Rubriky:

1. liga

Partick Roy alias Svatý Patrick skončil s hokejem

28. května 2003 22:49 - PRAHA/DENVER

Jeden z nejlepších gólmanů v historii zámořské NHL Patrick Roy ve středu potvrdil dřívější spekulace médií a oznámil konec kariéry. Po Dominiku Haškovi tak odchází další legenda, která na co sáhla, to se jí podařilo. Brankář, jenž za svou kariéru vystřídal pouze dva kluby, se pyšní čtyřmi zářezy na Stanleyově poháru a řadou dalších rekordů.

 

coloradoavalanche.com

"Měl jsem štěstí. Bylo to neuvěřitelné. Žil jsem ve snu a užíval si po celých osmnáct let fakt, že jsem součástí hry, která pro mě tolik znamená," uvedl podle ČTK Roy na středeční tiskové konferenci. "Budu si navždy pamatovat, co jsem si v NHL užil. Odcházím s vědomím, že jsem udělal to nejlepší, co jsem mohl," dodal kanadský gólman. "Patrick nebude chybět pouze spoluhráčům a fanouškům klubu, ale i hokejovým nadšencům na celém světě," řekl k odchodu Roye majitel klubu Colorado Avalanche Stanley Kroenke.

Roy se prý rozhodl, že skončí, už před začátkem sezóny. V posledních letech jej totiž trápila artróza kyčlí. S hokejem se ale nadobro neloučí, již dříve totiž prohlásil, že chce v začátcích hokejové kariéry pomáhat svému nejstaršímu synovi Jonathanovi, který začne chytat na podzim v Quebeku.

Slavný gólman během své 18leté kariéry chytal za kluby Montreal Canadians a Colorado Avalanche. Roy je trojnásobným držitelem Vezinovy trofeje pro nejlepšího brankáře NHL a v roce 1993 získal trofej Williama Jenningse pro brankáře s nejmenším počtem obdržených gólů v základní části.

Statistiky Patrick Roy
18 ročníků NHL z toho v play off
Odchytaných zápasů: 1029 247
Minut na ledě: 60 227 15 206
Výher: 551 151
Proher: 318 94
Remíz: 131 0
Obdržených gólů: 2546 584
Zápasů bez gólu: 66 23
Průměr na zápas: 2,54 2,30
Zdroj: NHL.com

Roy, jehož dres zdobilo číslo 33, do hokejového důchodu odchází s 551 vítěznými zápasy z toho 151 v play off. Právě on je rekordmanem mezi gólmany v počtu odehraných zápasů v play off. Odehrál jich rovných 246. V cestě za legendární trofejí e 23 utkáních neobdržel gól. S průměrem 2,3 branky na zápas je v historických tabulkách na 12. místě. O poznání lepší je umístění v žebříčku vyhraných zápasů v řadě. Čtvrté místo patří Royovi za šňůru 11 zápasů bez porážky, stejně jako Edu Belfourovi a Tomu Barrassovi.

"Je to smutný den, protože on pro hokej znamenal mnoho," nechal se slyšet kapitán anaheimských Kačerů Paul Kariya. Stejně se k odchodu Roye vyjádřil i gólman Kačerů Jean-Sebastien Giguere. "Je to dobrý gólman, pravděpodobně nejlepší, který kdy hrál," dodal Giguere. "Jsem si jistý, že si chvíle volna užije s rodinou. Má děti, které hrají hokej a on s nimi nyní může trávit více času," dodal Kariya.

Novinky

Zrušit


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..