Slavia v Ostravě umí, tentokrát Baník porazila 3:1

OSTRAVA

Stadion na ostravských Bazalech fotbalistům Slavie tradičně vyhovuje. Pražané ve stíhací jízdě za prvním Liberecem v chrámu loňského mistra oslavili vítězství 3:1 a jejich ligová neporazitelnost v Ostravě se blíží osmi rokům. Baník po šesti zápasech poprvé nebodoval, jeho poslední neúspěch načal bleskovou brankou Karel Piták už po 23 sekundách.

Radost fotbalistů Slavie.

Oba týmy sice na hřiště nastoupily zároveň, ale Ostravané byli ještě půl minuty myšlenkami asi v kabině. Jejich obrana kapitulovala už po 23 sekundách. Švento si ve svém teritoriu na levém okraji zálohy pohrál s Hoffmannem a Piták po jeho jemném centru z hranice velkého vápna levačkou bez přípravy zacílil síť. Ostravští stopeři, kteří úspěšného střelce měli na starost, se jen vyčítavě dívali jeden na druhého.

Raketový start Slavie dokonale utlumil plánovanou aktivitu Baníku. Hosté měli dlouho hru pod kontrolou, soupeře přehrávali zejména kombinací po stranách, ale domácí měli i štěstí, že Pražané žádnou z dalších akcí nedotáhli až k zakončení.

Jarolím zařídil další úder

Tak se Slezané postupně osmělovali. Čížek nejprve vylekal Kozáčika střelou, jíž chybělo pár centimetrů a čtyři minuty před přestávkou domácí snaha zplodila i gól. Papadopulos před zraky sportovního ředitele Leverkusenu Rudiho Völlera na hranici pokutového území obloučkem vyzrál na obrannou linii a nehlídaný Metelka na dva pokusy překonal Kozáčika.

Domácí však v aktivním pojetí hry dlouho nevydrželi. Možná je zabrzdila přestávka, po které už znovu začala udávat rytmus Slavia. Sešívané dovedl k vítězství režisér hry Lukáš Jarolím. Šventův zásah po jeho pasu ještě negoval praporek asistenta sudího, ale za minutu centroval z trestného kopu na hlavu Holeňáka, která udeřila přesně a v duchu pravidel.

Domácí rezignovali

I kalkulace o možném úbytku sil v náročném zápasovém programu hosté zavrhli. Házením sněhových koulí z ochozů nejprve fanoušci oddálili Jarolímovu exekuci rohového kopu o pár minut, ale časová prodleva nakonec hostům přinesla štěstí. Jarolím si nakrátko naarazil s Pešírem a následný centr zapadl ke vzdálenější tyči za záda překvapeného Rašky.

To už však domácí dávno rezignovali na snahu o kombinační fotbal. Tvůrčí deficit měly nahradit nakopávané míče na střídajícího dlouhána Mageru, ale ten ve své největší příležitosti deset minut před koncem trefil pouze břevno. A tak Slavia už téměř osm let drží na Bazalech neporazitelnost.

Baník Ostrava - Slavia Praha 1:3 (1:1)
Branka: 41. Metelka - 1. Piták, 61. Holeňák, 74. L. Jarolím. Rozhodčí: Šedivý - Pokorný, Novák. ŽK: Hoffmann, Čížek, Bystroň - Holeňák. Diváci: 3737.
Ostrava: Raška - Hoffmann, Klimpl, Besta, Čížek - Rajtoral (65. Žůrek), Slončík (75. Mišinský), Bystroň, Zeher (65. Magera), Metelka - Papadopulos. Trenér: Hapal.
Slavia: Kozáčik - Krajčík, Holeňák, Suchý, Hrdlička - Gedeon (82. Kratochvíl), Švec - Piták, L. Jarolím, Švento - Pešír (84. Vlček). Trenér: K. Jarolím.