Rubriky:

První liga

Ústečtí zastupitelé schválili dotaci pro hokej a fotbal

11. ledna 2017 18:55 - Ústí nad Labem

Ústečtí zastupitelé schválili dotaci 4,6 miliónu korun pro prvoligový hokejový klub. Bez peněz od města by ústecký Slovan nebyl schopen dokončit sezónu. Zastupitelé poslali klubu loni v prosinci dotaci 400 000 korun, čímž hokej vyčerpal podporu možnou dle evropského nařízení de minimis. Teď město schválilo variantu dotace mimo toto evropské nařízení. Obdobně dostane 2,6 miliónu korun i druholigový fotbalový klub.

 

Milan Malíček, Právo

Podle pravidel veřejné podpory de minimis mohou města podporovat profesionální kluby částkou 200 000 eur (zhruba 5,4 mil. korun) během tří let. Pět miliónů už klub přitom získal dřív loni, posledních 400 000 korun pak v loni prosinci. Klub ale počítal s pěti milióny, které mu slibuje sportovní koncepce a také rozpočet města. Jde asi o třetinu ročního rozpočtu klubu. Bez nich by sezónu nedohrál.

"Je to úleva, ale samozřejmě je to úleva jen krátkodobá, protože my už teď musíme pracovat na tom, aby se situace neopakovala," řekl ČTK sportovní manažer klubu Vladimír Evan.

Dotace mimo režim de minimis bude znamenat mimo jiné to, že klub nebude moct hrát evropské soutěže ani v EU obchodovat s hráči. "My jsme dnes jediný tým v lize, který nemá cizince. My jsme se cizincům bránili včetně Slováků. Pokud jde o evropské soutěže, tak ty se nás netýkají. Ty se týkají pouze extraligy," doplnil Evan.

Schválených 2,6 miliónu potřebuje podle ředitele Petra Heidenreicha i fotbalový klub, který hraje druhou ligu. "Pro nás to znamená to, že se v klidu můžeme připravovat na jarní část sezony a že máme částku, se kterou jsme počítali do rozpočtu. I my jsme samozřejmě netrpělivě čekali, jestli ty peníze budou schváleny," řekl ČTK Heidenreich.

Radnice původně navrhovala, že by za symbolických 1000 korun koupila v klubu desetiprocentní podíl, náměstek primátorky Jiří Madar (UFO) tuto část stáhnul. "Bylo vidět po jednání klubů, že by takto materiál neprošel," řekl ČTK Madar.

Opoziční ČSSD navrhovala podíl koupit a zároveň navázat na to změnu společenské smlouvy, aby klub nemohl hokejovou licenci prodat. Její návrh ale nezískal dostatečnou podporu.

Radnice bude hledat cesty, jak profesionální sport financovat mimo de minimis dlouhodobě. "Město to analyzuje, ty varianty všichni znají. Pokud nedojde k výjimce (od Evropské komise), tak se bude hledat cesta, která bude jaksi čistší," doplnil Madar. Radnice zároveň připouští, že dnes schválené dotace mohou být vnímány jako porušení evropských pravidel. "Riziko existuje vždycky. Zatím nebyla žádná kontrola v České republice, byla jen ve Španělsku a v Holandsku. Musíme počkat na rozhodnutí Evropské komise, až nás někdo udá," dodal Madar.

ČTK

Zrušit


Časová osa: První liga

Filtr článků - První liga


MS v hokeji 2019

83. hokejové mistrovství světa proběhlo od 10. do 26. 5. 2019 na Slovensku. Na šampionátu triumfovala reprezentace Finska, druzí skončili hokejisté Kanady. V souboji o třetí místo porazili Rusové tým České republiky. 84. MS v hokeji se odehraje 8. až 24. května 2020 ve Švýcarsku.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..