa Hušbauera a Zdeňka Koukala. Arbitrážní komise Fotbalového svazu (AK FAČR) tehdy Ostravě nařídila, aby Žižkovu za transfery zaplatila šest miliónů korun, později však své rozhodnutí změnila. Letos v březnu však komise definitivně rozhodla, že slezský klub musí uhradit přibližně 8,5 miliónu korun, na což Baník reagoval dvěma žalobami.

„V rámci orgánů FAČR jsme již neměli žádnou možnost odvolání a proto jsme se obrátili na soud," přiblížil Šafarčík. Soudce Obvodního soudu pro Prahu 6 vykonavatelnost rozhodnutí AK FAČR odložil, nicméně Arbitrážní komise po vypršení soudního nařízení Baníku kvůli neuhrazení dluhu zablokovala přestupy.

Šafarčík: Nároky druhé strany považujeme za neoprávněné

„Ihned jsme začali konat vše pro to, abychom ještě v rámci letního přestupového období dosáhli nového předběžného opatření, které by respektovalo námitky FAČR. Soud nás vyzval ke složení jistiny ve výši 4 miliónů korun, a to jsme ihned 2. září provedli," popsal mluvčí klubu Tomáš Svoboda.

Tím klub dosáhl odblokovaní přestupů a mohl zaregistrovat ještě před pondělním zápasem na Dukle (1:4) nově příchozí fotbalisty Jaroslava Machovce a Richarda Lásika. „Jak jsme již mnohokrát zdůraznili, nikomu nechceme bránit, aby se domáhal svých oprávněných závazků. V případě této kauzy však považujeme nároky druhé strany za neoprávněné, a to primárně proto, že všechny okolnosti této kauzy jsou diplomaticky řečeno „nestandardní". Jde o částku vypočítanou z půl procenta denních smluvních pokut, jejichž původ a výši neuznáváme a platit určitě nehodláme," upozornil Šafarčík.

Baník tak bude pokračovat v soudním sporu. „Když jsme oddlužili Baník a celému českému fotbalu jsme zachránili více než sto miliónů korun, od nikoho z fotbalového prostředí jsme žádnou finanční pomoc neobdrželi. Museli jsme si společně s městem Ostrava poradit sami," uvedl šéf Baníku Šafarčík. „Jsme přesvědčeni, že v soudní při uspějeme, jistina nám bude vrácena a účet za záchranu Baníku tak již nebude dále narůstat," doplnil Šafarčík.

Baník prohrál u arbitráže spor s Lukešem a Karvinou
Baníku Ostrava hrozí další pozastavení přestupů. Klub v minulých dnech prohrál arbitrážní řízení s bývalým kapitánem Martinem Lukešem a druholigovou Karvinou a pokud do dvou týdnů nesrovná dluhy v celkové výši kolem miliónu korun, čeká ho další zákaz přestupů.
Ostrava musí Karviné z rozhodnutí arbitrážní komise zaplatit 800 tisíc korun za přestup srbského záložníka Vladana Miloslavjeva, který už v Ostravě nepůsobí, a dalších 200 tisíc korun Lukešovi za dlužnou mzdu a úroky z prodlení.
Na klub se tak valí další problém. Přestupy měl zablokovány až do tohoto pondělí kvůli složitému sporu s Viktorií Žižkov.
Zatímco kauza Žižkov má kořeny v roce 2010 ještě v éře dřívějšího majitele Tomáše Petery, obě nynější pohledávky už jdou za současným vedením Baníku.
Jiří Tomaškovič, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..