Rubriky:

1. liga

Události podzimu: Baník úpí, Slavia se vzmáhá a Vrba má po rekordní kanonádě kam sáhnout

7. prosince 2015 19:32 - Praha

Bývaly matné ročníky, kdy ani nebylo moc co bilancovat. Podzim 2015 ve fotbalové Synot lize k nim nepatří. Padlo v něm nejvíc gólů, přibylo také diváků na stadiónech. A kouč Pavel Vrba mohl na hráčích z domácí soutěže postavit postup na evropský šampionát, což je ukazatel ze všech nejpodstatnějších. Ne všude samozřejmě mohou být spokojeni, což ukazuje přehled jedenácti největších událostí úvodních šestnácti kol soutěže.

 

Vlastimil Vacek, Právo

1. Nové tváře pro Vrbu - Legionářů stabilně hrajících v předních klubech valem ubývá. Kouč národního týmu Pavel Vrba má po ruce řešení - domácí zdroje. Kvalifikaci na EURO 2016 dotáhla reprezentace k rychlému a zdárnému konci i díky vydatné pomoci nováčků Škody, Šurala, Pavelky či Skaláka, další v řadě čekají Zahustel, Frýdek... Znáte lepší vysvědčení pro domácí soutěž!?

2. Nejvíc gólů, nejvíc diváků - Pozitiva ještě nekončí. Na podzim padlo v lize celkem 379 gólů, což je nejvíc za 16 kol v historii soutěže. Průměr je 2,96 branky na zápas a 23,69 branky na kolo. Do ochozů pak chodilo nejvíce lidí za posledních šest let. Přišlo 644 444 diváků, což je v průměru 5035 fanoušků na utkání. Vyšší návštěvnost byla naposledy v sezóně 2009/10, kdy úvodních 16 kol vidělo 659 681 lidí.

3. Plzeňský obrat pod Krejčím - Letenští se brzy opájeli pětibodovým náskokem na Plzeň, přezimují však s tříbodovou ztrátou na vedoucí Viktorii. Obhájce titulu vzkřísil trenér Karel Krejčí - pod jeho vedením nahrála Plzeň na Spartu výrazných osm bodů, navíc z přehlíženého Ďuriše udělal lídra tabulky střelců (11 gólů spolu s Lafatou).

4. Nedobytná Letná - Druhá Sparta samozřejmě po titulu také dál prahne a její trumf má název Letná. Doma jako jediná neztratila ani bod, přitom na jaře přivítá na vlastním trávníku Plzeň, Mladou Boleslav, Liberec, Slavii i Jablonec... Osvědčeného kanonýra Lafatu vydatně podpořil africký trumf Fatai (osm gólů). Na rozdíl od Viktorie jde Sparta dál také v Evropské lize.

5. Zoufalý Baník - Sestup po 49 letech se zdá neodvratný. V létě ztratil Baník své Bazaly, přičemž nový moderní stánek ve Vítkovicích odmítá část ostravských fanoušků vzít na milost. Ještě horší však je, že tým získal pouze čtyři body - a s takovou almužnou po podzimu se ještě nikdo nikdy nezachránil. Největší propadák a čiré zoufalství...!

6. Čínská spása Slavie - Dlouhá léta nevěděli, čí vlastně jsou, k pohárům si ani nepřivoněli a záchranu často honili až do posledních kol. Z nejhoršího by sešívaní měli být venku. A nejen to, pod křídly nových majitelů, čínské společnosti CEFC a českého podnikatele Jiřího Šimáněho, plánuje vzkříšená Slavia rychlý návrat mezi domácí špičku. Na páté příčce je Evropě nadohled a po očekávaných zimních nákupech bude nahánět hrůzu všem.

7. Nováčkovo moravské povstání - Ševci se mezi elitu vrátili po šesti letech - a hned se stali nejlepším nováčkem. Ačkoliv přemýšlivý kouč Bohumil Páník mluví stále jen o záchraně, Zlín táhne velké povstání a před zimní přestávkou je nejlepším moravským týmem! Na poháry ztrácí jen pět bodů.

8. Soumrak jabloneckých Galácticos - Loni touto dobou komplikovali mistrovské propočty, letos dřepí jako zmoklé slepice v polovině tabulky. Jablonec zdaleka nenaplňuje ambice svého šéfa Miroslava Pelty, za celý podzim vyhrál jediný (!) domácí zápas.

9. Kouzla libereckého Kloppa - Ještě v průběhu jara byl Liberec zralý na sestup. Nová sezóna je pohádkovou proměnou. Ačkoliv je kouč Jindřich Trpišovský ligovým nováčkem, usadil Slovan zatím na čtvrté příčce tabulky a útočí s ním na postup do jarního play off Evropské ligy. Liberecký Klopp přitom v létě musel sestavit prakticky úplně nový tým a řadu hráčů vzal z druhé ligy.

10. Zlámalův zápis do historie - Gól z penalty brankáři občas dají. Aby se však někdo z nich trefil ze hry, to tady ještě nebylo. Klokan Zdeněk Zlámal historii soutěže změnil, památnou hlavičkou po rohovém kopu zachránil Bohemce remízu v derby na Dukle.

11. Jen tři odvolaní trenéři - Bývaly doby, kdy se trenéři odvolávali hromadně. Letošní podzim je jiný, jen tři kouči skončili v jeho průběhu. Miroslava Koubka v Plzni nahradil Karel Krejčí, místo Luďka Klusáčka v Jihlavě přišel Milan Bokša a v Olomouci se role Leoše Kalvody ujal Václav Jílek. Méně rošád se během podzimu událo naposledy v sezóně 1996/97, tedy před 19 lety, kdy došlo jen ke dvěma. O rok dříve dokonce k jediné.

dos, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..