Liberec výhrou nad Příbramí udělal další krok k titulu

Fotbalisté Slovanu Liberec udělali další rázný krok k zisku mistrovského titulu, když po urputném boji udolali v sobotu celek Příbrami. Nejtěsnější výhru zařídil gólem ze závěru prvního poločasu záložník Jiří Bílek. Domácí dohrávali bez vyloučeného útočníka Zbyňka Pospěcha.

"V naší hře byla spousta nepřesností, chyběla kvalita. O to víc ale převládaly týmový duch, nasazení a vůle po vítězství. Drtivá většina hráčů prožívá boj o titul poprvé v kariéře, nelze se divit zvýšenému napětí," uvedl liberecký trenér Vítězslav Lavička.

Zatímco domácí nastoupili ve stabilní sestavě, hosté postrádali karetní "hříšníky" Navrátila, Pennera a Diveckého. A v brance se místo tradiční opory Pařízka poprvé na jaře objevil Sňozík. Liberečtí se ho v úvodu pokoušeli překonat střelami z dálky, které ale mířily mimo tyče. Příbram však nezůstala v pasivitě a zejména Klesa zahrozil úniky po pravé straně. Na sklonku první dvacetiminutovky Otepkův pokus zneškodnil M. Čech.  A o chvíli později domácího záložníka Hodúra vystřídal jeho slovenský krajan Ančic.

Frejlach přestřelil

Ve 25. min. se řítil do otevřené liberecké obrany Gruber a ideálně nahrál nabíhajícímu Frejlachovi, který však z jasné pozice přestřelil. Pak hosté nic nevytěžili ani z rozehraného trestného kopu uvnitř pokutového území. Klíčový moment zápasu nastal šest minut před přestávkou, kdy se lídr tabulky ujal vedení. Po Papouškově trestném kopu z hloubi pole míč proletěl celou soupeřovou šestnáctkou až k pravé tyči Sňozíkovy branky k J. Bílkovi, jenž hlavičkoval do sítě - 1:0. Byl to jeho první gól v libereckém dresu po zimním příchodu z Blšan.

Začátek druhé půle přinesl šance hostí. Otepka pálil nad břevno a poté měl třikrát blízko k vyrovnání Gruber, jemuž pokaždé scházely k přesnému zakončení jen centimetry. V 68. min. brankář M. Čech famózním zákrokem vyrazil Buryanovu hlavičku po Otepkově centru. S přibývajícím časem se na hřiště vloudila nervozita, na kterou záhy doplatil domácí útočník Zbyněk Pospěch vyloučením po hlavičkovém souboji s Burianem a polovině soupeře.

V početním oslabení se Liberečtí semkli a díky bojovnosti úspěšně hájili těsný náskok. Příbramský trenér Pavel Tobiáš konstatoval: "Po celý zápas jsme poctivě pracovali a byli jsme lepší. Ke spokojenosti scházel jen vstřelený gól. Liberci gratuluji k vítězství a mám pocit, že totéž mohu učinit i k mistrovskému titulu, o který by už neměl přijít."

FC Slovan Liberec - Marila Příbram 1:0 (1:0)
Branka: 39. Bílek. Rozhodčí: Adam - Ondo, Goňa. ŽK: Buryán, Frejlach, Otepka (všichni Příbram). ČK: 69. Pospěch (Liberec). Diváci: 5770.
Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Janů (46. Pudil) - Papoušek (86. Matula), Abrahám, Bílek, Hodúr (22. Ančic) - Pospěch, Dort. Trenér: Lavička.
Příbram: Sňozík - Buryán, Mácha, Formánek, Pleško - Frejlach (87. Pilík), Otepka, Riegel, Čupr (78. Vošahlík) - Gruber (84. Hašek), Klesa. Trenér: Tobiáš.