Budějovice - Liberec 0:2Budějovice se vrátily do ligy prohrou s Libercem

10. Frejlach 0 : 1
75. Blažek 0 : 2

Návrat do nejvyšší soutěže se fotbalistům Českých Budějovic nevydařil. V nedělním utkání úvodního kola prohrál nováček s mistrem z Liberce 0:2. Úvodní gól zápasu vstřelil v 10. minutě Tomáš Frejlach, v závěru zvýšil po sólu Jan Blažek. Premiérové kolo nového ročníku se dohrává v pondělí utkáním Ostrava - Slavia.

V 10. minutě nevyboxoval míč domácí brankář Filipko a odražený míč trefil přesně Tomáš Frejlach. Zařídil tak vydařený start mistra do nové sezóny. "Tráva byla kluzká, bylo zapotřebí střílet z dálky," řekl ČT úspěšný střelec. Liberec hrál s opatrným rozestavením, před pětičlennou zálohou na hrotu běhal osamocený Blažek.

Dobře pokrytá byla největší hvězda domácích Karel Poborský, který se k ofenzivní akci dostal poprvé až na konci úvodní půlhodiny zápasu.

Po půlhodině ale na EON stadiónu vypadl elektrický proud a jihočeský stánek se zahalil do tmy. Za necelou čtvrthodinku byla závada odstraněna a pokračovalo se ve hře.

Budějovice po přestávce přidaly

Po změně stran mohl zvýšit Frejlach z přímého kopu po faulu na Bílka, Filipko byl tentokrát na místě. Domácí měli velkou šanci v 53. minutě, po centru Poborského obrana Liberce tečovala míč těsně nad Čechovu branku.

Domácí se v druhém poločase snažil aktivnější a důraznější hrou dostat soupeře pod tlak, ale obrana Liberce byla pokaždé připravená. Navíc v 69. minutě střílel nebezpečně Hodúr a míč z jeho kopačky jen těsně minul pravou tyč domácí branky. Definitivně se o vítězi rozhodlo v 75. minutě. Osmnáctiletý Jan Blažek si po přihrávce Hochmeistera našlápl na levé straně k sólu, udělal blafák i brankáři Filipkovi a neomylně zavěsil.

V závěru se snažili domácí o vstřelení alespoň čestné branky, hlavičku Dvořáka skvěle vyrazil Čech, vzápětí neuspěl s dorážkou Poborský. To bylo ale ze strany Dynama vše, z výhry 2:0 se po závěrečném hvizdu radovali Severočeši.

Dynamo České Budějovice - Slovan Liberec 0:2 (0:1)
Branky: 10. Frejlach, 75. Blažek. Rozhodčí: Kocián - Novák, Pelikán. ŽK: Dvořák, Horejš, Skála (Č. Budějovice). Diváci: 5088.
Budějovice: Filipko - Kladrubský, Horejš, Skála, Bureš - Gruber, Poborský, Dvořák, Plocek (75. Volešák) - Baláž (70. Adamec), Svátek (54. Mrkvička). Trenér: Cipro.
Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Janů - Frejlach (86. Matula), Hochmeister, Hodúr (90. Hamouz), Bílek, Pudil - Blažek. Trenér: Lavička.