Plzeň spasil v boji o záchranu novic Krbeček

PLZEŇ

Branka ligového debutanta Tomáš Krbečka z první minuty nastaveného času zajistila plzeňským fotbalistům výhru 2:1 nad Brnem. V důležitém duelu sestupem ohrožených týmů Brno vedlo díky brance Besty ze závěru první půle, v 78. minutě ale z trestného kopu vyrovnal kapitán Barteska a v úplném závěru plzeňský obrat dokonal dvacetiletý nováček Krbeček.

Na plzeňské fotbalisty, kteří deset zápasů po sobě nepoznali radost z ligové výhry, dnes naplno dolehla tíha existenčního utkání. Západočeši hráli zbrkle a hlavně přechod do útoku pro ně většinou byl v úvodu neřešitelným problémem. Naopak Brňanům patřila první velká šance utkání, ale útočník Zelenka po rychlém průniku Kuncla ze dvanácti metrů pálil nad a odmítl tak ukončení osmizápasového střeleckého půstu.

Domácí se do tempa dostali až po půlhodině hry a po Barteskově centru hlavou mířil z boku do tyče Bednář. Minutu před poločasem pak stoper Vlček našel záložníka Pilaře, ale ten trefil z malého vápna jen náruč brankáře Lejsala. Trest na sebe nenechal čekat dlouho: za plzeňské zadáky v první minutě nastaveného času zaběhl záložník Besta a chytrým obstřelením gólmana Ticháčka zařídil pro hosty důležitý vedoucí gól.

Domácí dlouho trápila koncovka

Ten otřásl už tak hodně pošramoceným sebevědomím domácích hráčů. Hned po nástupu sice Viktoria mohla vyrovnat, ale brněnský brankář Lejsal nejprve míč při závaru vytáhl nad břevno a stejné místo vzápětí ve skluzu trefil i domácí smolař Bednář, který tak ani dnes neukončil své čekání na první gól v plzeňském dresu.

Plzeňská snaha se postupně měnila v křeč. Domácí se přes kompaktní brněnský blok nedokázali kombinačně prosadit, ale štěstí jim nepřinesly ani standardní situace. Pilař dvakrát hlavičkoval v nadějných pozicích nad branku a plzeňský kouč Straka u domácí střídačky jen bezmocně rozhazoval rukama. Plzeň spasila až 78. minuta: kapitán Barteska se postavil k trestnému kopu a přesnou ranou k tyči překonal brankáře Brezovana, který dvacet minut před koncem vystřídal zraněnou jedničku Lejsala.

Kouč Straka dál společně s probuzeným publikem hnal Plzeň za důležitým vítězstvím. Domácí v závěru vystupňovali tlak a po gólu už volaly šance Pilaře a Krbečka. Ten se nakonec stal dnešním hrdinou, v první minutě nastavení k němu dolétl centr z levé strany a mladík chladnokrevnou střelou Plzni výrazně pomohl v záchranářském boji.

FC Viktoria Plzeň - 1. FC Brno 2:1 (0:1)
Branky: 78. Barteska, 90+1. T. Krbeček - 45+1. A. Besta. Rozhodčí: Kovařík - Chytil, Novák. ŽK: Pilař, Procházka, Barteska - Zelenka, Trousil, Večeřa. Diváci: 3799.
Plzeň: Ticháček - Procházka, Vlček (46. Vágner), Zakopal, Smola - Rada, Pilař, Fillo - Kousal (60. M. Knakal), Barteska - Bednář (69. T. Krbeček). Trenér: Straka.
Brno: Lejsal (71. Brezovan) - Schuster, Horejš, Trousil, Kuncl - P. Siegl, Pavlík, Večeřa, A. Besta (67. Baláž) - Zelenka (82. P. Mezlík), Simr. Trenér: Mazura.