1. liga

Hele, píše ti tréňa! Trpišovský nemá rád odposlechy, posílá na hřiště papírky

9. listopadu 2016 08:20 - Liberec

Patří k nejprogresivnějším trenérům v českém fotbale, proto už o něj stála i Plzeň a nyní Sparta. Kouč libereckého Slovanu však během zápasů spoléhá i na staré dobré lístečky papíru. Jindřich Trpišovský na nich posílá hráčům na hřišti stručné pokyny ohledně zásadních změn rozestavení a taktiky. Hlasitě udílené pokyny totiž slyší i uši na soupeřově lavičce, a to právě trenér nechce.

Vlastimil Vacek, Právo

Vcelku humorný moment nešlo z tribuny přehlédnout. V 63. minutě nedělního ligového duelu Liberce se Spartou (0:0) střídal domácího obránce Milana Nitrianského útočník Nikolaj Komličenko. Na hřiště vběhl s papírkem, který ihned předal Petru Ševčíkovi. Záložník vzkaz v rychlosti prostudoval a po chvíli lísteček zahodil.

„Snad nebude partnerce vadit, že někomu píšu dopisy," kření se trenér Jindřich Trpišovský.

„V danou chvíli jsme toho hodně měnili. Ševčík přecházel do zvláštní pozice, na papírku bylo rozestavení do ofenzívy i defenzívy. A protože změn bylo víc, poslali jsme mu náčrt, aby pokyny vstřebal i vizuálně. A byl to vzkaz i pro Pokorného, který defenzívu řídí," vysvětluje kouč.

Pozor, nepřítel stále naslouchá...

Systém papírků má vyzkoušený, proto ho používá.

„Když jsem dříve trénoval v nižších soutěžích, kde je méně lidí, tak bylo pokyny na hřiště předat docela jednoduché. Ale v ligové atmosféře je s hráči těžké se domluvit, navíc když jsou zabraní do hry," poukazuje.

Další důvod je pak čistě strategický. Nepřítel stále naslouchá...

„Jestliže hodláte změnit herní schéma, není vyloženě dobré, když to křičíte na hřiště a vedlejší lavička slyší, co po hráčích chcete," kření se Trpišovský.

Funguje i tahák v trenkách

Moderní technologie ovlivňují i fotbal. Třeba reprezentace Německa má k dispozici analytickou platformu, která pracuje s ohromným objemem dat. Trenéři dostávají údaje o taktice soupeře a mohou se na něj lépe připravit. Odpadají tak hodiny strávené u analýzy videa. Potřebná data mají hráči na tabletech, díky čemuž se mohou před zápasem a dokonce i během poločasové přestávky seznámit s předpokládanou taktikou soupeře a reagovat na ni.

Přesto i papírky dál přežívají. Třeba Argentinci pěli chválu na gólmana Sergia Romera poté, co v semifinále posledního mistrovství světa lapil v rozstřelu dvě penalty Nizozemcům a posunul národní tým do finále. Brankář měl přitom nefalšovaný tahák, stejně jako jeho německý kolega Lehmann na šampionátu v roce 2006. Před každou penaltou Romero vyndal z trenek lísteček a podíval se, kam daný nizozemský exekutor kopal penaltu proti Kostarice. A jednoduchý recept zafungoval náramně.

Ostatně letos se přes papírek dopracovali k titulu mistrů Evropy také Portugalci. Kouč Fernando Santos poslal útržek s pokyny Cristianu Ronaldovi v utkání s Maďarskem.

Proč dělat fotbal složitějším, než je...