Hokej

Finští hokejisté porazili Švédsko, moskevský turnaj vyhrálo Rusko

17. prosince 2006 19:04 - MOSKVA

Vítězem turnaje Channel One Cup v Moskvě se stali hokejisté Ruska. Rozhodla o tom výhra Finska nad úřadujícími mistry světa a olympijskými vítězi ze Švédska 2:1. Poslední zápas třetího dílu Euro Hockey Tour již nemohl nic změnit na posledním místě českého výběru. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika uzavírají i průběžné pořadí celého seriálu.

Rusko tak v domácím prostředí vyhrálo tradiční prosincový turnaj potřetí za sebou a celkově poosmadvacáté. Tým kouče Vjačeslava Bykova zároveň navázal na předešlé dva triumfy v tomto ročníku Tour a má již jistou účast ve finále EHT.

Severské derby začali lépe finští hokejisté. Ve 13. minutě je posunul do vedení Hirschovits, který využil přesilovou hru čtyř proti třem. Další gól mohl krátce poté přidat Karalahti, šanci ale neproměnil, a tak hráči Suomi vyhráli první třetinu jen 1:0.

Švédskému brankáři Ersbergovi v 27. minutě pomohla tyčka, jeho protějšek Ahonen ve 31. minutě tolik štěstí neměl. Na trestné lavici seděl Karalahti a obránce Akerman po individuální akci vyrovnal. Vzápětí sice svěřenci trenéra Westerlunda nevyužili dvojnásobnou početní výhodu, ale přesto se opět dostali do vedení. Šestadvacet vteřin před koncem druhého dějství se o to postaral Pesonen, který dvěma góly pomohl Finsku k výhře nad českou reprezentací.

Ve 46. minutě mohl vyrovnat Akerman, ale selhal. O sedm minut později chybující švédští obránci nabídli gólovou příležitost Uhlbäckovi, Ersberg ale už potřetí nekapituloval. Na výsledku 2:1 pak nic nezměnila ani závěrečná švédská power play.

Finsko - Švédsko 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávka: 13. Hirschovits, 40. Pesonen (Pyörälä) - 31. Akerman. Rozhodčí: Karabanov (Rus.). Vyloučení: 9:9, navíc Marttinen (Fin.) 10 min. Využití: 1:1.
Finsko: Ahonen - Laatikainen, Puistola, Karalahti, Söderholm, Mäntylä, Saravo, Marttinen, Niemi - Pesonen, Kontiola, Pyörälä - Kuusela, Hirschovits, Koskenkorva - Pihlström, Viitaluoma, Uhlbäck - Haataja, Pakaslahti, Saarenheimo. Trenéři: Erkka Westerlund, Hannu Virta a Risto Dufva.
Švédsko: Ersberg - Akerman, S. Lindström, Holmqvist, Fernholm, Petrasek, Enström, Frögren, Viklund - Umicevic, J. Jönsson, Nordström - T. Eriksson, Wallin, Ledin - Fabricius, Steen, Emvall - J. Lindström, Andersson, Hynning. Trenéři: Bengt-Ake Gustafsson a Jan Karlsson.
4. ČR 9 1 1 1 6 23:32 6
Pozn.: Sloupce v tabulce znamenají počet zápasů, výher v základní hrací době (3 body), výher v prodloužení či po samostatných nájezdech (2 body), proher v prodloužení či po samostatných nájezdech (1 bod), proher v normální hrací době (0 bodů), skóre a celkový počet bodů.

Časová osa: Hokej