Fotbalisté Ostravy po sedmi kolech znovu vyhráli

OSTRAVA

Výsledkovou krizi a sérii sedmi zápasů bez výhry fotbalisté Baníku Ostrava ukončili vítězstvím 2:0 nad Slováckem. Vítěznou branku vsítil nejvýraznější muž utkání Lukeš, který zároveň po 310 minutách protrhl střelecký půst Slezanů. Slovácko venku už téměř rok čeká na výhru a má čím dál víc starostí s bojem o záchranu.

Souboj dvou trápících se klubů chtěli Ostravané na těžkém terénu ovládnout útokem, ale realizace jim moc nešla. Obranný val Slovácka však vydržel jen 27 minut. Tomašákův centr z trestného kopu odvrátila hostující obrana jen k Lukešovi, který míč z hranice pokutového území umístil volejem k levé tyči.

Slovácko opustilo obrannou ulitu. Svěřenci kouče Levého odhodili ofenzivní rozpaky a čas ukázal, že mohli litovat, že to neudělali dřív. Soupeř byl totiž i dnes zranitelný. Malchárek však v 33. minutě ze slibné pozice poslal na Rašku jen symbolický pokus. To Hoffmann se naopak na druhé straně opřel do míče se vší vervou a Drobisz měl štěstí, že dělovku reflexivně vyrazil na břevno.

Pět minut před přestávkou spasil domácí Besta, který v hodině dvanácté vypíchl míč z nohy pronikajícímu Obalovi. Pak vstoupil do hlavní role opět režisér ostravské hry Lukeš, který Drobisze málem nachytal chytrým lobem z 35 metrů. Oblouček však rozvlnil jen horní síť.

Kouči Levému vyšla poločasová změna. Na důvěrně známý trávník vyběhl Lička a znatelně oživil hostující snahu o vyrovnání. V 52. minutě scházely jen centimetry, aby bývalý ostravský fotbalista dostihl Rajnochovu narážečku dřív než Raška.

Baník byl s přibývajícím časem čím dál pasivnější. Pohyblivější soupeř lépe kombinoval, získal převahu i šance. Několik nadějných situací však Jihomoravané pokazili ve finální fázi, jindy zase narazili na Rašku, jenž v 71. minutě zmařil Rajnochův pokus anebo další akci agilního Ličky.

Ostrava tak i s Raškovou pomocí unikla trestu za brzké vyklizení pozic. Střihavka ještě v 81. minutě hlavičkoval do tyče, ale v druhé z pěti nastavených minut předběhl čerstvý Žůrek Šuškavčeviče a sám před Drobiszem nedal brankáři Slovácka šanci.

Baník Ostrava - 1. FC Slovácko 2:0 (1:0)
Branky: 27. Lukeš, 90.+2 Žůrek. Rozhodčí: Adam - Chytil, Večeřa. ŽK: Žůrek - Sowunmi, Švejnoha. ČK: 90. Švejnoha. Diváci: 3739.
Ostrava: Raška - Lesák, Klimpl, Besta, Hoffmann - Rajtoral (76. Staněk), Bystroň, Lukeš (79. Žůrek), Tomašák - Střihavka, Varadi (65. Metelka). Trenér: Hapal.
Slovácko: Drobisz - Němčický, Švejnoha, Šuškavčevič, Lysoněk - Obal (75. Kúdela), Rajnoch, Polách, Malár (46. Lička) - Ivana, Malcharek (62. Sowunmi). Trenér: Levý.