Rubriky:

FORTUNA:LIGA

Živě

Revoluce fotbalové ligy? Chystá se více zápasů, nadstavbová část, baráž i video

31. března 2016 07:57 - Praha
(Aktualizováno: 31. března 2016 08:55)

S revolučním nápadem, jak více zatraktivnit domácí fotbalovou ligu, přišel její šéf Dušan Svoboda. Jak informuje deník Sport, již za rok a půl by mohl existovat nový herní model, v kterém by přibyly další zápasy. Hrát se má nadstavbová část, která by byla rozdělena do tří skupin - boj o titul a poháry, baráž o Evropskou ligu a skupina o záchranu. Svoboda rovněž slibuje co nejrychlejší zavedení videa.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Všechny novinky by mohly platit od sezóny 2017/18. Jak známo, od léta se profesionální soutěže (první a druhá liga) osamostatní a nově je povede Ligová fotbalová asociace. A ta plánuje razantní úpravu herního řádu - jednoduše řečeno chce, aby bylo do posledního kola o co hrát.

Více zápasů v sezóně by klubům mohlo navýšit příjmy. „Čekám na toto téma širokou diskuzi. A jsem rád, že první reakce klubů byla ve smyslu, že nyní opravdu hrajeme zápasů málo. To je zásadní moment pro další debatu, která k tomuto návrhu musí přijít," řekl šéf LFA Dušan Svoboda. „Chceme v lize zachovat počet týmů a po základní části přidat nadstavbovou část. Tam vidím naši cestu s tím, že bych chtěl zdůraznit, že nadstavbová část rozhodně neznamená play off. Fotbal není hokej," dodal.

Po třiceti kolech by se týmy rozdělily do tří skupin - prvních šest celků by hrálo po skončení základní části jednokolově dalších pět zápasů o titul. Body by se pak přičítaly k těm, které týmy získaly v základní části a nijak dál by se nedělily. Poslední tým (ne vítěz domácího poháru) by hrál baráž o Evropskou ligu s klubem, který dopadl nejlépe na sedmém až desátém místě. Ve třetí skupině by celky z 11. až 16. příčky hrály o záchranu.

Video i zápasy uprostřed týdne

Vzhledem k tomu, že by výrazně přibylo zápasů, zkrátila by se zimní pauza. „Nevidím důvod, proč by se nemohlo hrát až do poloviny prosince a v únoru začít případně o týden dřív. Nyní máme jednu z nejdelších přestávek v Evropě, konkrétně 11 týdnů," tvrdí Svoboda.

LFA také navrhuje vložit ligová kola doprostřed týdne a apeluje na co nejrychlejší zavedení videa. „Mít zcela důvěryhodný produkt je jedním ze základních předpokladů, aby to zajímalo ještě víc fanoušků a potencionálních sponzorů," dodal Svoboda.

Ve druhé fotbalové lize se o podobných zásadních změnách (prozatím) neuvažuje.

Návrh na změny ve fotbalové lize podle LFA:
- Základní část beze změny 30 kol každý s každým (doma/venku)
- Po konci základní části rozdělení tabulky na 3 skupiny
- Body v základní a nadstavbové části se sčítají (celkem 35 zápasů)
Týmy na 1. - 6. místě hrají o titul a poháry
- jednokolově každý s každým, první tři týmy mají výhodu jednoho domácího zápasu navíc
- poslední tým na pohárové příčce (a ne vítěz MOL Cupu) hraje baráž o EL
Týmy na 7. - 10. místě hrají o baráž o EL
- jednokolově každý s každým, první dva týmy mají výhodu jednoho domácího zápasu navíc
- vítěz skupiny vyzve poslední tým z první skupiny o 1. - 6. místo na pohárové příčce v baráži o EL
- baráž na dva zápasy (doma/venku)
Týmy na 11. - 16. místě hrají o záchranu
- jednokolově každý s každým, první tři týmy mají výhodu jednoho domácího zápasu navíc
- poslední dva přímo sestupují do II. ligy
Zdoj: deník Sport.
jis, Sport.cz

Souhlasíte se změnami v první fotbalové lize tak, jak je navrhuje LFA?

Zrušit


Časová osa: FORTUNA:LIGA

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.

Podsekce:

       
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Play off o Evropu

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..