Slavia remizovala s Bielefeldem, Sparta porazila Xanthi

Příprava na start podzimní části první fotbalové ligy vrcholí. Ze sobotních zápasů vyšli vítězně fotbalisté Sparty, Teplic, Plzně, Olomouce, Kladna a Slovácka. Remízu si připsala Slavia, České Budějovice a Jablonec, zatímco Zlín podlehl druholigovým Vítkovicím.

Fotbalisté Slavie Praha remizovali na závěr svého soustředění v rakouském Seefeldu s bundesligovou Arminií Bielefeld 2:2. Obě branky Slavie vstřelil vstřelil v prvním poločase Stanislav Vlček - první po Šventově akci, druhou po chybě obrany a Fořtově přihrávce.

Po přestávce Arminia záhy vyrovnala a měla řadu šancí zápas rozhodnout. Hráči německého týmu dvakrát nastřelili břevno. Utkání nedochytal brankář Kozáčik, který v druhé půli odstoupil s pohmožděným ramenem. "Kozáčika jsme raději vystřídali, jeho zranění snad ale nebude vážné," řekl ČTK trenér Karel Jarolím.

"V prvním poločase to ještě šlo, ačkoliv v obranných řadách docházelo k nedorozuměním. Mohl jsem být spokojený, vedli jsme o dvě branky," uvedl Jarolím. "Druhý poločas už dobrý nebyl. I když se mohla promítnout do výkonu únava, tak zejména obranná řada hrála na můj vkus dost laxně," dodal slávistický kouč.

Soustředění v Alpách podle něj splnilo svůj účel. "Připravovali jsme se v krásném prostředí, mrzí mne jen, že jsem nemohl postavit v posledním utkání nejsilnější jedenáctku. Věřím tomu, že se zranění fotbalisté dají do začátku ligy dohromady," řekl Jarolím.

Slavia Praha - Arminia Bielefeld 2:2 (2:0)
Branky: 2. a 27. Vlček - 50. Westermann, 61. Eigler z pen.
Sestava Slavie: Kozáčik (58. Diviš) - Krajčík (77. Nachtman), Dosoudil, Aračič (55. Studík), Hubáček - Michálek (76. Nečas), Kalivoda, Hrdlička, Švento - Vlček, Fořt.

Sparta rozhodla v první půli

Fotbalisté pražské Sparty v posledním přípravném utkání před novou sezónou nezaváhali a porazili řecký celek Škoda Xanthi 2:1. K vítězství stačil domácím dobrý výkon v prvním poločase, v němž se o branky postarali Zdeněk Pospěch a Jan Šimák. Za hosty pak pět minut před koncem snížil Nikos Kamosis.

Sparta se od začátku dostala do výrazného tlaku a za celý poločas nedovolila soupeři ohrozit branku. Sparťané naopak již v 6. minutě rozveselili fanoušky, když rohový kop Šimáka zužitkoval hlavou Pospěch. Vedení pak pojistil sám Šimák, když těsně před poločasem jeho přímý volný kop ze 40 metrů skončil za překvapeným českým brankářem řeckého celku Petrem Pižanowským.

Sparta Praha - Škoda Xanthi 2:1 (2:0)
Branky: 6. Pospěch, 45. Šimák - 85. Kamosis. Rozhodčí: Adam. Diváci: 3600.
Sestava Sparty: Blažek - Zabavník (46. Matušovič), Homola (46. Řepka), Lukáš, Kadlec, Kysel (72. Kóňa), Sylvestre, Kolář - Zd. Pospěch, Jun, Šimák (72. Došek).

Teplice týden před ligou porazily Čáslav

Fotbalisté Teplic si po středečním debaklu s řeckou Škodou Xanthi 1:5 spravili chuť a v ostré zkoušce na ligu dnes porazili Čáslav 1:0. Jedinou branku vstřelil v 83. minutě ranou ze strany střídající záložník Vlastimil Stožický, který se v letní pauze vrátil z hostování v Ústí nad Labem.

Kouč Vlastislav Mareček si duel s nováčkem druhé ligy pochvaloval. Teplice totiž dlouho nemohly najít soupeře pro poslední předligový test. Tým splnil oba cíle, které mu Mareček před zápasem vytyčil.

"Chtěli jsme zápas odehrát bez inkasovaného gólu a vyhrát, což se povedlo," řekl ČTK teplický kouč, ale herně by si svůj tým představoval jinde. "Ještě máme týden na to posunout tým blíž mým představám," řekl.

FK Teplice - Zenit Čáslav 1:0 (0:0)
Branka: 83. Stožický.
Sestava Teplic: Poštulka (46. Kolář) - Valenta, Klein, Hunal (60. Kroupa), Krmaš (46. Rosa) - Doležal, Sabou, Jirsák (46. Benát), Verbíř (60. Stožický) - Rilke (75. Štohanzl), Džeko (75. Brožík).

Olomouc vyhrála nad Opavou

Fotbalisté Sigmy Olomouc vyhráli v dnešním přípravném utkání v Dolním Benešově 1:0 nad druholigovou Opavou. Zápas rozhodl krátce po změně stran Škerle střelou zblízka po Kobylíkově přihrávce.

Olomouckému trenérovi Vlastimilu Paličkovi se utkání nelíbilo. "Byla to holomajzna z obou stran," řekl. Sigmě chyběli Roman Hubník, König, Kaščák a Vepřek, kteří by však podle koučova vyjádření měli být do začátku první ligy v pořádku.

Nenastoupili ani Horáček a Rojka, kterému se v týdnu obnovilo zranění operovaného kolena. "Navíc musel ještě odstoupit kvůli nevolnosti už v prvním poločase Chmelíček," uvedl Palička. Olomouc zahájí ligu v sobotu 29. července utkáním v Mladé Boleslavi.

Opava - Olomouc 0:1 (0:0)
Branka: 50. Škerle. Rozhodčí: Proste. Diváci: 500.
Sestava Olomouce: Lovásik (46. Vojáček) - Randa (46. J. Barcal), Hudec, Krajčovič, Škerle - Štěpán, Kovář (46. Kobylík), Rýdel, Onofrej (67. Melinho) - M. Hubník, Chmelíček (22. Purkert).

Rezek s Radou obstarali vítěznou generálku Plzně

Fotbalisté Viktorie Plzeň porazili v generálce před startem nejvyšší soutěže druholigový Baník Sokolov 2:0. První branku dnešního zápasu vstřelil ve 20. minutě tečovanou ranou zpoza šestnáctky Rezek. Dvě minuty před koncem upravil Rada na konečných 2:0 z penalty nařízené za faul na Limberského. Nový ligový ročník zahájí Plzeň v neděli 30. července na hřišti Příbrami.

"O sestavě pro první ligu už mám téměř jasno, váhám jen na jednom až dvou postech. Rozhodnu se v týdnu," uvedl trenér Viktorie Michal Bílek. S výkonem svého celku však příliš spokojen nebyl. "Chyběl nám pohyb a vázla rozehrávka," dodal Bílek.

Viktoria Plzeň - Baník Sokolov 2:0 (1:0)
Branky: 20. Rezek, 88. Rada z pen.
Sestava Plzně: Daněk - M. Knakal, Zakopal, Procházka, Smola - Fillo (80. Trapp), Pilař, Limberský, Šíma (46. Rada) - Rezek (61. Smejkal), T. Krbeček (61. Jarolím).

Budějovice remizovaly s Chotěbuzí

Úspěšnou generálku týden před startem nejvyšší domácí soutěže sehrál ligový nováček Dynamo České Budějovice. V německém Welzowě dnes remizoval s nováčkem bundesligy Energií Chotěbuz 1:1. Domácí vedli gólem již z osmé minuty, kdy Filipka překonala čerstvá čínská posila z Mnichova 1860 Šao Ťia-i, ve 36. minutě vyrovnal Svátek z penalty za sražení Plocka.

Trenér František Cipro postrádal v posledním utkání před startem ligy Karla Poborského. "Byli jsme dopředu domluveni, že k tomuto zápasu nepojede," vysvětlil Cipro.

Obě mužstva prý v prvním poločase i přes úmorné vedro předváděla velice kvalitní fotbal. Po změnách v sestavě hra ve druhém poločase částečně upadla. "Přesto domácí nastřelili břevno, ale vyhrát jsme mohli i my. Další dvě jasné šance jsme neproměnili. S předvedeným výkonem jsem ale hodně spokojený," dodal Cipro.

FC Energie Chotěbuz - Dynamo České Budějovice 1:1 (1:1)
Branky: 8. Šao Ťia-i - 36. Svátek z pen. Rozhodčí: Schössling (Něm.).
Sestava Č. Budějovic: Filipko - Kladrubský, Horejš, Skála (46. Mrkvička), Bureš (46. Homoláč)- Volešák (56. Adam), Dvořák (75. Leština), Svátek (46. Gruber), Plocek - Baláž, Adamec (46. Žižka).

Kladno zvítězilo nad Varnsdorfem

Kladenští fotbalisté si v dnešní generálce na vstup do první ligy poradili s účastníkem ČFL Varnsdorfem, který zdolali 3:1. Hosté s několika bývalými prvoligovými hráči však byli nováčkovi nejvyšší soutěže velmi důstojným protivníkem.

"Podali jsme dobrý, svěží, dynamický výkon proti velmi solidnímu soupeři. Generálka splnila očekávání," pochválil své svěřence trenér Kladna Miroslav Koubek.

V první půli se na hřišti objevila kladenská sestava zřejmě velmi podobná té, která nastoupí za týden proti Spartě. "Jedenáctka z první poloviny se skutečně blížila ideálu, ale v žádném případně nemusí být definitivní. Ve druhé půli se přece jen projevila na hře větší obměna kádru," řekl Koubek.

Spokojen byl s výkonem mužstva v defenzivě. "Systémově jsme ji zahráli velmi dobře, ale samozřejmě se objevily individuální chybičky. V příštím týdnu musíme právě na obranné činnosti ještě zapracovat, abychom byli celistvější," uvedl Koubek. "Pokud se týká Petra Drozda, již s námi trénuje a v žádném případě nevylučuji, že by byl připraven již na samý úvod nejvyšší soutěže," dodal kladenský trenér.

Kladno - Varnsdorf 3:1 (2:1)
Branky: 17. Strnad, 29. Cigánek, 49. Kalina - 23. Strouhal. Rozhodčí: Kovařík. Diváci: 400.
Sestava Kladna: Bičík (46. Vašek) - Kalina, Palša, Killar, Strnad - Michal (46. Gross), Hlava (76. Hajník), Šelicha, Cigánek (63. Čáp) - Galbavý (56. Kaciáň), Kousal (63. Veleba).

Jablonec hrál s Unterhachingem bez branek

Jablonečtí fotbalisté remizovali ve své poslední přípravě před začátkem ligy s Unterhachingem 0:0. Příští neděli už Severočeši nastoupí k premiéře v novém ročníku doma proti Mostu.

Zápas se čtrnáctým týmem minulé sezony druhé bundesligy a prvním, kterého nepotkal sestup, ve vedru rychle ztrácel tempo. "Sluníčko pražilo, i když jsme hráli vpodvečer. Je to škoda, protože jsem chtěl ten zápas odehrát v menším počtu hráčů, ale kvůli tomu velkému vedru jsem nechtěl riskovat," řekl ČTK jablonecký kouč Petr Rada.

Oba týmy měly největší šance v úvodní desetiminutovce. Nejdřív trefil tyč jablonecký Lafata, o dvě minuty zatřásl s brankovou konstrukcí i soupeř. Ten nastoupil bez jednoho ze svých nejlepších hráčů Michala Kolomazníka, jenž se zotavuje ze svalového zranění.

Rada litoval dvou zahozených Lafatových šancí. "Myslím, že zvlášť ve druhém poločase jsme byli herně lepší, i když jsme prostřídali hráče," uvedl. Sestava, s níž vyrukuje na startu ligy, se podle něj té dnešní bude podobat ze 70, 80 procent.

SpVgg Unterhaching - FK Jablonec 97 0:0
Sestava Jablonce: Špit - Laciga (60. Pončák), Zábojník, Hrotek (75. Eliáš), Kučera (46. Jindřišek) - Baranek (46. Petržela), Hušek (46. Kordula), Klapka (75. Valenta), Weber (70. Adam) - Lafata (65. Nulíček), Hloušek.

Zlín prohrál s Vítkovicemi

Fotbalisté Tescomy Zlín prohráli v generálce na první ligu s druholigovými Vítkovicemi 0:1. Jedinou branku utkání vstřelil v 68. minutě po rychlém protiútoku Jakus.

Ve vedru měl Zlín v prvním poločase územní převahu a vypracoval si i tři brankové příležitosti, ale vyhořel při zakončování. Také po změně stran se hrálo pod taktovkou Zlína, ale Vítkovice pozorně bránily a spoléhaly na rychlé protiútoky. Jeden z nich se po akci Lakomého podařilo dotáhnout do úspěšné koncovky Jakusovi, jenž překonal brankáře Kořínka.

Tescoma Zlín - Vítkovice 0:1 (0:0).
Branka: 68. Jakus.
Sestava Zlína: Kořínek - Vidlička, Zbožínek, Janíček (65. Farbák), Červenka (75. Škripec) - Kraus (65. Zapletal), Vrtělka (65. Opiela), Šmahaj, Lukaštík - Činčala (65. Bielik), Bača.

Slovácko porazilo ve Francii Lorient

Fotbalisté Slovácka porazili v posledním zápase na herním soustředění ve Francii prvoligový FC Lorient 1:0. Gól dal po rohovém kopu Görnera hlavou obránce Šuškavčevič.

Slovácko odvedlo ve vedru takticky dobrý výkon, vynikala zejména dobrá defenzivní hra a blýskl se i brankář Drobisz. "Zápas byl vyrovnaný. Vítězství je určitě psychickou vzpruhou před zahájením ligové soutěže. Jedná se však pouze o přípravu, která ale byla velmi kvalitní," řekl ČTK trenér Slovácka Jiří Plíšek.

FC Lorient - 1. FC Slovácko 0:1 (0:0).
Branka: 80. Šuškavčevič.
Sestava Slovácka: Drobisz - Němčický, Rajnoch, Šuškavčevič, Ineman - Malár (70. Racko), Görner (85. Dragoun), Vozábal (70. Malcharek), Róth (46. Lysoněk) - Honka (46. Vrána), Ivana.