Č. Budějovice - Slavia 4:1České Budějovice porazily Slavii a vedou první hokejovou ligu

Hokejisté Českých Budějovic porazili ve 4. kole první ligy v souboji dvou letošních účastníků baráže o extraligu Slavii 4:1 a dostali se do čela tabulky. Vedou o skóre před Třebíčí, která na vlastním ledě zdolala Benátky nad Jizerou 2:1. Dosud vedoucí Jihlava opustila první příčku po prohře s nováčkem z Přerova 2:3 po samostatných nájezdech. Kladno uspělo v Mostě a po vítězství 5:4 slavilo první tříbodový zisk v sezóně.

České Budějovice před 6224 diváky v Budvar Aréně dostal do vedení ve 12. minutě nejproduktivnější hráč minulé sezony první ligy Nouza, do poloviny zápasu zvýšili náskok Motoru Žovinec a v přesilovce Pajič. V 31. minutě snížil Slovák Markovič, jenže za 67 sekund vrátil domácím tříbrankový náskok Kuchejda a skóre šlágru kola se už nezměnilo.

Hráči se na ledě také museli od druhé třetiny vyrovnat s mlhou. "Bylo to hrozné a možná trochu i škoda. Myslím si, že zápas by byl pro lidi daleko hezčí. Hlavní rozdíl je v přesnosti přihrávek, prostě nebylo vidět. Viditelnost na deset metrů byla nulová," řekl Rok Pajič klubovému serveru Motoru.

Jihočeši ale mohli být po utkání spokojení. "Začátek se nám povedl. I když Slavia měla nějaké šance, tak první gól jsme dali my. I proto se nám samozřejmě hrálo lépe. Ve druhé části jsme nějaké branky ještě přidali, navíc jsme měli další dobré šance a skóre mohlo být klidně i vyšší," prohlásil Pajič.

Jihlava sice vedla po trefách Skořepy a Harkabuse už v 11. minutě 2:0, ale Přerov potvrdil, že se mu po návratu do druhé nejvyšší soutěže po 17 letech daří. Po 34 vteřinách druhého dějství zahájil obrat Roman Pšurný, v 37. minutě vyrovnal Milan Procházka a v nájezdech rozhodl Sikora.

Třebíč s Benátkami nad Jizerou prohrávala, protože hosty dostal do vedení v sedmé minutě v přesilovce Ordoš. Vyrovnání ale zařídil v polovině úvodního dějství Raška a při Paločkově vyloučení rozhodl v přesilovce v čase 44:44 slovenský útočník Zuzin.

Kladno konečně vyhrálo

Prvního tříbodového zisku v sezóně se dočkalo Kladno, které mělo na kontě zatím jedinou výhru (z úvodního kola se Slavií po nájezdech). Rytíři zvítězili v Mostě 5:4. Prohrávali sice po rychlé Smolkově trefě, ale Rudovský, Bílek, Zajíc, Repe a Machač otočili stav na 5:1. Přesto se hosté ještě báli o výsledek. Díky gólu Kubinčáka a dvěma trefám Přeučila Most stáhl ztrátu na rozdíl jediné branky, ale Kladno v závěrečných deseti minutách uhájilo náskok.

Litoměřice nastoupily v severočeském derby proti Ústí nad Labem posílené o beky Janka a Vašíčka z Hradce Králové a vybojovaly vítězství 5:4 po samostatných nájezdech. Třikrát přitom prohrávaly, ale 55 sekund před koncem třetí třetiny zařídil prodloužení Švagrovský a v rozstřelu se trefil jako jediný až v osmé sérii Martin Ondráček.

Z poslední pozice se odpoutal Šumperk, který vyhrál na ledě Havířova 5:1. K prvnímu vítězství v sezoně udělal velký krok už v první třetině, kterou vyhrál 3:0. Naopak na premiérový úspěch v sezoně čeká poslední Prostějov, který podlehl v Kadani 2:7. Domácím pomohl k vysoké výhře hattrickem útočník Račuk.

4. kolo první hokejové ligy:
Most - Kladno 4:5 (1:1, 1:4, 2:0)
Branky: 46. a 50. Přeučil, 2. Smolka, 30. Kubinčák - 16. Rudovský, 21. Bílek, 27. Zajíc, 28. Repe, 29. Machač. Rozhodčí: Smitka - Štětina, Čížek. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:2. Diváci: 655.
České Budějovice - Slavia Praha 4:1 (1:0, 3:1, 0:0)
Branky: 12. Nouza, 25. Žovinec, 29. Pajič, 32. Kuchejda - 31. Markovič. Rozhodčí: Petružálek - Rozlílek, Malý. Vyloučení: 3:9. Využití: 1:0. Diváci: 6224.
Třebíč - Benátky nad Jizerou 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 11. Raška, 45. Zuzin - 6. Ordoš. Rozhodčí: Bejček - Špringl ml., Šmika. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. Diváci: 1240.
Jihlava - Přerov 2:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 3. Skořepa, 11. Harkabus - 21. R. Pšurný, 37. Milan Procházka, rozhodující sam. nájezd Sikora. Rozhodčí: Pražák - Kreuzer, Zídek. Vyloučení: 3:8. Bez využití. Diváci: 1438.
Havířov - Šumperk 1:5 (0:3, 1:0, 0:2)
Branky: 36. Kanko - 7. Půlpán, 11. Milfait, 19. Bažant, 45. Fořt, 58. Haas. Rozhodčí: Kika - Novák, Hanzlík. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Diváci: 1625.
Kadaň - Prostějov 7:2 (0:1, 4:1, 3:0)
Branky: 26., 38. a 46. Račuk, 25. a 53. Chrpa, 29. Chlouba, 54. Müller - 13. M. Drtina, 38. Moskal. Rozhodčí: Krob - Štofa, Beneš. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 390.
Litoměřice - Ústí nad Labem 5:4 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 3:2 - 0:0)
Branky: 42. a rozhodující sam. nájezd M. Ondráček, 30. Berger, 51. Šulc, 60. Švagrovský - 19. a 49. Roubík, 15. Brož, 58. Tůma. Rozhodčí: Wagner - Hejl, Podrazil. Vyloučení: 12:11, navíc Kopta - Kurka oba 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 1140.