Jihlava prohrála s Baníkem a zůstává poslední

JIHLAVA

Fotbalistům Vysočiny Jihlava se nepodařilo opustit poslední místo v lize, když v sobotu v domácím prostředí prohráli s Baníkem Ostrava 0:1. Jedinou branku zápasu vstřelil v 51. minutě hlavou střídající Varadi. Jihlavský nováček v nejvyšší soutěži čeká na vítězství už osm kol.

Postavení obou týmů v tabulce odpovídala i předvedená hra, důležitost bodového zisku hodně svázala myšlení i kombinační schopnosti hráčů. Jihlava měla po většinu prvního poločasu územní převahu. Napomohl jí k tomu i hodně pasivní Baník, který se zatáhl do defenzivy.

Jihlava zahrozila už v sedmé minutě, kdy po Vladykově trestném kopu Kaplanovu hlavičku s námahou chytil brankář Raška. Dalších takřka dvacet minut mělo stejný průběh: fotbalisté Vysočiny sice měli převahu, ovšem do šancí se nedostali. Domácí trenér Večeřa musel už ve 23. minutě sáhnout ke střídání, zraněného obránce Bartoše nahradil Pacholík.

Tlak vynesl domácímu týmu jedinou šanci. Ve 25. minutě po trestném kopu hlavičkoval na soupeřovu branku obránce Kadlec a míč v poslední chvíli vyrazil Raška nad břevno. O minutu později zahrozil Baník, z trestného kopu ze dvaceti metrů trefil obránce Hoffman tyč. Deset minut před přestávkou se trenér Hapal odhodlal opustit vyloženou defenzivu a místo nevýrazného Lukeše poslal do hry druhého útočníka Varadiho. Ostrava rychle srovnala krok, mezi tyče ale vyslal jedinou střelu Rajtoral.

Varadi vstřelil první gól v dresu Baníku

Útočněji naladěnému Baníku se podařilo po změně stran tlak zúročit. Po levé straně unikl Čoupek, jehož přihrávku od brankové čáry stačil Rzeszoto jen rukou vyrazit. Míč se dostal k volnému Varadimu, který z bezprostřední blízkosti vstřelil hlavou svou první branku v dresu Baníku po zimním příchodu z Teplic.

Jihlava sice přidala po inkasované brance na bojovnosti, usadila se na polovině soupeře, její upachtěná hra ale nevedla ke střeleckým příležitostem. Baník pozorně bránil a čekal na příležitosti k rychlým protiútokům. Ta se mu naskytla v 66. minutě, kdy Střihavka v sólovém úniku přehodil nejen vybíhajícího Rzeszota, ale i branku. Jihlavský trenér Večeřa postupně vyměnil oba útočné hroty, ani tato změna však nepomohla ke zvýšení údernosti akcí. Fotbalisté Ostravy se v závěru vrátili k důsledné defenzivní taktice a proti hodně chaoticky hrajícímu soupeři už jednobrankové vítězství uhájili.

Vysočina Jihlava - Baník Ostrava 0:1 (0:0)
Branka: 51. Varadi. Rozhodčí: Paták - Lhoták, Kumstát. ŽK: Svoboda - Lukeš, Klimpl. Diváci: 1960.
Jihlava: Rzeszoto - Bartoš (23. Pacholík), Šourek, M. Kadlec, Liška - Veselý, Zúbek, Vladyka, I. Svoboda - Vácha (63. Perniš), Kaplan (73. Peška). Trenér: Večeřa.
Ostrava: Raška - Lesák, Klimpl, P. Besta, Hoffman - Rajtoral (67. Metelka), Lukeš (34. Varadi), Bystroň, Staněk, Čoupek - Střihavka (84. Magera). Trenér: Hapal.