Sparta nechala body v Brně, Matušovič nedal penaltu

Slibované jarní tažení trápících se fotbalistů pražské Sparty za co nejlepším umístěním dostalo v sobotu další ránu. Po domácí prohře s Libercem z minulé soboty nedotáhli svěřenci trenéra Grigy k vítězství ani zápas v Brně a z jihomoravské metropole si po utrápeném výkonu vezou pouze bod za remízu 1:1.

Nejtěžší překážkou pro obhájce titulu byl brankář Lejsal, který zneškodnil několik vyložených šancí, včetně Matušovičovy penalty. Kapituloval pouze ve 36. minutě po střele Zabavníka. Domácí vyrovnali devět minut před koncem, gól dal Simr, který se proti Spartě trefil už na podzim, ještě v dresu Mladé Boleslavi.

Přitom pro hosty se mohl zápas vyvíjet příznivě. Už ve 12. minutě Pospěchův centr trefil ruku domácího obránce Trousila. Hlavní rozhodčí Královec sice situaci neviděl, po upozornění asistenta Filgase ale nařídil pokutový kop. Matušovičovu přízemní střelu k levé tyči stačil brněnský brankář Lejsal vyrazit.

Sparta ztratila jistotu a Brňané přidali ve středu pole na důrazu. Bojovností vynikal zejména Večeřa a na hrotu útoku na sebe upozornil několika Zelenka, jeho střelu zblízka brankář Blažek jen reflexivně vyrazit.

Po půlhodině hry Sparta převzala iniciativu, začala opět myslet více na útok. Po rohovém kopu ve 36. minutě přihrál Matušovič Zabavníkovi, pokus vystavit hosty do ofsajdu nevyšel a slovenský obránce dal svůj první gól v české lize.

Vyrovnání zařídili náhradníci

Domácí trenér Mazura po přestávce vsadil více na útočnou taktiku. Hned ve 47. minutě sparťanský obránce Řepka srazil Zelenku, volání Brňanů po penaltě rozhodčí nevyslyšel. Šanci na vyrovnání propásl po přihrávce Černého v 52. minutě Večeřa, jenž z hranice trestného území vysoko přestřelil.

Po tomto varování Sparta opět přidala na obrátkách. Z náporu si vypracovala i několik střeleckých příležitostí a jen výborně chytající brankář Lejsal zabránil tomu, aby skóre nerostlo. V 66. minutě chytil nebezpečnou střelu Lustrinelliho, o sedm minut později stačil nohou vyrazit přízemní ránu Kisela a v téže minutě po Matušovičově centru Pospěch hlavičkoval vedle opuštěné branky.

Domácí fotbalisté opustili v 81. minutě na chvíli obrannou ulitu a dva náhradníci zařídili vyrovnání, Chlup poslal dlouhý míč dopředu, sparťanský obránce Drobný promáchl a Simr pod vybíhajícím brankářem Blažkem vyrovnal. Byl to pro něj teprve druhý gól v české lize, ale oba dal Spartě.

1. FC Brno - Sparta Praha 1:1 (0:1)
Branky: 81. Simr - 36. Zabavník. Rozhodčí: Královec Filgas, Kumstát. ŽK: Mezlík, Černý - Matušovič, Drobný. Diváci: 2750.
Brno: Lejsal - Kuncl, Horejš, Trousil, Siegl - Partyš (46. Baláž), Pavlík, Večeřa (66. Chlup), Černý - Zelenka (74. Simr), Mezlík. Trenér: Mazura.
Sparta: Blažek - Zabavník, Drobný, Řepka, Kadlec - Kisel, Kóňa, Poláček (84. Šimák) - Zdeněk Pospěch, Lustrinelli (86. Došek), Matušovič. Trenér: Griga.