Liberec vyhrál přerušený zápas na Slavii

Fotbalisté Slovanu Liberec vyhráli ve středečním šlágru 27. kola Gambrinus ligy na hřišti pražské Slavie 3:1 a ve čtvrtek mohou v případě neprohry Sparty v Mladé Boleslavi slavit titul. Zápas na Strahově měl dramatický průběh, domácí trenér Jarolím v 68. minutě stáhl své svěřence z hřiště na protest proti výrokům sudího Járy.

Fotbalisté Liberce se radují po gólu Tomáše Zápotočného pražské Slavii.

Ten domácím během dvou minut vyloučil dva hráče, Liberec navíc gólem z přísně nařízené penalty otočil zápas na 2:1. Utkání se po dvacetiminutové přestávce dohrálo a třetí gól Liberce vstřelil v nastaveném čase Abrahám.

Oba trenéři museli před šlágrem kola improvizovat se složením základní jedenáctky. Proti bývalému klubu nemohl kvůli trestu za žluté karty nastoupit obránce Slavie Miroslav Holeňák, pro zranění chyběl další obránce Suchý nebo kapitán Piták. Kouč Liberce Lavička postrádal Holendu a distancovaného Pospěcha.

Poprvé v základní jedenáctce Slavie se představil Hercegfalvi, a byl to právě maďarský útočník, který se jako první v šesté minutě odhodlal ke střele. Slavia byla v úvodu aktivnější, po deseti minutách se hra vyrovnala a oba celky se soustředily na pokrytí středu pole.

Janda první ligovou trefou otevřel skóre

Hosté se dostávali do šancí hlavně díky rychlonohému Dortovi, kterému těžký mokrý terén nevadil. Hodinu před zápasem totiž strahovský trávník pokropila vydatná přeháňka. První chybu udělal po čtvrt hodině Liberec a Slavia nekompromisně trestala. Vlček stihl dlouhou přihrávku z půlky hřiště a nacentroval před branku. Fořt míč ještě minul, ale nepokrytý Petr Janda první ligovou brankou v kariéře otevřel skóre.

Vedoucí tým tabulky mohl vyrovnat v 31. minutě, kdy obrana Slavie odkopem jen trefila Abraháma a odražený míč zastavila až levá tyč Vorlovy branky. Domácí gólman musel vzápětí předvést parádní zákrok po hlavičce Matuly a vysloužil si ovace slávistických příznivců. Liberec měl najednou více ze hry, další střelu Papouška v posledním okamžiku obránci zblokovali na roh.

Liberec během devíti minut vedl

V poločase Karel Jarolím stáhl ze hry střelce úvodního gólu Jandu a do sestavy se vrátil poprvé po zranění zad Dušan Švento. Naděje Liberce na tříbodový zisk oživil v 53. minutě Petr Papoušek, který hlavou vyrovnal. Libereckého špílmachra nechala domácí stoperská dvojice trestuhodně samotného pět metrů před brankou.

O dvě minuty později předvedl efektní nůžky Fořt, ale dorážející Vlček byl v ofsajdu. Navíc svůj pokus v tísni zamířil nad branku. Naděje Liberce na výhru vzrostly v 58. minutě, kdy dostal druhou žlutou kartu stoper Aračič a byl vyloučený. O dvě minuty později navíc Krajčík fauloval v pokutovém území Blažka a byl také vyloučený. Pokutový kop s přehledem proměnil kapitán Tomáš Zápotočný.

Abrahám v nastaveném čase pečetil

Na hřišti a hlavně v tribunách plály emoce a domácí trenér Jarolím v 68. minutě vyslyšel volání tribun a stáhl své svěřence z hřiště. Zápas po dvacetiminutovém přerušení znovu pokračuje. Rozhodčí Jára dvě domácí vyloučení vykompenzoval rychle po znovuzahájení zápasu, v 77. minutě po druhé žluté kartě poslal do kabin hostujícího Bílka.

Definitivní podobu výsledku dal v nastaveném čase Martin Abrahám, který zakončil průnik Ančice. Liberec vyhrál 3:1 a když Sparta ve čtvrtek neprohraje v Mladé Boleslavi, budou Severočeši slavit mistrovský titul.

Slavia Praha - Slovan Liberec 1:3 (1:0)
Branky: 16. Janda - 53. Papoušek, 62. Zápotočný z pen., 90. Abrahám Rozhodčí: Jára - Zlámal, Lhoták. ŽK: Aračič, Zápotočný, Dosoudil - Bílek. ČK. 58. Aračič, 60. Krajčík - 77. Bílek. Diváci: 4063.
Slavia: Vorel - Krajčík, Aračič, Studík, Hubáček - Hercegfalvi, L. Jarolím, Eliáš (78. Kratochvíl), Janda (46. Švento) - Vlček, Fořt (62. Dosoudil). Trenér: K. Jarolím.
Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Janů - Matula (46. Blažek), Bílek, Abrahám, Papoušek, Pudil (88. Ančic) - Dort (83. Hochmeister). Trenér: Lavička.