Sparta - Ostrava 3:0Spartě stačila k jasné výhře nad Baníkem úvodní půlhodina

18. Hoffmann (vlastní) 1 : 0
27. Matušovič 2 : 0
32. Došek 3 : 0

Fotbalisté Sparty Praha porazili v utkání 10. kola první ligy Baník Ostrava 3:0, když o své výhře rozhodli už v první půlhodině. Po přestávce sparťané ubrali z vysokého tempa a šetřili síly na čtvrteční zápas Poháru UEFA s Espaňolem Barcelona. Duel na Letné sledovala rekordní návštěva sezóny 14 814 diváků; na podzimní premiéru Sparty s Kladnem dorazilo jen o devět lidí méně.

Před zápasem převzal brankář Jaromír Blažek odznak klubu ligových gólmanů, kteří vychytali více než sto zápasů bez inkasovaného gólu, během utkání však opora domácího týmu nemusela své umění příliš prokazovat.

Sparta od první minuty stavěla na hlavu pravidlo, že po reprezentační pauze se jí nedaří. Její hráči měli velkou chuť a soupeře začali drtit neustálým tlakem, na který hosté a především průchodná obrana nestačila.

Ve sparťanské sestavě se poprvé objevil Hušek a na čtvrteční pohár si tak mohl odpočinou Sylvestre. Právě bývalý jablonecký záložník se jako první mohl zapsat střelce, jeho rána z 17. minuty však ještě branku minula. O minutu později se už na Letné slavilo, i když vedení domácích přišlo s velkým přispěním obrany Baníku. Jun hledal z levé strany ideálně Doška, kterého chtěl obrat o míč ve skluzu Hoffmann, jenže místo obranného zákroku jej umístil do vlastní sítě.

Vedení sparťany nabudilo a její nápor pokračoval. Už ve 26. minutě přišla další minela ostravské obrany - Klimpl malou domů našel nabíhajícího Matušoviče, který sice proti svému někdejšímu spoluhráči Raškovi napoprvé neuspěl, ale vyražený míč stačil ještě zpracovat a poslat z úhlu do opuštěné branky.

Letná byla v euforii, tak hladký průběh magnetu kola nikdo nečekal. Sparťané byli na koni, což předvedli nádhernou kombinací ve 32. minutě. Z pravé strany při rychlém brejku došel míč k levě čáře, kde si pohrál Matušovič se soupeřem a jeho centr před branku bez potíží osamocený Došek proměnil ve tříbrankové vedení.

Fanoušci se bavili dobrým fotbalem, zatímco hosté kupili jednu chybou za druhou. Nakonec mohli být rádi, že do kabiny o pauze odcházeli jen s tříbrankovým mankem. Baník se za první poločas vůbec nedostal ke střele.

Sparta po přestávce zjevně ubrala na tempu hry, hráči se už šetřili na čtvrteční souboj s Espaňolem. Baník naopak po dvou změnách v sestavě nabyl větší jistoty, i když někdy se obránci chyby nevyvarovali. V 65. minutě se hosté dočkali i prvního střeleckého pokusu, ale Žůrek neměl dostatek prostoru, aby Blažka nachytal.

Trenér Bílek pak tým prostřídal a diváci už jen spokojeně sledovali, jak domácí tým kráčí za jistou výhrou. Nic na tom nemohla změnit zblokovaná střela Varadiho, která se snášela z výšky do branky. Blažek vyhrál souboj se Střihavkou a míč vyboxoval do bezpečí. Žůrek pak neuspěl v závěru při dorážce zblízka a Baník marně dobýval domácí branku i při prvním větším závaru.

Sparta Praha - Baník Ostrava 3:0 (3:0)
Branky: 18. vlastní Hoffmann, 26. Matušovič, 32. Došek. Rozhodčí: Racek - Novák, Makovička. ŽK: Řepka, Jun, Homola, Došek - Varadi, Marek, Klimpl, Svatonský. Diváci: 14 814.
Sparta: Blažek - Pospěch, Homola, Řepka, Kadlec - Šimák (81. Rezek), Hušek, Horváth (65. Sylvestre), Matušovič - Došek (70. Lustrinelli), Jun. Trenér: Bílek.
Ostrava: Raška - Marek, Klimpl, Besta, Hoffmann - Rajtoral, Slončík (46. Lukeš), Bystroň, Svatonský (46. Žůrek) - Střihavka (82. Magera), Varadi. Trenér: Večeřa.