Hokejisté Ruska stále v EHT neprohráli, porazili Švédy

HELSINKY

Hokejisté Ruska vyhráli i své páté utkání v letošním seriálu Euro Hockey Tour. V Helsinkách porazili po přestřelce v poslední třetině Švédsko 5:4 a pod novým koučem Vjačeslavem Bykovem tak ještě nepoznali hořkost porážky. Po vítězství na libereckém turnaji jsou tak na dobré cestě i k triumfu na Karjale.

Sborná, která v předešlém duelu porazila domácí Finy, začala zápas aktivně a švédský brankář Ersberg se musel činit. Poradil si ale i se střelou Simakova v páté minutě. Jeho spoluhráči srovnali s Rusy krok až v přesilové hře při Nikulinově vyloučení a zvýšená aktivita jim vydržela i v dalších minutách. Svěřenci kouče Bykova měli sice mírně navrch, ale do vedení se dostal soupeř. Jeremenka v ruské brance překonal v početní výhodě Magnus Johansson, jeden ze čtveřice úřadujících mistrů světa v sestavě Švédska.

Jedinečnou šanci vyrovnat měli Rusové krátce po polovině zápasu, kdy byli současně vyloučeni Tärnström a Warg. Na rozdíl od pražského zápasu se však Seveřané v této herní situaci ubránili, hráči sborné totiž za dvě minuty nic nevymysleli a zkoušeli se prosadit hlavně individuálně. A v 38. minutě toho litovali. Nikulinovu špatnou přihrávku vystihl Ölvestad a Steen, který nahradil před utkáním v nominaci zraněného Tima Erikssona, překonal Jeremenka podruhé.

Rusové však ještě před koncem druhé třetiny snížili. Ersberg nestačil 30 vteřin před druhou sirénou na pohotovou dorážku Volkova. V závěrečném dějství poté byli diváci v solidně zaplněné Hartwall Areně svědky gólové přestřelky. Rusové nejprve zásluhou Šiškanova vyrovnali, ale Švédsko se v početní výhodě opět dostalo do vedení. Sborná však třemi brankami, přičemž dvě z nich dělilo jen dvanáct vteřin, zápas rozhodla.

Hráči Tří korunek sice utkání ještě jednou zdramatizovali, prodloužení si ale nevynutili ani při devadesátivteřinové hře bez brankáře, která byla navíc umocněná vyloučením Antipova. Stejně jako v Praze s Českem tak úřadující mistři světa a olympijští vítězové prohráli 4:5.

Rusko - Švédsko 5:4 (0:1, 1:1, 4:2)
Branky a nahrávky: 40. Volkov (Šiškanov), 43. Šiškanov (Něprjajev), 48. Ščastlivyj (Grebeškov, Vorobjov), 51. Ščastlivyj (Koňkov), 51. Něprjajev (Šiškanov) - 17. Mag. Johansson (Davidsson), 38. Steen (Ölvestad), 47. Davidsson (Hallberg, J. Jönsson), 52. Mansson (Mag. Johansson, J. Eriksson). Rozhodčí: Partanen - Fonselius, Orelma (všichni Fin.). Vyloučení: 5:4. Využití: 0:2. Diváci: 7500.
Rusko: Jeremenko - Aťušov, Varlamov, I. Nikulin, Kolcov, Kutějkin, Grebeškov, Jemelin, Kondrjatěv - Antipov, Leščev, Charitonov - Kuljomin, Kurjanov, Simakov - Vorobjev, Ščastlivyj, Koňkov - Volkov, Něprjajev, Šiškanov. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Švédsko: Ersberg - Jonsson, Hallberg, Stralman, D. Tärnström, Sandström, Lindgren, Magnus Johansson, Enström - Nordgren, Jönsson, Davidsson - Berglund, Warg, Hedström - Mattsson, Wallin, Ölvestad - Steen, J. Eriksson, Mansson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.