Rubriky:

1. liga

Ligové milníky: Tři červené za podzim! Pamatujete, jak mladý Nedvěd řádil? A přece získal Zlatý míč

11. února 2016 15:38 - Praha

Nedvěd může být rád, že ve Spartě sedí na lavičce náhradníků. Výrok trenéra Karola Dobiaše ze sezóny 1993/94 se ve světle další kariéry velkého fotbalisty stal legendárním. Nebylo však divu, temperamentní mladík začal své angažmá na Letné hned třemi vyloučeními během sedmi podzimních zápasů! Právě přerodu Pavla Nedvěda je věnován první jarní díl historických milníků fotbalové Synot ligy.

synotliga.cz

Copak je to za divocha, nestačili se fanoušci divit. Od kopaček mu létaly jiskry a rozhodčí pomalu nestíhali tasit jednu kartu za druhou.

„Byl jsem vždycky emotivní a hrál fotbal spíš srdcem. Když jsem byl mladý, přemíra snahy byla až moc velká. Člověk se to pak naučí ukočírovat," usmívá se Grande Paolo po letech.

První sezóna samostatné české soutěže 1993/94 byla pro Pavla Nedvěda přelomová. Během sedmi odehraných podzimních zápasů byl hned třikrát vyloučen - na Slavii, ve Zlíně a s Žižkovem! Ani jeden z těchto zápasů Sparta nevyhrála, proto rozčarovaný kouč Karol Dobiaš pronesl slavné varování: „Nedvěd může být rád, že ve Spartě sedí na lavičce náhradníků!"

Poslední výstraha zabrala

Tehdy 21letý záložník vzal jeho slova jako poslední výstrahu. Přes zimu šel do sebe a na jaře už sekal latinu. Duel v Českých Budějovicích rozhodl dvěma góly a stal se členem základní sestavy. Žádnou další červenou kartu už v české lize nikdy víc nedostal a za dva roky později přestoupil do Itálie.

„Začínal jsem na lavičce náhradníků, chodil hrát za béčko a pak naskočil do prvního mužstva. Pamatuji si moc dobře - v 6., 10. a 13. kole vyloučení... Začátek byl pro mě hodně těžký, ale spíš z přemíry snahy," líčí Nedvěd své divoké začátky.

„Strašně jsem se chtěl prosadit - a myslím, že to nakonec dopadlo. Zarputilost a velká snaha mi zůstaly až do konce kariéry," říká legendární hráč, který se dopracoval až k zisku Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy v roce 2003.

Zpátky v čase:
Jak si Baník přiblížil titul
Zacharova pomsta Spartě
Ševci si vyšlápli na Spartu
Žolík Hadaščok rozhodl derby
Jánoš prvním střelcem-brankářem
Hušbauerovy parády na Střelnici
Dramatická záchrana Bohemky
Mladík Nedvěd rozhodl derby
Kozel udeřil na Julisce
Táta si zahrál se synem
Novotného čtrnáct titulů
Rekord vytrvalce Vlčka
Kowalíkův hattrick v derby
Jinochův gól přímo z rohu
Nečas odsoudil Plzeň
Sionkův návrat na Bazaly
dos, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..