Hokejisté Švédska zdolali Finy, Češi skončili na Karjale druzí

HELSINKY

Hokejisté Švédska zvítězili v závěrečném utkání turnaje Karjala nad domácím Finskem 1:0 a posunuli se na třetí místo před svého soupeře. Český tým uhájil druhé místo, turnaj vyhráli Rusové. Ti triumfovali na finském podniku naposledy v roce 1992, kdy tehdejší Sauna Cup nebyl ještě součástí Euro Hockey Tour a hrál se v Helsinkách i v Turku.

Finští hráči už po skončení utkání Ruska s Českou republikou věděli, že skončila jejich série osmi triumfů za sebou na domácím turnaji a mají naději pouze na druhou pozici. Jedinou branku prestižního severského derby ale vstřelil v 33. minutě švédský útočník Johan Davidsson a hráči Suomi obsadili poslední pozici, což se jim stalo na Karjale naposledy v roce 1997.

Zápasu kralovali oba brankáři. Zatímco Sinuhe Wallinheimo byl jednou bezmocný, když po Tärnströmově přikopnutí nohou dorážel Davidsson do odkryté branky, Švéd Johan Backlund jako jediný na turnaji udržel čisté konto.

Tabulce EHT vládnou po dvou turnajích Rusové o devět bodů před Švédskem a Finskem. O další bod zaostávají čeští hokejisté.

Finsko - Švédsko 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka a nahrávky: 33. Davidsson (Tärnström, Hedström). Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Fonselius, Lindroos. Vyloučení: 6:6. Bez využití. Diváci: 10.393.
Finsko: Wallinheimo - Niskala, Saravo, Marko Kiprusoff, Berg, Luoma, Järventie, Niemi - Rita, Kontiola, Hahl - Kallio, Pirnes, Pyörälä - Lahti, Leino, Bergenheim - Valtonen, Pakaslahti, Pikkarainen. Trenér: Erkka Westerlund.
Švédsko: Backlund - Magnus Johansson, Hallberg, Stralman, D. Tärnström, Sandström, Lindgren, Jonsson, Enström - Ölvestad, J. Jönsson, Davidsson - Nordgren, Warg, Hedström - Mattsson, Wallin, Berglund - Steen, J. Eriksson, Mansson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.